אחרי שהבוקר נחקר מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס פעם נוספת במשרדי להב 433 בקשר למעורבותו ב"תיק 2000", הערב (שני) נאם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במכללת נתניה, שם מסר את התייחסותו לפרשה זו, כמו גם ל"תיק 1000". זמן קצר לפני דבריו אמר מנדלבליט: "החקירה נמצאת בעיצומה וחשיפת הקלטות מעלה חשש לשיבוש הליכים". בדבריו מאוחר יותר אמר כי ישקול בעתיד את פרסום ההקלטות המלאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"החקירות נפתחו לפני כחודש, כשאישרתי לחקור את ראש הממשלה באזהרה לאחר בדיקה משטרתית של מספר חודשים", אמר מנדלבליט. "שתי החקירות מנוהלות ע"י הבכירים במשטרה בראשות מני יצחקי, מפקד יאח"ה בר אור, וצוות חוקרים מצומצם ואיכותי בהנחייתם. בחודשים האחרונים פועלים חוקרי המשטרה ביסודיות ודקדנות כדי לבדוק כל טענה וחשד שמתוארים בחשדות".

מנדלבליט הדגיש בדבריו כי "השיקול היחיד שנלקח בחשבון היה טובת החקירה וחקר האמת, ושיקול זה בלבד. אני ליוותי אישית את פעולות הבדיקה בפרשת 1000".

"הכול היה כדי לוודא שזה בקצב מהיר, תוך ליווי אישי שלי בשיתוף פעולה עם שאר הגורמים", הסביר היועץ את ההחלטה להמתין עם פרסום פרשה 2000. "כדי לעשות שימוש בהקלטות נדרשה בחינה משפטית זהירה וזאת כדי להכשיר את השימוש בהן כחומר חקירה. השאלה לגבי מועד הפתיחה בחקירה לא הייתה פשוטה, הייתה התלבטות בענייין שמא נכון להמתין להבשלת חקירת 1000 או אחרת".

"פריצה מיידית ומוקדמת בפרשת 2000 והסערה התקשורתית שהיה ברור שתפרוץ בעקבותיה, לא הייתה מאפשרת התקדמות סדורה ושיטתית בפרשת 1000", הסביר עוד מנדלבליט. "היום לאחר מעשה אנחנו תמימי דעים שההמתנה הייתה הכרעה מושכלת נכונה ומוצדקת. היא אפשרה למשטרה לפעול באופן יסודי, לאסוף ראיות ולהשלים את הבדיקה בפרשת 1000, בדרך של גביית עשרות עדויות ופעולות חקירה, חלקן מעבר לים".

"החקירה מתנהלת תוך סערה ציבורית, תקשורתית ופוליטית", הוסיף מנדלבליט. "היא מטילה עלינו כמערכת אכיפת החוק ועלי כיועמ"ש אחריות כבדה להקפיד שבחינת חומרי החקירה תעשה ממקומות ענייניים ומקצועיים בלבד".

אחרי שבוע של גביית עדויות ממעורבים שאינם חשודים בפרשה (ח"כ איתן כבל והשר יריב לוין), התייצב מוזס לחקירה שנייה באזהרה. עם הגעתו למשרדי להב 433 סירב מוזס להגיב לתמלילים שנחשפו, והשיב רק "בוקר טוב לכולם". בהמשך השבוע ייחקר שוב גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בסוף השבוע חשף כתבנו גיא פלג ציטוטים נוספים מאחת השיחות בין השניים.

החוקרים עדיין לא הציגו לשני החשודים את כל הממצאים, והחשדות המדויקים כלפי נתניהו ומוזס טרם נחשפו. הגירסה שמוזס שהציג עד כה בחקירה היא שנתניהו יזם הכל, גם את הפגישות וגם את ההצעות שהועלו בהן, בעוד מוזס עצמו רק הגיב - וממילא שום דבר לא יצא לפועל מהשיחות. מנגד, ראש הממשלה טען כי מלכתחילה הכוונה העיקרית הייתה לתעד את מוזס מנסה לסחוט אותו - ולמעשה הוא לא התכוון לממש דבר מהרעיונות שעלו במפגשים.

השבוע ינסו החוקרים להבין האם מעבר לשתי השיחות, נעשו גם ניסיונות מצד שני החשודים - נתניהו ומוזס - לבדוק אם אפשר לקדם את הרעיונות הללו, בהן מינוי עיתונאים ימנים והגבלת "ישראל היום". אם התשובה תהיה חיובית, אז יהיו בידי החוקרים ממצאים וראיות לבסס את החשד לעבירות פליליות.

