רה"מ נתניהו ובנו יאיר. ארכיון (צילום: פלאש 90, אבי אוחיון, חדשות)
בני משפחת נתניהו | צילום: פלאש 90, אבי אוחיון, חדשות

לאחר שנחקר ראש הממשלה נתניהו ולאחר שגם רעייתו זומנה למסור עדות, הגיע אמש (שלישי) תורו של בנו של בנימין נתניהו, יאיר, להעיד במסגרת חקירת פרשה 1000 – "פרשת המתנות". במסגרת הפרשה חשוד ראש הממשלה בקבלת טובות הנאה מאנשי עסקים בישראל ומחוצה לה, בשווי של מאות אלפי שקלים. במשך כחמש שעות מסר הבן עדות במשרדי להב 433 על והשיב, בין היתר, על השאלה האם קיבל מתנות יקרות ערך מהמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בתוך כך התייחסו אמש מקורבים לשני הצדדים לפרסומי תמלולי השיחות שנחשפו בחדשות 2 והודו כי למרות דבריו של רה"מ כי אין בהם דבר, אכן הם אלו הנמצאים בלב הפרשה ומשקפים את עיקר החקירה. למרות זאת טוענים הגורמים כי הפרסומים אמנם מביכים, אבל עדיין במבחן המשפטי הטהור, המבחן הזה שעיקרו ראיות לעבירות פליליות, הפרסומים האלה לא עוברים - לפחות לפי מה שהוצג עד עכשיו.

אתמול בבוקר הגיע גם עורך העיתון "ישראל היום", עמוס רגב, למסור עדות במשטרה במסגרת חקירת הקשר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. במקביל, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס  לפרשות שנתניהו עומד במרכזן: "אני מניח שהחקירה לא תהיה ארוכה מאוד. אנחנו עובדים בקצב הכי מהיר שאנחנו יכולים, ואיש לא מפריע לנו". המפכ"ל ציין כי ראש אגף החקירות מני יצחקי הצפוי לפרוש מהמשטרה, יסיים את תפקידו רק בתום חקירת נתניהו.

"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
מילצ'ן סיפק מתנות יקרות ערך למשפחת נתניה | צילום: החדשות

בשבוע שעבר העידה במשטרה רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. על פי המידע שמתפרסם, גם רעיית ראש הממשלה זכתה לאותן מתנות – בהן שמפניות – שדאג לקנות עבורה איש העסקים ארנון מילצ'ן. היא התבקשה להעיד במשטרה, ויש להדגיש כי זו לא הייתה חקירה באזהרה – נתניהו אינה חשודה בפרשה בשלב זה. במסגרת העדות נשאלה נתניהו גם על טובות ההנאה שהתקבלו לכאורה מצד איש העסקים ג'יימס פאקר.

"מתנות בין חברים"

בני הזוג נתניהו טענו בחקירתם כי בני משפחת מילצ'ן הם החברים הכי טובים שלהם, דבר שהתבטא במפגשים קבועים של שתי המשפחות בארץ ובחו"ל - וכי הסכומים עליהם מדובר הם מנופחים. לדברי בני הזוג, קיים ברשותם תיעוד מעמיק שכולל אינספור מכתבי ברכה, מכתבי תודה וצילומים של המפגשים המשותפים.

הם מסבירים כי בכל ביקור של מילצ'ן ובני משפחתו בארץ, הוא הביא עימו "יין נתזים", ולא שמפניה, שמחירו נע בין 15 ל-20 דולרים לבקבוק. לדברי בני משפחת נתניהו, בניגוד למה שנטען בכתבה שהתפרסמה במהדורה המרכזית, הם קיבלו רק שליש מסך כמות האלכוהול שהזמין מילצ'ן מחנות המשקאות, בסכום שנע בין 6,000 ל-7,000 שקלים בשנה.

בכל הנוגע לסיגרים, נתניהו מתאר את עצמו כמעשן "רק במפגשים חברתיים" וכי מילצ'ן נהג להביא עימו חבילות סיגרים שהכילו בין 5-6 יחידות, שמחירם נע בין 30 ל-40 שקלים. חברם הנוסף של בני הזוג נתניהו, המיליארדר הקנדי ג'יימס פאקר, נהג אף הוא להביא עימו מתנות כמו משקאות וסיגרים לבני הזוג בעת שביקר בישראל, אם כי בהיקפים מצומצמים יותר.

פאקר (ארכיון) (צילום: רויטרס)
נתניהו הבן יישאל גם עליו. ג'יימס פאקר | צילום: רויטרס

לטענת בני הזוג, מדובר במתנות שניתנות בין חברים, לכן לא הועבר שום דיווח על המתנות, כפי שמחייב חוק המתנות. עד כה, החקירה עסקה אך ורק סביב ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. יחד עם זאת, גורמים בכירים במערכת האכיפה מאמינים כי בתיק "1000" לא מדובר רק על מתן מתנות, אלא בחשד לשיטה, תעשייה לאספקה רציפה על פי הזמנות, שלפי קבלות שישנן במשטרה, ניתנו סיגרים ושמפניה ורודה בסך כולל של כ-600 אלף שקלים.