אמש (שלישי) פרסמה המשטרה את המלצותיה הרשמיות בפרשות נתניהו - תיק 1000 ותיק 2000. השורה התחתונה נגד נתניהו בפרשת המתנות: "תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות כנגד ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, לביצוע עבירה של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים". בפרשת ידיעות אחרונות קבעה המשטרה כי "נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות נגד ראש הממשלה, לביצוע עבירות של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים". בעניינו של ח"כ איתן כבל שנחקר בתיק 2000, במשטרה מציינים שטרם התקבלה החלטה.

לכל העדכונים על המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000:

"ההמלצות מופרכות, לא יהיה כלום"

מוזס: "מאמין שהתיק נגדי ייסגר"

מתקפה נגד העד לפיד: "שטינקר"

גבאי על ההמלצות: תם עידן נתניהו

המשטרה החליטה ללכת על כל הקופה

מהו תיק 2000? בשלהי שנת 2016, זמן קצר לאחר שנחשף כי קיימים חשדות נגד ראש הממשלה לקבלת מתנות בשווי מאות אלפי שקלים משני אנשי עסקים אמידים (תיק 1000), נחשף כי נתניהו חשוד בפרשה נוספת שזכתה לכינוי "תיק 2000". הפרשה נחשפה לאחר שחוקרי המשטרה גילו במכשיר הטלפון של ארי הרו, מקורבו של נתניהו שהפך לעד מדינה נגדו, הקלטות של ראש הממשלה משוחח עם מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס.

הקלטות במכשיר הטלפון של מקורבו של נתניהו, ארי הרו, הובילו לפתיחת חקירת משטרה שזכתה לכינוי "תיק 2000"

החשד שעלה הוא לתיאום מהלכים בין נתניהו למוזס להחלשה והגבלה של "ישראל היום" - זאת בתמורה לסיקור אוהד של נתניהו ב"ידיעות אחרונות". בינואר 2017 חשף כתבנו גיא פלג כי איש העסקים המעורב בפרשה החדשה, ששמו של נתניהו נקשר בה, הוא נוני מוזס - וחשף את תמלילי השיחות שנערכו בינו לבין ראש הממשלה בשנת 2014.

שלדון אדלסון
"לדבר עם הג'ינג'י". שלדון אדלסון | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו ומוזס דיברו באופן מעשי - איך ניתן לחולל בשטח את השינויים הנדרשים שיספקו את שניהם: האם ניתן להקטין את כוחו של "ישראל היום" באופן מזורז, ובתמורה לכך שנתניהו יזכה לסיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות". כך אמרו זה לזה בשיחה:

מוזס: "מה השורה התחתונה? איך אפשר לעשות את זה מהר?"
נתניהו: "אפשר לחוקק את זה"

עוד דיברו השניים על בעלי העיתון "ישראל היום", איל ההון האמריקני שלדון אדלסון, המכונה "הג'ינג'י" - וכמה השינויים שהם מבקשים לחולל יהיו לרוחו:

נתניהו: "אני רוצה לדבר עם הג'ינג'י (שלדון אדלסון), הוא בעוד שבועיים בארץ".
מוזס: "צריך לראות איך אפשר לעשות משהו שהוא יוכל לחיות אתו, לעשות אולי חוק אחר, אני רוצה להקל, לא מחפש להקשות".

הרו
השיחות הוקלטו במכשיר הטלפון שלו. ארי הרו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נתניהו: "נקים וועדה"
מוזס: "בנושא הכמויות שדיברנו. לעשות את זה בפשרה אתו, אני אומר את זה ממקום טוב, לא ממקום רע".
נתניהו: "לדעתי זה לא יהיה בסדר אתו אבל..."

מוזס: "צריך חוק אחר שיעקוף את הבעיה"
מוזס: "עם יריב (השר יריב לוין)?"
נתניהו: "לא עם יריב"
מוזס: "תביא את מי שאתה רוצה, זה לא ענייני"

מוזס: "צריך שאיתן כבל יבוא, ואיש שלך בכנסת"
נתניהו: "ושאיתן יגיד אני רוצה להגיע לפשרה, אולי נשכנע אותו שיירד מהחוק הגורף"
מוזס: "לאיזו ועדה בכנסת זה הולך?"
נתניהו: "נקים וועדה מיוחדת".

מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס נחקר באזהרה במשטרה בפרשה, ונתניהו נחקר גם אודות פרשה זו במעונו - במקביל לשאלות ששאלו אותו חוקרי המשטרה במסגרת תיק 1000. בזמן ביקורו של נשיא ארה"ב טראמפ בישראל, הגיע לארץ גם בעלי "ישראל היום", שלדון אדלסון, עם רעייתו מרים, והשניים נקראו למסור עדות במשטרה בפרשה.

מתקפה של כבל על גבאי
נחקר באזהרה בפרשה. ח"כ איתן כבל | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

באוגוסט חלה התפתחות דרמטית בשני התיקים בהם נקשר שמו של נתניהו: איש סודו והמקורב לראש הממשלה ארי הרו חתם על הסכם עד מדינה. בהמשך, הגיע גם המיליארדר לן בלווטניק להעיד במשטרה לאחר שנחשד בניסיון לתווך בין נתניהו למוזס. בתחילת 2018, נקרא גם ח"כ איתן כבל ליחידת להב 433, חבר הכנסת שיזם את חוק "ישראל היום", שם נחקר באזהרה בפרשה.