לכתבי "ידיעות" מותר לכתוב הכל?
העיתון במוקד הפרשה. "ידיעות אחרונות" | צילום:

במקביל נמשכת גם חקירת תיק 1000 בו נחשד נתניהו בקבלת טובות הנאה: השבוע יזומן להעיד יאיר נתניהו ואפשר שגם ראש הממשלה נתניהו עצמו. בפרשה זו, בה נחשפו בשבוע שעבר הסכומים ששילם איש העסקים ארנון מילצ'ן, לחוקרים יש עוד מידע רב להציג בפני נתניהו.

אמש נחשף במהדורה המרכזית כי למשטרה הגיע מידע אודות מעורבותו ותיווכו לכאורה של נתניהו עם אנשי עסקים בניסיון להכניס אותם כשותפים ב"ידיעות אחרונות". על-פי המידע, איש העסקים ארנון מילצ'ן תיווך בין המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, אחד מגיבורי "פרשה 1000",  לבין נוני מוזס כשראש הממשלה הוא זה שהכין לכאורה את פאקר למפגשים עם מוזס.

על-פי הידוע, ראש הממשלה תיווך גם במכירות "ידיעות אחרונות" לקונצרן הגרמני "אקסל שפרינגר". הוא שוחח עם יו"ר הקונצרן מתיאס דופנר ואמר לו ש"חשוב שיקנה את העיתון". אלא שבזאת לא תמו ניסיונות ראש הממשלה והוא תיווך לכאורה גם בין לארי אליסון, הבעלים של חברת "אורקל", והפגיש אותו עם נוני מוזס בניסיון לגרום לו לרכוש את "ידיעות אחרונות".

מאבק בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
בניין "ישראל היום" | צילום: פלאש 90, חדשות

עוד נחשפו אמש תמלילים נוספים מהשיחות בין השניים. התברר כי נתניהו ומוזס כבר שיתפו פעולה יחד בבחירות קודמות ומהתמלילים עלה כי הם דנו בפרקטיקה - איך יעבוד בפועל שינוי הקו של "ידיעות אחרונות".

התמלילים שפורסמו במהדורה המרכזית משיחות נתניהו-מוזס:

מוזס: "בהנחה שאנחנו מסכמים את הדברים, אתה חייב לשחרר מישהו שידבר עם רון (רון ירון, עורך "ידיעות אחרונות") את מי שאתה רוצה. אתה חודשים לא נותן את זה.

נתניהו: "ניר חפץ יוכל לדבר איתו?".

מוזס: "לא. ניר רצה לעשות שני דברים, הוא רצה לעבוד אצלך ולהיות עורך 'ידיעות'. אז אני לא רוצה...ניר מדבר איתו בשוטף אבל הוא לא יסמוך על ניר. העניין הוא שב-22:30 בלילה אני לשמחתי הולך לישון. בשוטף יש דברים. הדגשים החשובים שלך, הוא צריך להיות בקשר עם שני אנשים".

נתניהו: "זה לא 22:00 בלילה".

מוזס: "הוא צריך לדבר עם שני אנשים, עם רון (עורך 'ידיעות') ועם ערן (טיפנברון, לשעבר עורך ynet)".

נוני מוזס, ארכיון (צילום: פלאש 90, קוקו, חדשות)
מוזס בצאתו מהחקירה | צילום: פלאש 90, קוקו, חדשותנתניהו: "עם ערן (טיפנברון) ניר (חפץ) לא יכול לדבר? עדיף שלא?".

מוזס: "יש משקעים, יש עבר, הוא היה עורך 'שבעה ימים' ורצה להיות עורך 'ידיעות'. הוא מעורבב. ynet זה פחות בעיה, זה במשך היום. זה יותר קל. אם יש דברים דחופים אתה יכול לדבר איתי במשך היום, במהלך היום שיהיה בקשר עם רון (עורך 'ידיעות')".

מוזס : "תראה ביבי, אנחנו צריכים לעשות הכול מהר כי אני צריך להזיז את הספינה. אני אומר לרון ביום ראשון".

נתניהו: "אבל תסובב את הספינה".

מוזס: "אני אומר לרון ביום ראשון שידברו איתו, זו ההתחלה. היו כמה דברים קטנים אחד או שניים שהוא ביקש וזה קרה. ביבי, יש בחירות עוד שלושה וחצי חודשם. יהיו מיליון אלמנטים עליך. ניהלנו את זה ב-2009, אתה שכחת אולי".

נתניהו: "לא שכחתי בכלל".

מוזס: "נוהל אינטילגנטי, טוב והיינו לכאורה באותו מצב. כבר היינו בסרט הזה, עשינו את זה. זאת מערכת בחירות רביעית שלנו, לא שלישית, רביעית. 96, 99, 2009 ועכשיו".