אנשי טלגראס מתגרים (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא תמכנו במכירת סמים לקטינים" | צילום: רויטרס, חדשות

מנהלי טלגראס משיבים במתקפה למשטרה: בפוסט שפורסם היום (רביעי) בעמוד הפייסבוק של "הצינור" בשם מנהלי טלגראס, מאשימים מפעילי פלטפורמת הסחר בסמים את המדינה והמשטרה בשקרים מפורשים. "אתם חושבים שהפלתם את טלגראס, אבל אנחנו נקום בקרוב חזקים מתמיד, והודות לכם - למדנו מטעויות העבר", כתבו. הערב ב-19:00 יפגינו תומכי לגליזציה רבים בכיכר רבין בתל אביב, במחאה על מעצר 42 ממפעילי וסוחרי טלגראס.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מפעילי טלגראס כתבו במסר לציבור: "תחשבו פעמיים לפני שאתם מאמינים למשטרה. הם מוכרים שקרים לציבור כדי שתתמכו בהם. אוהבים אתכם ונחזור בקרוב". בפוסט פנו גם למשטרה בלשון מלגלגת: "אז חשבתם שהפלתם אותנו, הא? אז הנה אנחנו - מנהלי טלגראס. עומדים מולכם כרגע, ושוב חושפים את האמת על המדינה המושחתת שלנו".

"טלגראס, למרות כל מה שאומרים, לעולם לא תומכת במכירת סמים לקטינים. כדי להיות מאומת אצלנו, אתה צריך להיות בן 18 ומעלה", ציינו. "השקר הכי כואב שהמשטרה מנסה לספר כבר שנים לציבור, היא שטלגראס מוכרת סמים קשים. זה מצחיק - כי הם שמו קונים סמויים אצלנו בקבוצה, אבל לא טרחו לקרוא את התקנון. טלגראס לעולם לא תמכה במכירת סמים קשים, וכל קבוצה שמכרה סמים קשים כגון קוקאין, הרואין וקריסטל מת' תחת השם טלגראס - מתחזה. טלגראס מכרה רק קנאביס, סמים פסיכדלים ו-mdma".

המפעילים הוסיפו: "חושבים שלטלגראס לא הייתה שליטה על האספקה ועל הזיופים? שוב טעיתם! טלגראס במהלך השירות שלה לקהילה עודדה מכירה של ערכות בדיקה לסמים, וכל שלושה שבועות הסוחרים היו מחוייבים לשלוח סרטון שלהם בלייב, בודקים את החומרים השונים שהם מחזיקים".

התארגנות מחאה בת"א: "המאבק רק מתחיל"

בקבוצת הטלגראס הופצה הודעה שקוראת לכלל חבריה להגיע להפגנה בכיכר רבין בתל אביב. "הרגשתם את רעידת האדמה היום בארץ? אה רגע...אלו היו אנחנו", נכתב בהודעה שבקבוצה. "עשיתם עבודה מצוינת, הפצתם ושיתפתם ברשתות, עלינו לאתרי חדשות - אבל מפה המאבק רק מתחיל". אלפי אנשים כבר התחברו לקבוצת המחאה שנוצרה לאחר המעצרים.

"היום, 13.3.19 בשעה 19:00 בכיכר רבין, כולנו מגיעים לתמוך במנהיגי המאבק שלנו, שנתנו את הנשמה למערכת, בשביל שאנחנו נוכל ליהנות משירות נגיש של קנאביס, לצרכים רפואיים ולהנאה  כאחד" הזמינו. "אנו מבקשים שתגיעו, תביעו תמיכה, תביאו איתכם את כל החברים, תפיצו, תשתפו, תכינו שלטים, תכינו שירים ותעשו כל מה שאפשר כדי להתחיל תהליך של לגליזציה".

עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס (צילום: דוברות המשטרה, החדשות)
עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס | צילום: דוברות המשטרה, החדשות

"אם המשטרה חושבת שהיא יכולה לחסל את טלגראס היא טועה" - כך התרברב עמוס דב סילבר, מייסד קבוצת הטלגרם ששימשה לסחר בסמים, שעות ספורות לפני שנעצר באוקראינה במסגרת המבצע המשטרתי נגד חברי הרשת שהוגדרה "ארגון פשע". בשיחה עם כתבי "ידיעות אחרונות" שנערכה עמו מבית קפה בקייב נשמע סילבר בטוח מאוד בעצמו: "ייקח למשטרה שנים להפיל אותנו".

אתמול הודיעה המשטרה כי עצרה 42 חשודים השייכים לדרג הבכיר ב"טלגראס", ביניהם עמוס דב סילבר שמוגדר כראש הפירמידה. על פי החשד, נמכרו במסגרת פעילות הארגון בישראל סמים בשווי מאות מיליוני שקלים ובמשקל כולל של עשרות טונות. סילבר נעצר ונחקר באוקראינה וישראל תבקש להסגירו בקרוב.

שיחת הטלפון עם מייסד הפלטפורמה תואמה בעזרת אדם שהגדיר את עצמו כיחצ"ן של הרשת והייתה גלויה לגמרי - באמצע היום בבית קפה הומה אדם באוקראינה. סילבר עזב את ישראל בגלל צו מעצר שתלוי נגדו על הפצת קנאביס וחי בארצות הברית. "אני כאן לפגישת עבודה", אמר.

"קורס ללימוד קנאביס" (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
המפעילים מבטיחים: "נחזור בקרוב" | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

"כל פרטי הסוחרים והדאטה בייס שלנו נמצא על שרתים מוצפנים", הסביר האיש שייסד את הפלטפורמה. "למשטרה אין שום גישה אליהם". סילבר התייחס לאפשרות שסוחרים בודדים ייעצרו: "להפיל סוחר קטן זה קל, לנו יש 4,000 סוחרים, זה ייקח למשטרה 4 שנים".

על פניו הגישה ל"טלגראס" שרוכבת על אפליקציית המסרים המוצפנים "טלגרם" פשוטה מאוד וכמעט כל אדם שמעוניין יכול לרכוש באמצעותה קנאביס. אך בפועל ישנו מערך משומן של עובדים שבודקים כל משתמש. "אנחנו נעלה כמעט על כל שוטר שינסה לקנות ולהפליל אותנו, בודקים לכולם את הפייסבוק, תעודות זהות, מבקשים שישלח תמונה עדכנית", מדגיש סילבר.

"אנחנו לא מעודדים צריכה של סמים נוספים, למרות שיש גם כאלו", אומר היחצ"ן של הרשת שביקש לא להזדהות. עם זאת, במשטרה אומרים שדרך הפלטפורמה הנוחה מופצים סמים קשים מכל הסוגים ומגדירים את סילבר וחבריו כארגון פשע לכל דבר. "תדמית הקנאביס נוחה להם", אומר גורם המעורב בחקירה. "המטרה היא בצע כסף ויש כאן עבירות רבות".