פעמים רבות תיעוד של עימות בין שוטר לאזרח מסתיים בהגשת תלונות הדדיות - האזרח מבקש להתלונן על הפעלת כוח מופרז של השוטר, והשוטר מנגד עוצר את המתלונן בחשד לתקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו. כך היה באירוע החריג במהלכו תועד שוטר מג"ב כשהוא תוקף צעיר, חבר קהילת העבריים מדימונה, לאחר שנדרש לבדיקה שגרתית במחסום. כשלושה וחצי חודשים אחרי שפרסמנו לראשונה בחדשות 2 Online את הסרטון המטריד, נסגר התיק נגד הצעיר והתלונה נגד השוטר הועברה למחלקת משמעת במשטרה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהמשך לפנייתנו הגיבו אז במשמר הגבול וטענו כי הצעיר "סירב להזדהות ולשתף פעולה עם השוטרים - כל זאת תוך שהוא מתלהם, מגדף ותוקף את מפקד המחסום. הוא נעצר תוך שימוש בכוח סביר כשכל העת הוא ממשיך להתנגד למעצרו".

תיאור זה של השוטר לא עלה בקנה אחד עם הסרטון וממצאי החקירה, ובפרקליטות החליטו לסגור את התיק נגדו. כעת נבחנת מידת האלימות שהופעלה על ידי השוטר שתקף את הצעיר.

עו"ד נועה לוי מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל מסרה ש"המקרה של י' הוא מקרה חמור של הפרת חוק ברוטלית מצד משטרת ישראל, אנו מטפלים במקרים רבים בהם המשטרה תוקפת אוכלוסיות מוחלשות בחברה ועל מנת להפחידם פותחת להם תיקים באישומי שווא".

תקיפה באילת
צילום:

"הרגשתי שהוא הולך להרוג אותי"

"הוא שלף אותי מהאוטו ולא הפסיק להרביץ לי", תיאר אז י' בכתבה שפורסמה בחדשות 2 online, "הוא גרר אותי על הרצפה והכה אותי שוב ושוב" זה קרה בנובמבר, במחסום שלפני הכניסה לעיר אילת. י', תושב דימונה ובן לקהילת העבריים, נסע עם אשתו במכונית על מנת לחגוג לה יום הולדת בעיר - ונעצר במחסום לבקשת שוטרי מג"ב. את מה שקרה בדקות הבאות ותועד על ידי עובר אורח, י' לא ישכח עוד הרבה זמן.

"נעצרנו במחסום ושוטר ביקש לראות תעודת זהות שלי ושל אשתי", הוא סיפר אז. "מסרתי לו את התעודה והוא התחיל להסתכל. שאלתי מג"בניק שישב בבוטקה הסמוך מה הבעיה ומה קורה פה - ואז, פתאום, הוא יצא באכזריות מהבוטקה ורץ ישר אלינו".

לטענתו של י', בשלב הזה - וללא שום סיבה נראית לעין, החל השוטר לנהוג כלפיו באלימות קשה: "ראיתי שהוא מנסה לפרוץ לי לתוך האוטו, פתחתי לו את הדלת עם הידית כדי שייכנס - ואז הוא פשוט שלף אותי החוצה והתחיל להכות אותי. הוא גרר אותי על הרצפה עד הבוטקה והמשיך להרביץ לי. צעקתי 'מה עשיתי לך שאתה מרביץ לי ככה? אני אזרח ישראלי! אני מקהילת העבריים בדימונה!'". אלא שהשוטר, כך לדבריו, התעלם מקריאותיו - והמשיך להכותו.

"הוא זרק אותי על הרצפה", המשיך י' לתאר את שאירע לו, "הוא שם את הרגל על הגב שלי ושכב עליי שלא אזוז. הוא ניסה לעצור אותי ולשים עליי אזיקים ואמרתי לו: 'מה עשיתי שאתה שם עליי אזיקים?' הוא היה על הגב שלי ולא יכולתי לנשום בכלל, הרגשתי שהוא הולך להרוג אותי". לטענתו, אחרי שהושכב על הקרקע - הוא הוכנס שוב לתוך הבוטקה, שם המשיך השוטר להכותו.

ממח"ש נמסר: התיק הועבר לבדיקת מחלקת המשמעת במשטרת ישראל.

ממשטרת ישראל נמסר: "תיק נשוא הפניה הועבר אלינו לפני ימים ספורים. לכשתתקבל החלטה בנדון נודיע עליה כמקובל לשוטר".

לפניות לכתב: azria@ch2news.co.il

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם