גטאס בבית המשפט, ארכיון (צילום: יאיר שגיא)
גטאס נחקר בחשד למרמה וזיוף | צילום: יאיר שגיא

היחידה ארצית של משטרת ישראל חקרה היום (שני) באזהרה את חבר הכנסת באסל גטאס (בל"ד) בחשד לביצוע עבירות זיוף, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב והלבנת הון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מהמשטרה נמסר כי החקירה באה בעקבות "החשד למרמה, בעיקר כלפי מבקר המדינה, בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגת בל"ד ומימנו את פעילותה". עוד צוין כי חקירתו של גאטס בוצעה באישור היועץ המשפטי לממשלה.

לפני כארבעה חודשים חשפה המשטרה חשד לשורת עבירות בהקשר לכספים שהתקבלו לצורך מימון פעילות המפלגה. החקירה החלה בעקבות דוח מבקר המדינה בנושא, ובמסגרתו עוכבו לחקירה למעלה מ-20 חשודים, בהם בכירים ופעילים במפלגה באזורים שונים בארץ - כמו גם עורכי דין ורואי חשבון. החקירה החלה באישור היועץ המשפטי הקודם לממשלה יהודה וינשטיין, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, נוכח ממצאי דוח מבקר המדינה.

עוד נמסר בזמנו כי החקירה לוותה מראשיתה על ידי הפרקליטות, כשפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה עודכנו בהתפתחויות במהלך החקירה. "פעולות חקירה רגישות הובאו מראש לאישור היועץ המשפטי לממשלה", נמסר בהודעה רשמית. החקירה מנוהלת על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

חברי הכנסת של בל"ד: זחאלקה, זועבי וגטאס (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
חברי הכנסת של בל"ד: זחאלקה, זועבי וגטאס | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

מה גרם לפתיחת החקירה?

ממצאי דוח המבקר בנושא, יחד עם תוצרי חקירה סמויה שניהלה היחידה הארצית של המשטרה, העלו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל"ד ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים שהוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה, כל זאת, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה.

על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות רבות של תורמים בארץ - תוך סיוע מעורכי דין ורואי חשבון. על פי החשד, חברו המעורבים לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות שבמרכזן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד.

במסגרת הפעילות הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים, לצורך בקשות חילוט בהמשך. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בהמשך, בבתי משפט בצפון ובמרכז.