זה סיפור מקומם במיוחד. כבר למעלה משנה שמ', אישה בת 70, מתגוננת מפני כתב אישום על לא יותר מיריקה. אלא שמאחורי היריקה הזו ניצב סיפור קשה ומורכב הרבה יותר, שדווקא ממנו בחרה המשטרה להתעלם.

בעוד שהתביעה המשטרתית החליטה להעמיד לדין את מ' בטענה שירקה לעבר הגרוש של בתה, דווקא את הגרוש עצמו לא העמידו לדין. הקלטות והודעות שהגיעו לידי N12 חושפות מערכת יחסים אלימה לכאורה בינו לבין בתה של הנאשמת, שלטענתה ירקה לרצפה כאשר התעמתה עם הגרוש האלים.

לאישה הוצע פעמיים לשהות במעון לנשים מוכות. הגרוש שלה אף הודה בדיון בבית הדין הרבני שהוא הכה אותה, לאחר שהיא לדבריו "הרימה יד". יתר על כן, עובדת סוציאלית תיארה בדוח שהוא השתולל בדיון עם גרושתו ברווחה, עד כדי כך שהם נדרשו לקרוא לאבטחה. תלונות רבות הוגשו על אירועי האלימות והן הסתיימו בלא כלום, בעוד שדווקא היריקה המיוחסת לאמה של האישה שספגה אלימות - הובילה לכתב אישום פלילי.

התכתבות בין י' לגרושתו
התכתבות בין י' לגרושתו
התכתבות בין י' לגרושתו
ההודעות בין י' לגרושתו

"את הטחול אני אוציא לך"

בין היתר כתב הגרוש, י', בהודעות ששלח לגרושתו, בתה של הנאשמת: "אגיע ואתן לך בצורה שזה מגיע לך". היא בתגובה שאלה: "מה אתה רוצה?" וי' השיב "את הכוס שלך". בהמשך איים: "לא אשכח. גם לא אסלח. את תהיי בעננים".

בנוסף, בהקלטת שיחה שהגיעה לידי N12 אפשר לשמוע את י' צועק על גרושתו. לאחר שטען כי היא קראה לבתם "סתומה", הוא הטיח בה: "תקשיבי טוב חתיכת בהמה. את יודעת למה את זונה? אני אדבר אלייך איך שאני רוצה כי רק ככה את מבינה. פעם אחת אני רואה אותך מתעללת בבת שלי, את האצבעות אני גוזר לך. שמעת? אני שובר לך עצם עצם. שמעת מה אני אומר לך? קורע לך את הצורה עם עצמות קורע לך, לגזרים. תקליטי טוב את השיחה. את הטחול אני אוציא לך".

עורך הדין עידן גמליאלי
עורך הדין עידן גמליאלי, עורך דינה של הנאשמת

עו"ד עידן גמליאלי שמייצג את האם  מטעם הסניגוריה הציבורית מסר: "מדובר באישה נורמטיבית כבת 70, שמצאה עצמה מואשמת בעבירה פלילית לראשונה בחייה, לאחר שסייעה לביתה להיחלץ מעוד אירוע אלים מצד בן זוגה לשעבר של הבת. אנו סבורים שהתביעה המשטרתית הייתה צריכה להפעיל שיקול דעת ולא להגיש כתב אישום על אירוע מינורי זה. מצער מאוד שבעוד שהמשטרה סגרה פעם אחר פעם את התלונות כנגד בן הזוג על אלימות כלפי ביתה, היא בחרה להגיש כתב אישום נגד האם שכל חטאה שסייעה לביתה. נוכח סירוב התביעה המשטרתית לסגור את התיק פנינו ליועצת המשפטית לממשלה בבקשה שתעכב את ההליכים ואנו ממתינים לתשובתה".

תגובת המשטרה: "כתב האישום הוגש נגד החשודה בהתאם לתשתית הראייתית הקיימת בתיק. בשים לב לגילה ולחומרת העבירה הוצע לה לסיים את ההליך בהסדר מותנה אך היא סרבה ולפיכך כתב האישום הוגש לבית המשפט. לציין כי במהלך ניהול התיק הגישה הנאשמת בקשה לעיכוב הליכים אשר נבחנת בימים אלו. אשר לחשוד, לאור התשתית הראייתית החסרה הוחלט שלא להעמידו לדין. ככל ויתקבלו ראיות חדשות תבחן שאלת העמדתו לדין בשנית".