אילוסטרציה (צילום: חדשות 2, N12)
מעצרים ופשיטות בוצעו | צילום: חדשות 2, N12

חשד לעבירות חמורות בכספי מפלגת בל"ד: הבוקר (ראשון) חשפה המשטרה חשד לשורת עבירות בהקשר לכספים שהתקבלו לצורך מימון פעילות המפלגה. החקירה החלה בעקבות דוח מבקר המדינה בנושא, והיום עוכבו לחקירה למעלה מ-20 חשודים, בהם בכירים ופעילים במפלגה - כמו גם עורכי דין ורואי חשבון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

יחידה ארצית של משטרת ישראל בסיוע כוחות משטרה נוספים ערכה חיפושים במספר זירות ועיכבה לחקירה חשודים רבים באזורים שונים בארץ. החקירה החלה באישור היועץ המשפטי הקודם לממשלה יהודה וינשטיין, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, נוכח ממצאי דוח מבקר המדינה.

עוד נמסר כי החקירה לוותה מראשיתה על ידי הפרקליטות, כשפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה עודכנו בהתפתחויות במהלך החקירה. "פעולות חקירה רגישות הובאו מראש לאישור היועץ המשפטי לממשלה", נמסר בהודעה רשמית. החקירה מנוהלת על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

מה גרם לפתיחת החקירה?

ממצאי דוח המבקר בנושא, יחד עם תוצרי חקירה סמויה שניהלה היחידה הארצית של המשטרה, העלו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל"ד ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים שהוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה, כל זאת, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה.

החוק עבר ברוב של 52 תומכים (צילום: קובי גדעון פלאש 90)
ארכיון | צילום: קובי גדעון פלאש 90

על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות רבות של תורמים בארץ - תוך סיוע מעורכי דין ורואי חשבון. על פי החשד, חברו המעורבים לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות שבמרכזן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד.

במסגרת הפעילות הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים, לצורך בקשות חילוט בהמשך. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בהמשך, בבתי משפט בצפון ובמרכז.

ממפלגת בל"ד נמסר בתגובה: "בל"ד מגנה בחריפות מעצרם של עשרות מפעיליה, ומדגישה שזו הסלמה מסוכנת ועוד נדבך במסע הרדיפה הפוליטית נגד המיעוט הערבי בכלל ונגד התנועות הפוליטיות בפרט. בל"ד דוחה בתוקף את ההאשמות לכאורה נגדה ונגד חברים בשורותיה, ומדגישה שהיא מנהלת את ענייניה המפלגתיים והכספיים במסגרת החוק. הפרסומים כאילו מדובר בעבירות של ניהול כספי של בל"ד היא מצג שווא שנועד לכסות על הכוונה האמיתית, שהיא להשתיק בל"ד ולפגוע בתפקודה ובתפקידה הפוליטי כחוד חנית במאבק נגד דיכוי ואפליה ושלילת זכויות".

"בבל"ד הדגישו כי לא ברור כיצד סוגיה של מימון מפלגות שנמצאת בעיצומה של בדיקת מבקר המדינה הופכת בין לילה לגל מעצרים שרירותיים באישון לילה, בניסיון להפחיד ולהרתיע ולפגיע בתדמיתה של המפלגה. דבר זה נעשה באווירה כללית של פשיזציה וגזענות נגד הציבור הערבי בכללותו. כל ניסיונות הרדיפה הפוליטית נגד בל"ד נכשלו, וגם הפעם יתברר שההר יוליד עכבר".