לפיד נגד אמסלם (צילום: רויטרס, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות)
לפיד ומילצ'ן, ארכיון | צילום: רויטרס, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות

הערב (שלישי) חשף כתבנו גיא פלג כי שר האוצר לשעבר ויו"ר יש עתיד, הח"כ יאיר לפיד, הוא עד מרכזי בחקירות נגד נתניהו - פרט שלא היה ידוע עד כה. בקואליציה יצאו להגנת נתניהו בעקבות ההמלצות להעמידו לדין באשמת שוחד בשתי פרשות - ומיהרו לתקוף את לפיד. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם אף כינה אותו "שטינקר". גם מקורבי נתניהו תהו: "איך לא חוקרים באזהרה את לפיד על שעסק בענייני מילצ'ן חברו הטוב?".

לכל העדכונים על המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000:

המשטרה: נתניהו ביקש ולקח שוחד

"ההמלצות מופרכות, לא יהיה כלום"

מוזס: "מאמין שהתיק נגדי ייסגר"

המשטרה ממליצה: שוחד בשני תיקי נתניהו

"המשטרה עשתה הכל להשיג את המטרה"

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דודי אמסלם, עלה לנאום במליאה במהלך הדיון על התקציב ותקף: "אלה הערכים של יש עתיד? אני בז לערכים האלה". במתקפה ישירה נגד לפיד אמר: "אתה חולם להיות ראש ממשלה. עזוב את השאלה אם תיבחר, לדעתי זה מדע בדיוני אבל בוא נגיד שכן. איזה מסר אתה מעביר לילדים שרוצים להתגייס ולנוער במדינת ישראל? 'חבר'ה, תלכו לעיתון במחנה?' גם לא צריך שם כל כך מדים, אפשר ללכת עם סנדלים ומכנס קצר".

"אני בז להתנהלות האחרונה שנחשפתי אליה, שאתה באמת שטינקר קטן", הוסיף אמסלם שכינה את לפיד "מלשן עלוב". שרת התרבות מירי רגב מסרה בהצהרה רשמית: "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

מחאת רשת נגד רה"מ (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות)
מקורבי נתניהו מיהרו לתקוף | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, טען כי "ח"כ לפיד התגלה הערב בבושתו הציבורית, כשהוא ממשיך גם כעת את ניסיון ה'פוטש' נגד רה”מ, אותו ניסה להוביל כבר ב 2014, בגינו אף הודח מתפקידו הכושל באוצר. אני מחזק את ידי ראש הממשלה נתניהו, מאמין בחפותו ומאחל לממשלה שבעזרת השם תסיים את ימיה כחוק לטובת אזרחי ישראל".

שר התיירות יריב לוין אמר כי "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".

אחד ממוקדי החקירה הוא החוק שזכה לכינוי "חוק מילצ'ן", כאשר רה"מ נתניהו פועל לחוקק את החוק לבקשתו של איש העסקים - מתן מעמד מיוחד לתושב חוזר בעיקר פטור ממס החוק הזה הוצע רק לבקשת מילצ'ן: היא הגיעה למשרד האוצר והייתה אמור לתת הטבה של מיליונים. החוק נועד לאפשר לכל תושב חוזר לנתק מגע עם רשויות המס ולא לדווח על הכנסותיו. על פי ההערכות מילצ'ן ביצע עליה מחודשת ב-2009 ולכן החוק זכה לכינוי חוק מילצ'ן. ב-2013 בדוח מבקר המדינה נכללה ביקורת נוקבת על החוק: המבקר אמר שהוא יתן תמריץ לעולים להעלים מיסים וההערכות הן שמילצ'ן הרוויח מאות מיליונים לאורך השנים מהחוק הזה.

עוד חשף הערב גיא פלג פרט שלא היה ידוע עד כה: עד המפתח בפרשת 1000 - תיק המתנות - הוא שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. מתברר שמילצ'ן פנה בשעתו ללפיד ואמר לו "יש פטור מדיווח של עשר שנים, אני מבקש שנאריך את הפטור מדיווח של אנשי עסקים שעלו ל-20 שנה". לפיד השיב: "לא נראה לי אבל אבדוק". ראש הממשלה שאל את לפיד על הפגישה, בעוד מילצ'ן שב והדגיש כי מדובר בחוק חשוב. נתניהו שאל את לפיד: "נפגשת עם מילצ'ן? מה אתה אומר?": לפיד הביע הסתייגות ולדבריו נתניהו אמר לו: "צריכים ללכת על החוק הזה".