מפעל התעשייה האווירית, ארכיון (צילום: התעשייה האווירית)
מפעל התעשייה האווירית, ארכיון | צילום: התעשייה האווירית

פרשה חמורה נחשפה בתום חקירה סמויה: הבוקר (רביעי) נעצרו 13 חשודים במעורבות בשחיתות, מרמה והפרת אמונים בתעשייה האווירית. בין העצורים: בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, עובדים בחברות פרטיות שמספקות שירותים לתעשייה האווירית - וגם קצין צה"ל בכיר לשעבר "שהינו דמות מוכרת במערכת הביטחון", כך לפי הודעת המשטרה. התעשייה האווירית בתגובה: נשתף פעולה עם החקירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבכיר שנעצר הוא תא"ל במילואים שמוביל בשנים האחרונות פרויקט חברתי מוכר. במסגרת הפרשה נבדק חשד לשחיתות של ספקי שירותים לבעלי תפקידים בתעשייה האווירית. נוסף ל-13 החשודים שנעצרו, המשטרה עיכבה מעורבים נוספים לחקירה.

במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים, בחברות ובמשרדי התעשייה האווירית. עוד הדגישו במשטרה כי "בהתאם להתפתחות החקירה יובאו מי מהחשודים להארכת מעצרם, בהמשך היום, בבית משפט השלום בראשון לציון".

המעצרים התבצעו בתום מספר חודשים של חקירה סמויה, שהתנהלה על ידי להב 433 במשטרת ישראל. החקירה טופלה על ידי מחלק חקירה וחשיפה ייעודי לנושא שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, ובשיתוף המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) וחקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים.

משרדי להב 433 (צילום: פלאש 90, חדשות)
משרדי להב 433, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

"התנהלות פלילית שיטתית"

"מדובר בחקירה מסועפת, רחבת היקף המורכבת ממספר רב של תתי פרשיות המעלה חשד למסכת ענפה של עבירות שחיתות, מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, גניבה בידי עובד ציבור, מרמה והפרת אמונים", נמסר מהמשטרה. החקירה מלווה מתחילתה גם על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

מהחקירה הסמויה עולה חשד ל"התנהלות פלילית שיטתית וחשד לשחיתות עמוקה לכאורה הנהוגה בתעשייה האווירית" - לשון ההודעה של המשטרה. החקירה זכתה לשם "פרשייה 630" והיא כוללת מספר רב של מעורבים בחברה - אנשי ועד, חברי דירקטוריון, מנהלים, עובדים זוטרים, יועצים, ספקים, נותני שירותים וגם "מי שאמורים היו להיות שומרי הסף", לפי הגדרת להב 433.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה: "הבוקר נודע לחברה כי משטרת ישראל פתחה בחקירה בתעשייה האווירית. אין בידי הנהלת החברה כל פרטים נוספים בנושא. מנכ"ל החברה הנחה את כל הגורמים הרלבנטיים לשתף פעולה באופן מלא, ככל שיידרש וללא סייגים עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה, במטרה למצות את החקירה ואת הדין עם כל גורם שעבר עבירה. התעשייה האווירית תמשיך להיות ולפעול כאבן בניין מרכזית בביטחון מדינת ישראל וכלכלתה".