אמסלם במתקפה חריפה על היועמ
אמסלם במתקפה חריפה על היועמ"ש | צילום: פלאש 90 יונתן סינדל, חדשות

המתקפה החזיתית על היועמ"ש נמשכת - בקואליציה תוקפים, באופוזיציה מגבים: יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, הצטרף הבוקר (ראשון) לרה"מ נתניהו ותקף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, על רקע כתבתה של דנה ויס ששודרה אמש ב"חדשות סוף השבוע". בריאיון שהעניק בתוכנית "בוקר טוב ישראל" עם אפי טריגר בגלי צה"ל אמר אמסלם: "מנדלבליט השפיל אתמול את ראש הממשלה שלא לצורך. אני מתבייש".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"ראיתי אתמול את התכנית עם מנדלבליט והייתי בתחושה של מבוכה עצומה. ככה מדבר יועץ משפטי לממשלה? לפני שהוא מכריע? מי נתן לו אישור בכלל להתראיין?", תהה אמסלם. "יש פה מדינה בהתרסקות, איזה רכילויות הוא מספר. הוא לא אמר כלום, רק ל"מקורביו" שאמרו לדנה ויס".

אמסלם המשיך במתקפה החריפה: "חוצפה ועזות מצח. אם היה לו את האומץ לפחות היה אומר אותם בקולו. לטענתו: "הייתה פה מוטיבציה של מני יצחקי, זה מה שאני אומר כל הזמן. בוודאי שהחקירות לא לגיטימיות, יש פה תפירת תיקים לראש הממשלה. גם היועץ המשפטי לממשלה בכתבה מוסיף כל מיני רכילויות".

יו"ר הקואליציה טען שהריאיון עם מנדלבליט אמש מבייש את מוסד היועמ"ש. "מתחולל פה לנגד עינינו מחזה שאם הוא לא היה אמיתי הייתי חושב שזו הצגה בהבימה. אני מזועזע שכך מתנהל יועץ משפטי לממשלה", אמר מנדלבליט.

"הדמוקרטיה בהתרסקות ואנחנו מדברים על חקירות על סיגרים. המשטרה שמה חצי מיליארד שקלים כדי לחפש דברים על ראש הממשלה. אלו חומרים ישנים, מישהו הביא אותם כדי לחפש", תקף. "לא התקשורת ולא הפרקליטות תחליט, מי שחושב שהציבור מטומטם הוא לא מטומטם. הציבור רואה את הדברים כמו שאני רואה. מנדלבליט השפיל אתמול את ראש הממשלה שלא לצורך.

"יש פה תפירת תיקים לראש הממשלה"

מרכז האופוזיציה ויו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי, השיב למתקפה של אמסלם ואמר: "ראש הממשלה ושלוחיו אימצו ז’רגון מאפיונרי של 'תפירת תיקים', מתירים את דמם של עיתונאים ומשתלחים בשלטון החוק כמו אחרוני העבריינים. ההיסטריה מפני גורלו המשפטי הצפוי כנראה מעבירה אותם על דעתם". עוד טען שמולי: "לא הפרשנויות של העיתונאים ולא עבודת המשפטנים הן הצרות של נתניהו אלא הראיות והעובדות שמצטברות לכדי כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים. במקום להתמודד משפטית, בדרכם החוצה נתניהו ושלוחיו החליטו לחסל את הדמוקרטיה, את התקשורת ואת שלטון החוק. אם תפרוץ אלימות הם לא יוכלו לומר שידם לא היתה במעל. לא נעמוד מנגד ולא נאפשר להם לעשות זאת!".

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) התייצבה לצדו של היועמ"ש, ובתגובה לדבריו של אמסלם אמרה: "הימים מזכירים לי את הימים קדם רצח רבין. יש פה אווירה מתלהמת ואנחנו רק בתחילת מערכת הבחירות. כבר ראינו קמפיין שתולים שסימנו אנשים עם מטרה, וזה מה שקורה פה. צריך להמשיך בקו של מיגור השחיתות. כדאי שההסתה הזאת לא תמשיך".

חבר הכנסת נחמן שי (העבודה) גם גינה את דבריו של אמסלם וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "להטיל פחד על הציבור, על התקשורת, על מערכת החוק. כך פועלים משטרים חשוכים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף אמש בחריפות את מנדלבליט בעקבות פרסום הכתבה של דנה ויס על "גרסת היועמ"ש" ב"חדשות סוף השבוע", ואמר כי כתבה כזו שמשודרת ערב החלטה שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט אמור להכריע בעניינו "מטרידה".

נתניהו ומנדלבליט (ארכיון (צילום: חדשות)
נתניהו: "קוראים לזה 'תפירת תיקים'" | צילום: חדשות

נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו: "אפילו כתב 'הארץ' נאלץ להודות שנערך כאן מסע צייד. מתברר שבמשך שנה המשטרה לא חקרה עבירות, אלא חיפשה עבירות נגדי. קוראים לזה 'תפירת תיקים'".

ראש הממשלה התייחס בדבריו לדברים שצייץ כתב "הארץ" חיים לוינסון בחשבון הטוויטר שלו: "צופה בכתבה של 'מנדלבליט למקורביו' בערוץ 2. התיאור שנמסר שם על תחילת החקירה מאוד מאוד מאוד מאוד מטריד. שנה עבדו עם רכילויות עד שהגיעו להדס קליין שסוף סוף הביאה חומר? לא היה שום מידע מבוסס שהגיע שהצדיק את גלגול החקירה?".

"תוכנית כזאת שמשודרת ערב החלטה שהיועמ"ש אמור לקבל בענייני, מטרידה עוד יותר מהראיון המביך של אלשיך בתוכנית "עובדה", ערב פרסום המלצות המשטרה", כתב רה"מ. הוא אף הוסיף כי הבחירה לשתף פעולה עם תוכנית כזאת, בעיתוי כזה, היא "חסרת תקדים בתולדות המשפט הישראלי ומעלה סימני שאלה קשים". עוד הבהיר: "יש לי דברים חמורים לומר על מה שראינו הערב ואומר אותם כשאחזור מהמסע המדיני לצ׳אד". לפני עלייתו למטוס, בדרכו לביקור המדיני בצ'אד, כשנשאל על ידי צוותי התקשורת על הדברים שפרסם אמר: "מה שאני יכול להגיד לכם זה שאני הולך ואשיב לכם בשיבה מצ'אד".

להתראיין?". גם יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, תקף בטוויטר: "אם סיקור חיובי זה שוחד, מה שהיה הרגע בערוץ 12 זה שוחד בריבוע".

בריאיון שפורסם עימו אמר מנדלבליט כי כאשר התפרסם תאריך הבחירות ב-9 באפריל, לא קרה כלום, וכי העניין לא שיבש לו את התכניות. "אני צריך לעשות את העבודה שלי כמה שיותר מהר", הבהיר היועץ. "אבל כמובן, בלי להתפשר על היסודיות והמקצועיות".

על הטענה כי הבחירות קרובות וכי נתניהו אומר שלא לגיטימי להגיש כתב אישום בזמן סמוך כל כך לבחירות אמר: "אני עושה את העבודה שלי ולא מתייחס לשום דבר אחר".

"אני באמת מאמין שבמדינה דמוקרטית שלטון החוק הוא אחד לכל אדם - מהאזרח הפשוט ועד לראש הממשלה. כך היה וכך צריך להמשיך להיות", הבהיר מנדלבליט. "אנחנו נוטים לפספס את טבע האדם. כאשר יועץ משפטי מתמנה לתפקיד, ולא חשוב מי מינה אותו, הוא חדל להיות מחויב למי שמינה אותו, כי הוא יודע שהוא מחויב למקצועיותו שלו בלבד".

אביחי מנדלבליט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
היועמ"ש מנדלבליט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עוד הוסיף: "אני מקצוען. אני עובד לפי ראיות וזה הכול. אסור לתת למתקפות להשפיע וזה לא ישפיע. צריך לתת למערכת המקצועית לעשות את העבודה שלה. יש מוסד של היועץ המשפטי לממשלה וזו המשמרת שלנו. לראש הממשלה עומדת לו חזקת החפות, ואם יהיה שימוע, אז בוודאי שצריך לשמוע את זה בלב פתוח ובנפש חפצה. זו האחריות שלי, ואני יודע לשאת באחריות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו