בין החשודים: תא"ל במיל' אמל אסעד (צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0)
אמל אסעד, ארכיון | צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0

לאחר שהבוקר (רביעי) הותרה לפרסום פרשת שחיתות גדולה בתעשייה האווירית, הותר לפרסום כי אחד החשודים שנעצרו הוא אמל אסעד, חבר דירקטוריון של החברה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

13 בעלי תפקידים נעצרו הבוקר בחשד למעורבות בשחיתות, מרמה והפרת אמונים בתעשייה האווירית. על פי החשד, מספר חברי מועצת המנהלים וועד העובדים קיבלו טובות הנאה בתמורה לקידום ענייניהם של מפעלים וספקים שונים.

בין העצורים: בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, עובדים בחברות פרטיות שמספקות שירותים לתעשייה האווירית. ההערכה היא שעבירות בוצעו במשך תקופה ממושכת, וכי מדובר בשחיתות בסדרי גודל של מיליוני שקלים.

במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים, בחברות ובמשרדי התעשייה האווירית. המעצרים התבצעו בתום מספר חודשים של חקירה סמויה, שהתנהלה על ידי להב 433 במשטרת ישראל. החקירה טופלה על ידי מחלק חקירה וחשיפה ייעודי לנושא שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, ובשיתוף המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) וחקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים.

התעשייה האווירית. חשדות כבדים נגד בכירים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

מהחקירה הסמויה עולה חשד ל"התנהלות פלילית שיטתית וחשד לשחיתות עמוקה לכאורה הנהוגה בתעשייה האווירית" - לשון ההודעה של המשטרה. החקירה זכתה לשם "פרשייה 630" והיא כוללת מספר רב של מעורבים בחברה - אנשי ועד, חברי דירקטוריון, מנהלים, עובדים זוטרים, יועצים, ספקים, נותני שירותים וגם "מי שאמורים היו להיות שומרי הסף", לפי הגדרת להב 433.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה: "הבוקר נודע לחברה כי משטרת ישראל פתחה בחקירה בתעשייה האווירית. אין בידי הנהלת החברה כל פרטים נוספים בנושא. מנכ"ל החברה הנחה את כל הגורמים הרלבנטיים לשתף פעולה באופן מלא, ככל שיידרש וללא סייגים עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה, במטרה למצות את החקירה ואת הדין עם כל גורם שעבר עבירה. התעשייה האווירית תמשיך להיות אבן בניין מרכזית בביטחון מדינת ישראל ובכלכלתה".