גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"לפתוח בחקירה". ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קרא הבוקר (שני) לפתוח בחקירה פלילית נגד השופטת רונית פוזננסקי-כץ ונציג הרשות לניירות ערך עו"ד ערן שחם-שביט, לאחר חשיפת ההתכתבויות בין השניים אמש (ראשון) בחדשות עשר, מהן עולה כי הם תיאמו לכאורה הארכות מעצר. "הם סיימו את דרכם במערכת המשפט והאכיפה", אמר ארדן. "מי יאמין להם?". השופטת ביקשה - ונענתה בחיוב - להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לתיק 4000. גם שחם-שביט לא יטפל יותר בפרשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"חשוב מאד שהתגובה הייתה מיידית כי מדובר במקרה מזעזע, פגיעה במעצר היא פגיעה קשה בחירויות הפרט", המשיך ארדן. "נחקרים או חשודים מאמינים שהם מקבלים הליך הוגן ואפשרות לשכנע את השופט שאין סיבה לעצור אותם. ופה אנחנו נחשפים לכך שהשופטת קובעת את עמדתה מראש ומתאמת אותה עם נציג התביעה, זו בעיניי עבירה פלילית, ואני מקווה שישקלו פה חקירה פלילית מעבר להליך המשמעתי". לצד זאת, הדגיש השר כי "טוב שההליך היה מיידי, טוב שהם הושעו מיד מתפקידם ואני חושב שברור לכולנו שהם סיימו את דרכם במערכת המשפט ובמערכת האכיפה".

"אין לי ספק שהם לא יוכלו יותר לתבוע אף אחד ולשפוט אף אחד, כי השופטת הזאת והתובע הזה מי יאמין להם כשיבואו בפניהם נחקרים או חשודים מעתה ואילך?", אמר עוד השר. "המעשה הזה הוא כל כך חמור והפוטנציאל שלו לפגוע באמון הציבור במערכת האכיפה ובמערכת המשפט הוא כל כך גבוה, שזה בעיניי ראוי שיסתיים גם בהליך פלילי ולא רק בהליך משמעתי".

המסרונים המרשיעים (צילום: באדיבות חדשות 10)
המסרונים | צילום: באדיבות חדשות 10

"תיראי מופתעת" 

האם השופטת ששלחה את המעורבים בתיק בזק למעצר ממושך תיאמה עם התובע מצד הרשות לניירות ערך את מהלכיה? מהתכתבות בין השניים שנחשפה אתמול בחדשות עשר עולה תמונה בעייתית במיוחד. בעקבות הפרסום פנו שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בבקשה לבירור אצל נציב תלונות הציבור במערכת המשפט. במקביל ביקשה השופטת שלא לנהל יותר את הארכות המעצר בפרשה., וגם התובע הושעה מטיפול בתיק.

מפרסומי ההתכתבות בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ עולה כי הנציג הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, עדכן את השופטת בדבר דרישות הרשות לניירות ערך במעמד הארכת המעצר ואף הנחה אותה כיצד להגיב באולם בית המשפט.

השופטת פוזננסקי-כץ (צילום: החדשות)
השופטת פוזננסקי | צילום: החדשות

"לפחות הבשורות הנחמדות שאור ועמיקם ישתחררו מחר, תיראי מופתעת", כתב הנציג לשופטת שענתה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".

עורך הדין שלח לשופטת הודעה בה התייחס להארכת מעצרן של מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ואיריס אלוביץ', רעייתו של שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברה - ששתיהן נעצרו במסגרת ההתפתחויות בחקירת תיק 4000.

"סטלה ואיריס נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 ימים ואת בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים", חשף נציג הרשות לני"ע. השופטת בתגובה ענתה לו מיד: "אתה ממשיך לגלות לי הכול ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת".