המסרונים המרשיעים (צילום: באדיבות חדשות 10)
פירוט ההודעות בין השופטת והנציג | צילום: באדיבות חדשות 10

האם השופטת ששלחה את המעורבים בתיק בזק למעצר ממושך תיאמה עם התובע מצד הרשות לניירות ערך את מהלכיה? מהתכתבות בין השניים שנחשפה הערב בחדשות עשר עולה תמונה בעייתית במיוחד. בעקבות הפרסום פנו שרת המשפטים ונשיאת העליון בבקשה לבירור אצל נציב תלונות הציבור במערכת המשפט. במקביל ביקשה השופטת שלא לנהל יותר את הארכות המעצר בפרשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפרסומי ההתכתבות בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ עולה כי הנציג הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, עדכן את השופטת בדבר דרישות הרשות לניירות ערך במעמד הארכת המעצר ואף הנחה אותה כיצד להגיב באולם בית המשפט.

"לפחות הבשורות הנחמדות שאור ועמיקם ישתחררו מחר, תיראי מופתעת", כתב הנציג לשופטת שענתה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".

עורך הדין שלח לשופטת הודעה בה התייחס להארכת מעצרן של מנכל"ית בזק סטלה הנדלר ולאיריס אלוביץ', רעייתו של שאול בעל השליטה בחברה - ששתיהן נעצרו במסגרת ההתפתחויות בחקירת תיק 4000.

השופטת פוזננסקי-כץ (צילום: דוברות בתי המשפט, חדשות)
השופטת פוזננסקי כץ (ארכיון) | צילום: דוברות בתי המשפט, חדשות

"סטלה ואיריס נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 ימים ואת בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים", חשף נציג הרשות לני"ע. השופטת בתגובה ענתה לו מיד: "אתה ממשיך לגלות לי הכול ואני אאלץ להיראות ממש ממש מופתעת".

בערוץ עשר דיווחו כי בעקבות הפרסום תזומן השופטת פוזננסקי-כץ לבירור אצל נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב על הפרסום בחשבון הטוויטר שלו. "אני מצפה מנשיאת בית המשפט העליון להשעות מיד את השופטת פוזננקי-כץ", כתב ליברמן. "אסור לתת לציבור לאבד אמון במערכת המשפט".

יו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מסרה בתגובה: "על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה ייבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות".

עו"ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ מסר בתגובה: "אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות".

עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של שאול אלוביץ, מסר הערב: "קשה לתאר את עצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים".