אחרי יותר משנה של סיוט: היועצת המשפטית לממשלה החליטה לעכב את ההליכים המשפטיים נגד אישה בת 70 שירקה על הגרוש של בתה. זאת לאחר פרסום הסיפור המקומם ב-N12 ובצל התעלמותה המוחלטת של המשטרה מתלונותיה של הנאשמת ומהראיות שהגישה נגד חתנה, כהוכחה שאיים על בתה ונהג כלפיה באלימות.

תחילה, המשטרה התגוננה בתגובה שמסרה ל-N12 והצדיקה את ההחלטה להגיש כתב אישום, אך לאחר מכן, קיבלה היועצת המשפטית לממשלה את בקשת עו"ד עידן גמליאלי שמייצג את הנאשמת מטעם הסנגוריה הציבורית - והורתה על עיכוב ההליכים.

מדובר בצעד חריג שמשמעותו: ביטול ההליך הפלילי נגד האישה, תוך שמירת האפשרות לחדש אותו אם תבצע עבירה אחרת או אם תהיה הצדקה אחרת לחדש את ההליך הפלילי.

לבתה של הנאשמת הוצע פעמיים לשהות במעון לנשים מוכות. הגרוש שלה אף הודה בדיון בבית הדין הרבני שהוא הכה אותה, לאחר שהיא לדבריו "הרימה יד". יתר על כן, עובדת סוציאלית תיארה בדוח שהוא השתולל בדיון עם גרושתו ברווחה, עד כדי כך שהם נדרשו לקרוא לאבטחה. תלונות רבות הוגשו על אירועי האלימות והן הסתיימו בלא כלום. זאת בשעה שדווקא היריקה המיוחסת לאימה של האישה שספגה אלימות - היא שהובילה לכתב אישום פלילי.

"את הטחול אני אוציא לך"

"אגיע ואתן לך בצורה שזה מגיע לך", כתב הגרוש לרעייתו לשעבר בהתכתבויות שפרסמנו ב-N12. "מה אתה רוצה?", שאלה בתגובה והוא השיב: "את הכוס שלך. לא אשכח. גם לא אסלח. את תהיי בעננים".

בהקלטת השיחה שהגיעו לידי N12 ניתן לשמוע את י' צועק על גרושתו, לאחר שטען כי קראה לבתם "סתומה": "תקשיבי טוב חתיכת בהמה. את יודעת למה את ז**ה? אני אדבר אלייך, איך שאני רוצה כי רק ככה את מבינה. פעם אחת אני רואה אותך מתעללת בבת שלי, את האצבעות אני גוזר לך, שמעת? אני שובר לך עצם-עצם. שמעת מה אני אומר לך? קורע לך את הצורה עם עצמות קורע לך, לגזרים. תקליטי טוב את השיחה. את הטחול אני אוציא לך".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "כתב האישום הוגש נגד החשודה בהתאם לתשתית הראייתית הקיימת בתיק. בשים לב לגילה ולחומרת העבירה הוצע לה לסיים את ההליך בהסדר מותנה אך היא סרבה ולפיכך כתב האישום הוגש לבית המשפט. אשר לחשוד, לאור התשתית הראייתית החסרה הוחלט שלא להעמידו לדין. ככל ויתקבלו ראיות חדשות תבחן שאלת העמדתו לדין בשנית".

התכתבות בין י' לגרושתו
התכתבות בין י' לגרושתו
התכתבות בין י' לגרושתו
התכתבות בין י' לגרושתו

"סברנו מתחילת הדרך שהתביעה המשטרתית הייתה צריכה להפעיל שיקול דעת ולא להגיש כתב אישום על אירוע מינורי זה", אמר עו"ד עידן גמליאלי, שמייצג את הנאשמת מטעם הסנגוריה הציבורית. "אנו מברכים על החלטת היועמ"שית לקבל את פנייתנו ולעכב את ההליכים ולאפשר לאישה להמשיך בחייה".

עו"ד עידן גמליאל, פרקליטו של הצעיר (צילום: החדשות 12)
עו"ד עידן גמליאלי | צילום: החדשות 12