משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להתנהל בימים אלה באולם 315 בבית המשפט המחוזי בירושלים. בחלוף יותר מארבע שנים מהגשת כתב האישום ויותר משלוש שנים מתחילת שלב ההוכחות - פרשת התביעה, שבה מעידים עדי התביעה, מתקרבת לסיומה. עם זאת, עד סיום המשפט הדרך עוד ארוכה. לוחות הזמנים, עדי התביעה שנותרו ומה צפוי בהמשך?

עדי התביעה שנותרו

פרשת התביעה החלה באפריל 2021 עם עדותו של העד הראשון אילן ישועה. במשך שלוש שנים העידו מטעם התביעה עדים רבים בשלושת התיקים – 1000, 2000 ו-4000. כעת פרשת התביעה מתקרבת לסיומה, אך נותרו לפחות עוד שמונה עדים. השבוע העיד תנ"צ כורש ברנור, ראש יאח"ה לשעבר ומי שהוביל את החקירה בתיקים 1000 ו-2000. ברנור ימשיך להעיד גם בימים שני ושלישי בשבוע הבא, וביום נוסף אחרי פסח.

עו"ד דוד שמרון (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
לא ברור מתי יעיד. דוד שמרון | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

אחרי ברנור יעידו היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו ופרח לרנר שהייתה יועצת של נתניהו. בהמשך יעיד גם שר המשפטים יריב לוין, שהיה יו"ר ועדת הכנסת בזמן הדיונים בחוק "ישראל היום". כל אחת מהן צפויה להעיד במשך יום אחד.

עדיין לא ברור מתי יעיד עו"ד דוד שמרון, מקורבו של ראש הממשלה נתניהו. בדומה, טרם נקבע מועד לשלושה עדים בתיק 4000 - מנכ"ל yes לשעבר רון אילון, חוקר בתיק בשם שלומי פרג'ון וזאב רובינשטיין, מקורבם של בני הזוג נתניהו ושל שאול אלוביץ', המתגורר בחו"ל. רובינשטיין נחשד בעבר כמי שתיווך לשוחד בתיק 4000, אך לאחר השימוע הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום.

ארנון מילצ'ן (צילום: רויטרס)
ייתכן שתידרש השלמה של עדותו. ארנון מילצ'ן | צילום: רויטרס

ישנם גם כמה עדים שעדיין לא הוחלט אם הם יידרשו להעיד או לא, כמו ד"ר מרים אדלסון וח"כ זאב אלקין. כמו כן, אם התביעה וההגנה לא יגיעו להסכמות, תיתכן השלמה בעדותו של המיליארדר ארנון מילצ'ן בתיק 1000.

עם כל סימני השאלה, נראה כי לפי ההערכות, העדויות של עדי התביעה שנותרו לא יארכו יותר מחודשים ספורים, ויסתיימו לפני פגרת הקיץ בבתי המשפט.

לוחות הזמנים להמשך

לאחר העדויות של עדי התביעה הנותרים, התביעה תכריז "אלו עדיי". השלב הבא לאחר פרשת התביעה הוא פרשת ההגנה, שבמסגרתה יעידו הנאשמים ועדי ההגנה מטעמם. מי שאמור להעיד ראשון הוא ראש הממשלה נתניהו. עם זאת, כיוון שמדובר בתיק רחב היקף, צפויה הפסקה בין פרשת התביעה לפרשת ההגנה כדי לאפשר לצדדים להיערך.

בעז בן צור (צילום: פלאש 90)
עוזב את צוות ההגנה. בעז בן-צור | צילום: פלאש 90

עוד לפני פרשת ההגנה, הסנגורים צפויים להגיש השלמה לטענות המקדמיות שלהם ל"הגנה מן הצדק". אם יתקבלו, הטענות הללו יכולות להביא לביטול כתב האישום. עו"ד ז'ק חן המייצג את בני הזוג אלוביץ' הגיש בקשת כזו, אך עורכי הדין של נתניהו הודיעו שיצטרפו לבקשה ויגישו טענות נוספות משלהם.

עורך הדין בעז בן-צור, שהודיע לאחרונה על עזיבתו את צוות ההגנה, ציין שיעזוב רק לאחר סיום פרשת התביעה ולאחר טענות ההגנה מן הצדק. השופטים יכולים להכריע בטענות להגנה מן הצדק בכל שלב במשפט.

פרשת ההגנה עצמה עשויה להימשך כשנה, ולאחר מכן יחל שלב הסיכומים שיכול להימשך אף הוא תקופה ארוכה, ולבסוף השופטים יתפנו לכתוב את הכרעת הדין. כיוון שמדובר בתיק במימדים עצומים, גם כתיבת הכרעת הדין תימשך זמן רב. אם לוקחים בחשבון את כל השלבים שבדרך, נראה שמשפטו של ראש הממשלה עשוי להימשך עוד מספר שנים, וכל זאת מבלי להביא בחשבון את הערעור לבית המשפט העליון.