התעשייה האווירית. חשדות כבדים נגד בכירים (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות ההתפתחויות בחקירת פרשת השחיתות בתעשייה האווירית, מנכ"ל החברה יוסי וייס שיגר היום (ראשון) מכתב לעובדים בו העניק גיבוי למערכת אכיפת החוק להשלמת פעולות החקירה. "הנחתי את כל הגורמים הרלוונטים בחברה לשתף פעולה באופן מלא ככל שידרש עם משטרת ישראל", כתב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני פונה אליכם לאחר שעל כולנו עברו מספר ימים לא פשוטים סביב החקירה המשטרתית בתעשייה האווירית", ציין וייס במכתבו. "בתקופה האחרונה נבדקו ביוזמת התעשייה האווירית חשדות שעלו בנוגע לאי סדרים מסוגים שונים לרבות בקשרי גומלין עם ספקים בארץ. בהנחייתי ובגיבוי הדירקטוריון, פעלה ופועלת החברה ללא לאות וללא משוא פנים לבירור וטיפול באותם חשדות, תוך הפגנת אפס סובלנות כלפי תופעות פסולות ותוך השקעת אמצעים ומשאבים ניכרים ושיתוף גורמים בחברה ומחוצה לה".

"האירועים אינם פשוטים ואינם נעימים עבור כל מי שהתעשיה האווירית היא בית עבורו אך הם גם מהווים חיזוק ודוגמה לדרך בה בחרנו ללכת", הוסיף. "הנחתי את כל הגורמים הרלוונטים בחברה לשתף פעולה באופן מלא ככל שידרש עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה במטרה למצות את החקירה ואת הדין".

בין החשודים: תא"ל במיל' אמל אסעד (צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0)
בין החשודים: תא"ל במיל' אמל אסעד | צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0

החשד: עובדים אולצו להתפקד לליכוד

בסוף השבוע האחרון נחשף כי במהלך החקירה נחשף כיצד עבד המנגנון שאילץ עובדים להתפקד לליכוד בניגוד לרצונם. על פי החשד עובדים שסירבו להתפקד לא קודמו בתפקידם או לא קיבלו דרגות שכר גבוהות יותר, במקרים מסוימים אף פוטרו.

אילוץ העובדים להתפקד לליכוד הפך לאחד מנושאי החקירה העיקריים במסכת עבירות השוחד שהמשטרה חוקרת בתעשייה האווירית. עד כה נעצרו כ-13 חשודים המעורבים בפרשה, ביניהם גם תא"ל במיל' אמל אסעד ששוחרר ביום שישי למעצר בית. על פי החשד, מספר חברי מועצת המנהלים ועד העובדים קיבלו טובות הנאה בתמורה לקידום ענייניהם של מפעלים וספקים שונים.

"ידענו על התופעה של התפקדות לליכוד מאונס", סיפר קצין חקירות בכיר. "לא ציפינו שניתקל בה בעוצמה כזו. מצאנו שם שלטון טרור ואימה, זו סחטנות לשמה, אלו איומים לכל דבר, וזה קורה במפעל ביטחוני מהשורה הראשונה, שבסופו של דבר יש לו כוח אלקטורלי שיכול להשפיע".

בין העצורים: בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, עובדים בחברות פרטיות שמספקות שירותים לתעשייה האווירית. ההערכה היא שעבירות בוצעו במשך תקופה ממושכת, וכי מדובר בשחיתות בסדרי גודל של מיליוני שקלים.