" (צילום: לע"מ, חדשות)
פרשת הצוללות והמניות | צילום: לע"מ, חדשות

חשיפה: בימים האחרונים נדמה ש"פרשת הצוללות" מתחילה להפוך יותר ויותר ל"פרשת הצוללות והמניות". אחרי שאמש (רביעי) פורסם במהדורה המרכזית כי בפרקליטות שוקלים בכובד ראש אפשרות של פתיחת חקירה פלילית בפרשה, הערב נחשף מידע חדש על רווחי העתק שעשה נתניהו במכירת המניות בחברה של בן דודו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הנתונים מסתמכים על דיווח של עורך הדין של נתניהו דוד שמרון לרשויות בישראל, דיווח שניתן בשמו של נתניהו סמוך לכניסתו לתפקיד ראש הממשלה בשנת 2009. נתניהו דיווח שבשנת 2007, עת שימש כיו"ר האופוזיציה, הוא רכש 1.7% בחברה בשם NMDM.

שמה של החברה מורכב ככל הנראה מראשי תיבות של נתן מיליקובסקי, בן דודו של ראש הממשלה, שגם מחזיק עם בני משפחה אחרים ביתר מניות החברה. מאוחר יותר החברה ניהלה עסקים עם תאגיד הצוללות הגרמני "טיסנקרופ".

חברת הפלדה והמניות של נתניהו (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

עד היום פורסם שנתניהו מכר את המניות הללו לבן דודו כעבור שלוש שנים, ב-2010, בסכום של 4.3 מיליון דולרים. כעת מתברר שהוא רכש אותן בסכום של 600,000 דולרים.

לפיכך, נתניהו עשה כאן עסקה יוצאת דופן בכך שמכר בתוך שלוש שנים את המניות במחיר הגבוה פי שבעה ממחיר הקניה. בחישוב בשקלים נתניהו הרוויח מהעסקה 13.2 מיליון שקלים.

מדובר ברווח מרשים מאוד, בעיקר לאור הדיווחים על כך שביצועי החברה צללו באותן שנים והמפעל שלה עבר מרווחיות להפסד. בימים אלה נבדק בפרקליטות אם נתניהו קיבל בעסקה מתנה כלשהי מבן דודו מליקובסקי.

מקורבי נתניהו בתגובה: "נתניהו רכש את המניות במחיר השוק ולא קיבל שום טובה או הנחה".

הפרקליטות שוקלת לחקור את הפרשה

אמש פורסם במהדורה כי בפרקליטות המדינה בודקים את האפשרות לפתוח בחקירה פלילית, ייתכן כבר בזמן הקרוב, בפרשת מניות הפלדה.

במשרד המשפטים ידעו בעבר על מתנות יקרות ערך שקיבל נתניהו מבן דודו מיליקובסקי, אבל לא היה ידוע להם על העברת כספים ביניהם. כעת נבדק מתי קיבל נתניהו את המניות שלו בחרה ומה הייתה התמורה, אם ישנה כזאת.

באשר למכירת המניות של נתניהו, הפרקליטות קיימת שאלה: אם הוא קיבל תגמול, למה ביקש הלוואה מבן הדוד כדי לשלם על התגמול על המס? במשרד המשפטים זיהו צירופי מקרים הדורשים בדיקה ומנסים "לפרק" את סיפור מפעל הפלדה, הצוללות ובן הדוד. רק בעוד מספר ימים ידעו לאן זה הולך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו