זמן קצר לאחר שהאב מרעננה, אילן גדסי, רצח לפי החשד את בנו ושם קץ לחייו, במשטרה עדיין חוקרים הערב (שני) כיצד הסתיים האירוע בטרגדיה. מחקירה ראשונית עולה כי האירוע ככל הנראה התחיל בוויכוח קשה בין בני הזוג כבר לפני כשתי יממות, בלילה שבין שבת לראשון - ויכוח שגלש לאלימות. למרות שהאם הזעיקה את השוטרים לאחר התקרית, לטענת המשטרה היא לא הגישה תלונה. מדובר בזוג שלא היה מוכר לרשויות הרווחה או למשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהחקירה עולה כי במהלך הוויכוח בין בני הזוג דקר הבעל את אשתו, פצע אותה קל ונמלט עם בנם המשותף אביתר בן ה-3: האישה נותר בדירה עם בתה בת ה-8 מנישואים קודמים. לאחר מכן, סמוך לשעה 05:00, האב נמלט מהזירה ברכב מסוג פז'ו כשהמשטרה הוזעקה רק סמוך לשעה 08:00 על ידי אחת מחברותיה של האם, לה סיפרה על שאירע.

צוותים ממשטרת כפר סבא הגיעו לבית המשפחה ברעננה שהיה נעול ולכן נאלצו לפרוץ פנימה: בפנים מצאו את האישה וניסו לגבות ממנה עדות. לטענת המשטרה היה "שיתוף פעולה מינימלי" מצדה. "האישה לא נידבה מידע חוץ משמאמרה 'הוא לקח את הבן שלי'", טענו.

זירת האירוע (צילום: מד"א‎)
זירת האירוע, היום | צילום: מד"א‎בשלב זה פתחה המשטרה בסריקות נרחבות ובתשאול כל בני המשפחה, שטענו עם תחילת החיפושים כי "אין מצב שהוא יעשה משהו לבן שלו, הוא אוהב אותו מאוד". בנוסף נסרקו כל מצלמות האבטחה באזור רעננה, כפר סבא ואבן יהודה, נשלחו בלשים לקניונים מצוידים בתמונת הילד והאב, ונערכו בדיקות גם בבתי מלון וצוותי הביטחון בנתב"ג עודכנו על המקרה. בנוסף נבדקה הפעילות בכרטיסי אשראי.

כמו כן חדרו השוטרים למחשב שלו, סרקו את כל ההתכתבויות שלו ואת היסטוריית הגלישה שלו - אך לא מצאו שום כוונה שהעידה על כך שהוא מסוכן לבנו. כמו כן לא השאיר האב שום מכתב שמעיד על מסוכנות לו או לבנו. יחד עם זאת הם הציבו בלשים שישמרו בבית החולים על האם ובתה בת ה-8 והוצבו בלשים סמויים מתחת לבית.

"משוכנעים שעשינו הכל"

במשטרה הסבירו, בתגובה לשאלת "החדשות" מדוע לא ביקשו את עזרת הציבור בחיפוש אחר השניים, כי הערכת המצב הפסיכולוגית ("פרופיילינג") שנעשתה על ידי הבלשים, הקצינים ואנשי מקצוע הובילה להחלטה שלא לפנות לעזרת הציבור, כי הפרסום עלול לגרום לתוצאה הפוכה.

סמוך לשעה 19:48 התקבל הדיווח מרכבת ישראל על רכבת שפגעה באדם דרומית לתחנת בית יהושע. שוטרים שהגיעו למקום מצאו את גופת הגבר סמוך למכונית הנעולה. בחיפוש על גופתו נמצאו המפתחות למכונית, בתוכה נמצאה גופתו של הילד בן ה-3 לאחר שנרצח על פי החשד על ידי אביו. "הפכנו כל אבן, עשינו הכל על מנת למצוא את האב ובנו, אין תרחיש שלא בדקנו", הסביר קצין בכיר במשטרה. "אנו משוכנעים שעשינו הכל. המשטרה כל הזמן לומדת - נבדוק גם את עצמנו".

"מדובר באירוע קשה מאוד", אמר סנ"צ עמי בן דוד, דובר מרחב מרכז במשטרה. "מתחקור ראשוני של האישה הבנו שככל הנראה בעלה פצע אותה ועזב את הבית עם ילדם המשותף. מאותו רגע הוכרז נוהל מצוד על מנת לאתר את הגבר - הופעלו מערכים טכנולוגיים ואחרים במטרה לאתר את האיש ובנו, מאמצים כלל ארציים וסריקות מסוקים".

עוד הוסיף סנ"צ כי המשטר נמצאת בשלב זה במהלך חקירה ובירור. "מדובר בזוג שלא היה מוכר למשטרה או לרווחה מאירועים קודמים", הסביר. "מדובר במשפחה נורמטיבית. לא היה שום סימן שיכול להעיד שהאירוע הזה ייגמר כפי שהוא נגמר. אני בטוח שבימים הקרובים נדע יותר מה היו הנסיבות ונבדוק במהלך החקירה מה היה המסלול שלו".

על פי נתוני המועצה לשלום הילד, משנת 2010 ועד 2017 נרצחו 44 ילדים בתוך המשפחה. "חלק ממקרי רצח ילדים על ידי בן משפחה אינם ניתנים לחיזוי מראש אולם בחלק מהמקרים המשפחות מוכרות לרשויות השונות עוד טרם ארע המקרה בגין התעללות, הזנחה או רקע נפשי", מסבירה עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד.