לנומרולוג והיועץ הזוגי ניר גוטליב קריירה עשירה ומצליחה: ברזומה שלו שני ספרים, הופעות רבות בטלוויזיה, הרצאות בארץ ובחו״ל, סדנאות בתקשור ואלפי לקוחות ותלמידים. אבל מעטים מכירים את הצד האפל שלו, את מה שמתרחש בתוך הקליניקה. לדסק התחקירים של "החדשות" הגיעו מספר רב של נשים שמספרות אחת לאחת את "שיטת גוטליב". חלקן חששו להזדהות, אולם כולן אישרו לחשוף את עדויותיהן.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

כך עובדת השיטה: תחילה, גוטליב מסמן מטרה - אישה במשבר שרוצה ייעוץ והכוונה. "הוא לוקח רק את תאריך הלידה שלך, מתחיל לפתוח אותו ולהסביר לך על העבר שלך, על ההווה שלך – ומוצא את הנקודה הספציפית שבה את תקועה כרגע", משתפת ב'. אז הוא עובר לשלב הבא. "הוא אמר לי: 'אני רואה שאת צריכה להיפרד מבן הזוג שלך'", מתארת א'.

אחרי שהמיועצת כבר לא בזוגיות, דרך הכוחות המיסטיים שלכאורה יש לו הוא מורה לה להתנתק מהסביבה הקרובה שלה, ובאמצעות מניפולציות יוצר תלות בו ורק בו. "'מעכשיו זה את ואני, ואם יש לך איזושהי בעיה, שאלה וקושיה תשאלי אותי'", מתארת ב'. "כל הזמן. בטלפון, באובססיה: 'את הכי יפה, את הכי מושלמת, את הכי מדהימה'. הוא משחק לך בראש, אומר לך משפטים שמשתלטים לך על ההכרה מבלי שאת שמה לב".

אחרי שנטרל את בן הזוג והסביבה הקרובה, עובר גוטליב לשלב הציד. "בדרך המתוחכמת שלו, הוא פשוט התחיל איתי", מספרת א'. ג', נפגעת נוספת, מתארת: "סיפרתי לו על משהו ובכיתי בגללו, והוא פשוט קם וחיבק אותי, פה נשבר הקרח בינינו". לכולן הוא סיפר שזו הפעם הראשונה שזה קורה לו עם מטופלת. "הוא אמר לי שהוא ממש מתאהב בי, שהוא לא מבין מאיפה באתי אליו ושקשר איתו זה מה שיעצים אותי", מוסיפה א'. 

צפו בעדויות המלאות
גוטליב. עשרות עדויות | צילום: החדשות‎

ה', נפגעת נוספת של גוטליב, מתארת: "הוא פשוט רצה שאספק אותו מינית, גם אם אני לא רוצה – זה לא רלוונטי מה אני חושבת. אני זוכרת את עצמי הולכת הרבה לשירותים ובוכה, היה בא לי לנפץ את המראה ולחתוך את עצמי כי לא רציתי לחיות יותר. היו ימים שהוא היה משפיל אותי ברמות הכי קשות: 'את אישה רעה, קללה, שקרנית – אם אני לא אהיה איתך, אף אחד לא יהיה איתך!'".

מי שניסתה להתנתק מגוטליב ולספר לאחרים את שהתרחש, קיבלה ממנו איומים. "אחת הוא תופס בנקודה כואבת, נניח בגידה; אחת בזה שהיא רוצה להתגרש", מסבירה ב'. "כל אחד והחולשות שלו – ואז הוא לוקח את החולשות האלה, פורש אותן אל מול עינייך: 'תחליטי את – או שאת מדברת עליי, או שזה בחוץ. יש לי הקלטות, תמונות, הסרטות'".

"שיטת גוטליב", גם לעיני המצלמה הנסתרת

למרות האיומים, יותר ויותר עדויות על דפוס פעולה חוזר של ניצול הובילו לכך שהסוד של גוטליב נחשף. כדי לראות אם הוא ממשיך בשיטה, נשלחו מטעם "החדשות" שתי נשים לייעוץ זוגי נומרולוגי, כזה שעולה לא פחות מ-500 שקלים למפגש. הן הצטיידו במצלמה נסתרת ותיעדו מה באמת קורה אחרי שנסגרת דלת הקליניקה.

