נוה בהארכת מעצרו, ארכיון
עו"ד נוה בהארכת מעצרו | צילום: חדשות

הותר לפרסום - החשוד המרכזי בפרשה שמטלטלת את מערכת המשפט הוא יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה: הוא חשוד בכך שפעל למינוי שופטת בבית משפט השלום בתמורה לקשרים רומנטיים שניהלה איתו, והיום נחקר במשך 7 שעות. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-3 ימים. חשד נוסף שנחקר הוא שרעייתו של שופט קיימה עם נוה יחסים מיניים, וזאת על מנת שיסייע לקדם את בעלה מבית משפט השלום לבית המשפט המחוזי, מה שבסופו של דבר לא יצא לפועל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

שלושה חשודים נחקרו היום במשרדי יחידת להב 433: נוה, שופטת בבית משפט השלום ורעייתו של שופט. החשודה היא עורכת דין והיא נחקרת יחד עם השופטת ועם החשוד המרכזי. בנוסף, לחדשות נודע כי חברת הכנסת נורית קורן (הליכוד) ועו"ד אילנה סאקר, חברות הוועדה לבחירת שופטים, מסרו גם כן עדות.

אפי נוה בהארכת מעצרו, השבוע
החשוד המרכזי: אפי נוה | צילום: חדשות

החקירה עוסקת בעבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי וקידום שופטים: לאחר צמצום צו איסור הפרסום, נחשף כי עו"ד נוה חשוד בכך שפעל למינוי שופטת בבית משפט השלום בתמורה לקשרים רומנטיים שניהלה איתו. החשד השני שנחקר הוא שרעייתו של שופט קיימה עם נוה יחסים מיניים על מנת שהוא יסייע לקדם את בעלה מבית משפט השלום לבית המשפט המחוזי, קידום שבסופו של דבר לא יצא לפועל.

כשנוה מונה לראש הלשכה, החלטתו הראשונה הייתה לבטל את המוסד לבוררות, והוא נטל לעצמו את הסמכות לנתב את תיקי הבוררות - בין 100-130 בשנה, של עשרות ואפילו מאות מיליוני שקלים במצטבר. בשלב הבא ייחקר הנושא הזה.

להב 433, ארכיון
משרדי יח' להב 433 | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

לאור פרסום הפרשה החמורה, שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית משפט העליון אסתר חיות מסרו הודעה משותפת. "ראינו לנכון לציין כי אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת", כתבו. "עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שרת המשפטים, חברת הכנסת איילת שקד, כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל עצמו מהחקירה בשל יחסי חברות אישיים עם נוה. מוקדם יותר היום ביצעו חוקרי יאח"ה חיפושים בביתם של החשודים, שבמהלכם נתפסו חומרי מחשב ומסמכים. "החקירה נפתחה בעקבות מידע שהגיע לפני כשבועיים", נמסר מהמשטרה. "מדובר בחשד לביצוע עבירות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני מספר שנים ובקשר לנסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - שלא קודם". החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) ומפוקחת על ידי פרקליט המדינה.

בתוך כך, נמשך הלחץ לפיזור מוסדות לשכת עורכי הדין שבראשה עומד נוה, כאמור החשוד המרכזי: עו"ד אבי שינדלר, חבר המועצה הארצית, הגיש קריאה בהולה ליו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין עו"ד חווה מרצקי: "לאור ההתפתחויות הדרמטיות בפרשות השונות בהן מעורב ראש הלשכה, נוכח סירובו לקחת אחריות ולהתפטר מתפקידו ובכדי למנוע את התפוררות שאריות האמון הציבורי בלשכת עורכי הדין - אני קורא לך לכנס את המועצה הארצית לאלתר על מנת לקבל החלטה על פיזור כל מוסדות הלשכה והליכה לבחירות מוקדמות". עוד כתב חבר המועצה הארצית: "המשך הימנעותך מכינוס המועצה הארצית בעת הזאת עלולה להיות בעלת השלכות הרסניות על עצם קיומה של הלשכה".