א' קיבלה הבוקר (ראשון) הודעת SMS מפתיעה. "המרפאה שלי ברמת החייל נפתחת מחדש", נכתב בה. "אחרי שנתיים לא פשוטות החלטתי (סוף סוף) לחזור לפעילות קלינית". מאחורי ההודעה עומד ד"ר גיא רופא, הגינקולוג שלפני שבועיים הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בטענה לביצוע מעשים מגונים במטופלת שסיפורה נחשף לראשונה ב-N12.

"מטופלות יקרות, אני יודע שהשארתי אתכן ללא מענה באופן פתאומי בשל נסיבות שלא בחרתי בהן, ואני מתנצל על כך", נכתב בהודעה שנשלחה למכשירי הניידים של מטופלותיו מהעבר. "אשמח אם תחזרו להיות תחת טיפולי. המרפאה פרטית ועלות ביקור 500 ש"ח. בברכה, ד"ר גיא רופא".

ד"ר רופא המשיך לטפל במטופלות גם קודם לכן, אבל מרגע שהוגש נגדו כתב אישום המצב אמור להשתנות. פרקליטות מחוז חיפה אמורה להודיע למשרד הבריאות על הגשת כתב האישום - והמשרד אמור להקפיא את רישיונו הרפואי. אלא שנכון להיום זה עוד לא קרה.

בשיחה עם מטופלת שלו לשעבר הסביר ד"ר רופא את המצב מנקודת מבטו. "חזרתי לקבל (מטופלות)", הסביר לה. "אני אתן למערכות הצדק לעשות את שלהן ואין סיבה לא להגיע אם היית מטופלת והיית מרוצה מהטיפול. אשמח שתקבעי תור אם זו מטרת השיחה".

"חזרתי לקבל, אין סיבה לא להגיע אם היית מטופלת והיית מרוצה"

ד"ר גיא רופא

 

לפני 3 שנים חשפנו ב-N12 את סיפורה של אריאל (שם בדוי) שתיארה כיצד ביצע בה ד"ר רופא עבירות מין לכאורה. "ד"ר רופא אבחן את הבעיה כ'בעיה במיניות' והציע לי טיפול", שחזרה. "אני זוכרת אותו אומר לי 'אני יכול לעזור, אבל זה לא טיפול שמקובל במסגרת הצבא, את יכולה להגיע אליי לקליניקה הפרטית ואני מוכן לעזור לך'".

ד"ר גיא רופא לאחר שנעצר (צילום: n12)
ד"ר גיא רופא בדיון בבית המשפט | צילום: n12

וכך היה. אריאל קבעה עם ד"ר רופא שתגיע אליו לקליניקה הפרטית. "שאלתי אותו איך זה יעבוד, והוא ענה 'אל תדאגי, יהיה בסדר'. הוא הושיב אותי עליו, ואני עשיתי מה שהוא אמר לי", סיפרה. "באיזשהו שלב הוא שאל אותי, 'את רוצה שארטיב אותך עם הפה שלי?'". אריאל הצטמררה מהשאלה וענתה: "אני רוצה ללכת הביתה". הוא השיב לה: "אין בעיה".

התמונה הבאה שהיא זוכרת מאותו מפגש היא את ד"ר רופא יושב בכיסא המזכירה, היא פונה לכיוון היציאה מהקליניקה ואז הוא אומר לה: "הכול טוב, את לא חייבת לי כלום". פרקליטו של ד"ר גיא רופא, עו"ד ציון אמיר, אמר בתגובה: "קיבלנו את ההודעה על הגשת כתב האישום בתדהמה. סברנו כי הטענות שהועלו במהלך השימוע כרסמו באופן מהותי בעדותה של המתלוננת, אבל מרגע שהוחלט על הגשת כתב האישום גיא רופא ינהל את המאבק על חפותו בין כותלי בית המשפט".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז חיפה נגד גיא רופא מצוי באיסור פרסום. בשל כך, ביקשה הפרקליטות מביהמ"ש להתיר לה להעביר העתק מכתב האישום לידיעת משרד הבריאות, וטרם ניתנה החלטת ביהמ"ש בעניין זה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד נוקט במדיניות של אפס סובלנות כלפי פגיעות והטרדות מיניות במערכת הבריאות. על מנת לטפל באופן עמוק ומקיף בתופעה הפסולה, פועל משרד הבריאות במגוון צעדים, בניהם, החמרה משמעותית בתקופה האחרונה בעונשים המוטלים על הפוגעים.

בהתאם למדיניות משרד הבריאות, מיד עם קבלת העתק כתב האישום מהפרקליטות, התובע הראשי ילמד את פרטי כתב האישום ויחליט על הפעולה הנדרשת, ובכלל זה האפשרות להתליית או הגבלת רישיונו של הרופא לפי סעיף 44א לפקודת הרופאים. על פי החוק, לאחר שהתובע הראשי מגיש הבקשה, מתקיים דיון בפני ועדת משמעת בלתי תלויה שמגבשת המלצה למשנה למנכ"ל משרד".