שאול אלוביץ' וניר חפץ (צילום: החדשות)
מעצר החשודים יוארך? | צילום: החדשות

בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', הגיע היום (שני) לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב, כשברקע חשיפת המסרונים עם התובע של הרשות לניירות ערך ערן שחם-שביט. נציג הפרקליטות אמר בדיון כי אלוביץ' חשוד בקבלת שוחד וטובות הנאה בהיקף של כמיליארד שקלים. אלוביץ' אמר בתגובה עם דמעות בעיניים כי החוקרים מנסים לשבור אותו: "מנסים לשבור אותי רק כדי שאודה בדברים שלא עשיתי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד ציין אלוביץ' בדיון כי המעצר פוגע בבריאותו, והבהיר כי לא יודה לעולם בדברים שלטענתו לא ביצע. "לא אודה במה שעשיתי גם אם אפול ואקבל התקף לב. מנסים להאריך את מעצרי כדי לשבור אותי. אני לא אשבר. אני מרגיש שמנצלים את המעמד הזה כדי לחסל אותי בריאותית ונפשית".

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרו של אלוביץ' וגם את זה של יועץ התקשורת ניר חפץ בשבעה ימים במקום ה-8 אותם הייתה אמורה לבקש. חפץ אמר במהלך הדיון כי "זכויותיי הפכו למרמס, פגשתי עד עכשיו כ-30 חוקרים - הלהט שיש להם בעיניים לגרום לי להודות - לא ראית כזה דבר. זה בלתי נתפס. אני חף מפשע ונקי כפיים, והמשטרה עובדת על בית המשפט בעיניים".

השופט בדיון, עלאא מסארווה, דחה מוקדם יותר את בקשת פרקליטי החשודים בפרשת בזק לקבל החלטה עקרונית על שחרורם בעקבות הפרסום אתמול. "מצאתי לנכון שהדיון העקרוני על תקינות המעצר והדיון על הארכות המעצר יתקיים במאוחד", אמר השופט. הוא קבע כי רעייתו של אלוביץ', איריס, ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר תשוחררנה בתנאים מגבילים, בהסכמת הרשות החוקרת.

תנאי שחרורה של אלוביץ' הם התייצבות במשטרה לפי דרישה, הפקדת דרכון ועיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום, מעצר בית ל-10 ימים, הרחקה ממשרדי בזק ל-45 ימים, אי יצירת קשר עם שאר המעורבים בקשר לפרשה ל-45 ימים. יובהר כי איסור יצירת קשר מתייחס לנושאים הקשורים לפרשה המדוברת.

השופט בדיון, הבוקר (צילום: החדשות)
השופט בדיון, הבוקר | צילום: החדשות

השופט קבע לגבי הנדלר כי "דעתי היא שקיים חשד סביר שקושר בין החשודה למיוחס לה. לגבי החשדות, קיימת עילת מעצר מתוך חשש מובנה לשיבוש". הוא הורה על שחרורה בתנאים הבאים: התייצבות במשטרה על פי דרישה, צו עיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום, מעצר בית והרחקה מבזק לחודש.

החשודים בתיק בזק ביקשו אמש לקיים דיון נוסף בעניין הראיות נגדם, לאחר חשיפת התיאום לכאורה בין השופטת בתיק, רונית פוזננסקי-כץ לבין התובע מטעם הרשות לניירות ערך ערן שחם-שביט. בנו של אלוביץ', אור, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ובכיר החברה עמיקם שורר שוחררו לביתם בתנאים מגבילים בהסכמת המשטרה, עוד לפני הדיון.

"נפל פגם בהליך"

נציגת המדינה טענה בבית המשפט כי "כשהסכמנו לשחרר את חלק מהחשודים לקחנו בחשבון את אירועי האתמול. גם הסכמנו לצמצם חלק מימי המעצר נבעה מכך". לצד זאת, היא טענה כי "על בית המשפט הזה ניתן לסמוך, התיק הזה ימשיך להיחקר. יש כאן צרכים חקירתיים גדולים, מאחר שבני הזוג אלוביץ' שיבשו חקירה בצוותא טרם המעצר". לצד הביקורת, טענו ברשות, "יש לבחון את הדברים לגופו של עניין ויש טעם בהארכת המעצר של האנשים הספציפיים שאת הארכת מעצרם אנחנו מבקשים. אנחנו מבינים את חומרת העבירה, מבינים שנפל פגם בהליך, אבל אנחנו לא מסכימים שהמעצר היה בלתי חוקי".

פרקליטי החשודים תקפו הבוקר את התנהלות מערכת המשפט והאכיפה בעניין מרשיהם: עורך דינו של ניר חפץ, שגם הוא מובא לדיון נוסף בראיות נגדו, ירון קוסטליץ, אמר הבוקר כי "הוא זכאי לשימוש בדוקטורינת ההגנה מן הצדק. משאירים אותו במעצר מתוך חשד לשיבוש חקירה בעוד שהמערכת משבשת הליכי משפט. לנוכח הפגם האדיר שנפל יש לשחרר את חפץ לביתו, תוך מתן תנאים מגבילים. יש פגמים שלא ניתן לרפא".

עורכת דינה של איריס אלוביץ', מיכל רוזן, אמרה כי "אנחנו לא היינו בדיון, היינו הפסאדה, לקחו אותה לתנאי מעצר בלתי נסבלים לנוכח טענות חמורות". פרקליטתה של הנדלר, נתי שמחוני, טענה כי "יש כאן פגיעה אנושה בקודש הקודשים. זו המערכת וזו שכרה?".

השופטת פוזננסקי-כץ (צילום: החדשות)
השופטת פוזננסקי | צילום: החדשות

אמש חשף כתב חדשות עשר דורון הרמן כי השופטת פוזננסקי והחוקר שחם התכתבו ביניהם בוואטסאפ, שם תיאמו מראש, עוד לפני קיומו של דיון משפטי, מה תהיה הכרעתה של פוזננסקי בנוגע להארכת המעצרים. "הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת", כתב עו"ד שחם לשופטת שענתה לו: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".