אף גורם רשמי לא בקשר איתו. בנימין נתניהו (צילום: AP, חדשות)
מקורב לרה"מ: אף עו"ד לא יעבוד בחינם | צילום: AP, חדשות

"אם רוצים לחנוק אותו - הוא ייחנק" - כך אמר אמש (ראשון) מקורב לבנימין נתניהו לאחר שוועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה שוב את בקשתו של ראש הממשלה לקבל תרומות מבעלי הון לצורך מימון ההגנה המשפטית בתיקים שבהם הוא צפוי להיות מואשם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הוועדה אף הורתה לנתניהו להשיב את הסכומים שכבר קיבל ממקורביו ללא רשות או אישור. החלטתה של ועדת ההיתרים היא החלטה סופית ולא ניתן לערער עליה. על כן בכוונת נתניהו לעתור לבג"ץ ולטעון: מדובר בהחלטה לא סבירה באופן קיצוני. מדובר במכה קשה עבור נתניהו, לא רק בגלל הסכום שעליו להשיב מייד - מיליון שקלים - אלא גם בגלל שיש לו חובות בגובה של מאות אלפי שקלים לפרקליטיו בעבר ובהווה.

1080525 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1080518 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1080511 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בין היתר אחד מפרקליטיו בעבר מחזיק ברשותו פתקים בהם נתניהו בחתימת ידו מתחייב לשלם להם את הכספים האלה לאלתר. לפי הפרסום הערב במהדורה המרכזית, המקורב התייחס בחריפות להחלטת הדחייה של ועדת ההיתרים ועל המשמעויות הכספיות שהן גוררות עמן - ואמר: "אם רוצים לחנוק אותו הוא ייחנק, אם רוצים לנהל נגד ראש הממשלה הליך במעמד צד אחד - שינהלו אותו כך".

"אף עורך דין לא יעבוד כאן בחינם, אף עורך דין לא יעבוד כאן בשביל פרוטות", הוסיף אותו מקורב. "מי שרוצה הליך תקין, צריך לדאוג שתהיה לראש הממשלה הגנה ראויה. נתניהו לא ימכור בית שקנה לפני עשרות שנים כדי לממן את הגנתו".

מבקר המדינה שפירא (צילום: יצחק הררי, פלאש 90, חדשות)
מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: יצחק הררי, פלאש 90, חדשות

גם נתניהו הגיב בחריפות להחלטה, ובפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו הוא טען שהשמאל לוחץ על היועץ המשפטי להגיש נגדו כתב אישום "בכל מחיר ולפני הבחירות. הם לוחצים להגיש כתב אישום על שוחד בגלל שתיים וחצי כתבות באינטרנט". על הדחייה הנוספת של בקשתו לקבל תרומות למימון משפטי אמר כי "הם פועלים אפילו כדי למנוע ממני את הזכות הבסיסית לממן את הגנתי המשפטית, מול צבא של חוקרים ופרקליטים שפועלים נגדי 24/7 בעלות של רבע מיליארד שקלים על חשבון משלמי המיסים. בינתיים נראה שהלחץ של השמאל מצליח".

סנגורו של נתניהו, עו"ד נבות תל-צור, פנה למבקר המדינה בבקשה לדיון מחודש: "החלטה שגויה - אין בכוונת רה"מ להשלים עימה". במכתב ששיגר לאהובה נבו, ראשת המטה ועוזרת בכירה למבקר המדינה ונציב תלונות הציבור הוא כתב: "אנו רואים בחומרה את החלטת וועדת ההיתרים לדחות את בקשת ראש הממשלה לקבלת היתר למימון הוצאות הגנתו, מבלי לאפשר לבאי כוחו להופיע בפני הוועדה למתן היתרים".

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
רה"מ: מופעל נגדי לחץ על היועמ"ש | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

תל-צור הסביר כי ועדת ההיתרים חרגה מסמכותה: "אין לקבל את הדרור שנטלה לעצמה ועדת ההיתרים לפעול בעניין זה בניגוד מפורש לעמדתו הנכונה והמתבקשת של כבוד מבקר המדינה, שהעמיד את ועדת ההיתרים על חובתה לזמן את באי כוח ראש הממשלה, לטעון בפניה גם בעל-פה, כמתחייב מכללי הצדק הטבעי".

בהחלטה, שפורסמה לראשונה בחדשות Online, התפלאו חברי הוועדה על כך שנתניהו כבר קיבל כ-300 אלף דולר מבן-דודו כתרומה למימון הוצאותיו המשפטיות, לפני שביקש את אישרה של הוועדה. "ראש הממשלה איננו טירון בתפקידי שר וסגן שר. החל משנת 1988 הוא מכהן בתפקידים אלה, וממלא עם כניסתו לכל תפקיד הצהרה על הון, נכסים וזכויות", נכתב בהחלטה. "8 פעמים בא בפני ועדה זו וביקש לקבל היתרים בעניינים שונים. בחלק מהמקרים קיבל היתר ובאחרים נדחה. גם יועציו המשפטיים אינם טירונים". כלומר נתניהו "היה מודע לחובה לקבל היתר לקבלת כספי תרומה וכספים מבן משפחה. קשה להעלות על הדעת מחשבה לפיה ניתן לקבל כספים בהיקף של מעל מיליון שקל בלי לעבור שלבים ומדרגות".

עו"ד נבות תל צור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"רואים בחומרה את ההחלטה". תל-צור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הוועדה אף תמהה על כך שנתניהו קיבל מתנות נוספות, סיגרים ומספר חליפות יקרות, ממקורב נוסף בשם ספנסר פרטרידג'. "כמה עולה חליפה לראש ממשלה ומדוע עליו לקבל חליפות במתנה במקום לרכוש אותן לעצמו?", נכתב. "מצב של גביר המשלם כספים לנושא משרה ציבורית, יש להימנע ממנו הן מהותית והן בשל מראית העין. נוצרה פה תמונה בעייתית קשה, שבה נבחר ציבור 'נסמך על שולחנם' של שועים, בניגוד לכללים". בשל כך הורתה הוועדה לנתניהו להחזיר את הכספים והמתנות שקיבל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו