בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (רביעי) כי חלק מהאישומים בתיק בזק-ניירות ערך אינם מגלים אשמה. בכך ביטלה השופטת מיכל אגמון גונן חלק מהאישומים נגד שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר. כל האישומים בעניינם של לינור יוכלמן ששימשה כמזכירת דירקטוריון בזק, עמיקם שורר, לשעבר סמנכ"ל בזק ונגד אור, בנו של שאול אלוביץ' - בוטלו, והם זוכו לחלוטין. נציין כי התיק הזה "הוליד" את תיק 4000 במשפט נתניהו שבו נאשמים אלוביץ' וראש האופוזיציה בשוחד, אבל מדובר בשני תיקים שונים.

לפי האישומים שבוטלו, יוכלמן העבירה לשאול ואור אלוביץ' וכן לעמיקם שורר, תכנים, מידע, פרוטוקולים ועדכונים מדיוני ועדות בלתי תלויות שעסקו בעסקת בזק-יס ועסקת יס-חלל. לטענת הפרקליטות מדובר היה במידע סודי שאסור היה ליוכלמן להעביר, ואסור היה לאלוביצ'ים ולשורר לקבל.

חברת בזק, ארכיון (צילום: חדשות)
חברת בזק | צילום: חדשות
על אלוביץ' נאסר לשוחח עם בנו. אור אלוביץ (צילום: איל יצהר, גלובס)
אור אלוביץ' | צילום: איל יצהר, גלובס

בין היתר נכתב בהחלטה: "העובדה היחידה שנטענה בכתב האישום בהקשר זה הינה כי דירקטוריון חברת בזק קבע כי בעלי העניין יהיו ממודרים מעבודת הוועדה. כיוון שחוק החברות קובע כללים ברורים לעניין מידור בעלי השליטה מהליך אישור עסקאות שבהן יש להם עניין אישי, לא ניתן להסיק מקביעה זו של דירקטוריון החברה, גם בהנחה שתוכח, על איסור העברת מידע שהגיע לוועדה או על סודיות דיוניה". השופטת בחנה מקרים דומים אחרים שבהם הורשעו נאשמים בפלילים, וציינה כי מעשיהם היו חמורים בהרבה, ומצויים בליבת העבירה.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה, שצפויה לערער לעליון, נמסר בתגובה: "הפרקליטות סבורה שהאישומים העוסקים בהתנהלות הנאשמים בקשר לוועדות הבלתי תלויות בחברת בזק מתארים השתלשלות עובדתית של מרמה פלילית מובהקת, וכי האכיפה הפלילית בנסיבות אלה מוצדקת על מנת להגן על ציבור המשקיעים בשוק ההון. נלמד את ההחלטה ונשקול צעדינו".

עורך הדין ירון קוסטליץ שייצג את שורר מסר כי: אני מברך על פסק הדין. בית המשפט קיבל את כל טענותינו וביטל את האישומים נגד עמיקם שורר. עמיקם יוכל סוף סוף לאחר שנים לשים את העניין מאחוריו, ולהמשיך לתרום מכשרונותיו".

נגד שאול אלוביץ' ונאשמים נוספים - רון איילון ומיכאל ניימן, עומד בעינו אישום אחר בפרשה - הטענה לתכנית מרמתית להשאת תזרים המזומנים של חברת יס באופן מלאכותי, ברקע מיזוג בזק-יס.

עורכי הדין ז׳ק חן, אלון רון ואיילת לשם מסרו בשם אלוביץ': "אנחנו מברכים על ההחלטה המלומדת והמנומקת, שמדברת בעד עצמה". 

מטעם באי כוחה של עו"ד לינור יוכלמן, עו"ד בעז בן צור ועו"ד דקלה סירקיס, נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט שהתקבלה היום ואשר ביטלה את כלל האישומים שיוחסו לעו״ד לינור יוכלמן, מבטאת עקרונות יסוד של הדין הפלילי ומלמדת כי לא היה מקום להעמדתה לדין".