ניר גוטליב נומרולוג מנצל נשים
אחת המתלוננות. דפוס פעולה קבוע | צילום: החדשות‎

במפגש הראשון, ניתח גוטליב את האופי שלהן באופן שהשפיל והקטין אותן. "את פייק מהלך", אמר לאחת מהן. תוך זמן קצר, בדיוק כמו בעדויות, המליץ להם להיפרד מבני הזוג שלהם. "בכל פעם שאת מתחתנת זה מתחרבן", אמר. "את אישה יפה, אישה סקסית – מגיע לך מישהו שיעריך את זה". במפגש השני, אחרי שניסה לערער את היסודות, המליץ להתנתק מהסביבה התומכת. "לאמא שלך יש אינטרס שלא תצליחי", אמר לאחת מהן. "אני מציע לך כמה שפחות לשתף אנשים במה שעובר עלייך".

בשלב זה ניסה לכוון למפגש אינטימי, וכנראה כדי לבדוק אם תיבהל או לא הוא דיבר לל', חוקרת פרטית שנשלחה מטעם "החדשות", בבוטות מינית וניתח את יכולותיה במיטה. "כתוב לך על המצח שאת יכולה להיות מספר 2", הטיח בה. "אין לך בעיה לא לקבל ורק לתת". שוב ושוב ניסה להפריד אותה מבן זוגה הבוגד, לטענתו – למרות שאין באמת אחד כזה, כמובן – ולבסוף ניסה ללכוד אותה ברשתו: "אני פה בשביל לעזור לך, אני כרגע החבר האמיתי היחיד בחיים שלך – היחיד שיכול לתת יד בשביל שתצילי את עצמך".

כפי שעלה מעדויות נשים נוספות, גם לל' הציע גוטליב להיפגש מחוץ לקליניקה, במסווה של עזרה תמימה. "איך הצלחת להיכנס לי בצורה כזו ללב, יא מעצבנת?", אמר לה כשנפגשו בים. "את פצצת על, לא אמרו לך?". תוך דקות, כבר אחז בידה וליטף את שיערה. "הייתה לי איתך אנרגיה מאוד טובה, מהרגע שנכנסת", החמיא. "יש המון בלגאן בלצאת עם רווקה, אבל כן, אם את שואלת אותי – אז כן, בא לי להתחיל איתך".

קליניקת הטיפול. ביקש להיפגש בחוץ
קליניקת הטיפול. ביקש להיפגש בחוץ | צילום: החדשות‎

חשוב להדגיש: לא ברור אם החוק מאפשר לגוטליב לעשות את מה שהוא עושה באמצעות מעמדו, ולא ברור מהם כללי האתיקה שגוטליב בוחר לפעול על פיהם. אולם כך או כך, דפוס הפעולה שלו מעיד לכל הפחות על ניצול נשים לצרכיו האישיים והמיניים.

עורכת הדין מירית ענתבי, המייצגת את גוטליב, מסרה בתגובה: "מרשנו דוחה מכל וכל את המיוחס לו, לרבות טענות כזב משוללות כל יסוד בדבר שימוש במשרדו או ניצול מעמדו כיועץ לצורך קיום יחסים אינטימיים עם לקוחותיו. למניעת ספק, מרשנו מספק ייעוץ והכוונה בלבד, ולפיכך אין מדובר בשום אופן ביחסי מטפל-מטופל. למרשנו אין ספק, שהעומדת מאחורי התחקיר זו בת זוגו לשעבר, המנהלת מולו הליך משפטי מופרך, בניסיון להשפיע על תוצאותיו. אותה בת זוג הבטיחה למרשנו מפורשות כי תפעל להכפישו ולפגוע בשמו הטוב. בכתבה נעשה שימוש פסול במידע ובחומרים תוך פגיעה בפרטיותו ובניגוד לדין. הכתבה נועדה לבזות את מרשנו, להשפילו ולהכפיש את שמו הטוב בקרב קהילת הנומרולוגים, לקוחותיו והציבור".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו