חקירתו הנגדית של עד המדינה ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, נמשכת היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. במהלך הדברים, התובעת, עו"ד יהודית תירוש, ביקרה את עד המדינה: "מאמץ בחיבה ובהסכמה כל תזה שמוצגת לו על ידי ההגנה". עו"ד ז'ק חן, שמייצג את בני הזוג אלוביץ' וחוקר את פילבר, השיב: "יש לו דרכים מוזרות לומר שהוא אוהב". גם עד המדינה הגיב על הטענה: "לא מאמץ תזה כזאת או אחרת, לא יודע אם הייתה עסקת שוחד".

לפני הביקורת מצד התובעת, פילבר אמר על השיחה שבה דיבר עם קמיר על תנאי מיזוג בזק-יס: "חלק מרענון הזכרון נבע מאינפורמציה שהתפרסמה בתקשורת. התהליך לקראת החקירה במשטרה היה מלווה בהדלפות בתקשורת של כל האירועים. עקבתי". עו"ד חן שאל: עכשיו ברגע זה אתה זוכר שאתה מעביר את התנאים לקמיר?, ועד המדינה השיב: "לא".

שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים
שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים, ארכיון

אחרי הדברים, עו"ד תירוש ביקרה את פילבר ואמרה כי הוא "מאמץ בחיבה ובהסכמה כל תזה שמוצגת לו על ידי ההגנה". עו"ד חן השיב: "יש לו דרכים מוזרות לומר שהוא אוהב". אחרי הדברים, סנגורם של בני הזוג אלוביץ' התעצבן על התובעת בשל אחת ההתנגדויות של התובעת: "שתפסיק להפריע לי - מה שהתובעת אומרת הופך לכותרות ראשיות והעד קורא אותן".

מאוחר יותר, הגיב פילבר לטענת התובעת: "אני לא מאמץ תזה כזו או אחרת, לא הייתה לי מחלוקת עם התביעה על מסמכים שהוצגו לי. היו לי לא מעט מחלוקת או אי הסכמות על הפרשנות או על התזה. אני לא יודע אם הייתה עסקת שוחד או לא הייתה. יש לכם מאות אלפי מסמכים, אני ראיתי כמה מאות בודדים".

"כשמבקר המדינה לשעבר, שופט בדימוס, מתעקש לתייג מנכ"ל משרד ממשלתי כ'עסקן פוליטי' ומתעלם מכל מה שאמרת כדי שזה יסתדר לו עם התזה - זו בעיה קשה", הוסיף פילבר. עו"ד חן שאל אותו אם כשנכנס לתפקיד לא הבחין במשהו לא תקין, או שתפס את תפקידו כ"שולייה שתפקידה לבצע משימות אפלות" - השיב עד המדינה בשלילה.

בהמשך סיפר פילבר על אחד החיפושים שביצעו בביתו: "נכנסים 5 אנשים לבית. היו לי ילדה בת 4 וילד בן 9, הבן הגדול יומיים לא דיבר ואת הבת הקטנה אני רואה בעיניים מבועתות. זה סיבוב שני של חיפוש והם לא מוצאים שום דבר. אומרים לי 'תארוז תיק, אתה הולך למעצר'. הם כבר יודעים להגיד שיהיה 'מעצר ארוך'. שם הבנתי שאף אחד לא רוצה להקשיב לי. זו הייתה טראומה משפחתית, אירוע מאוד לא נעים".

כשעו"ד חן שאל את פילבר אם הוא עבריין, השיב עד המדינה: "הפעם האחרונה שעברתי עבירה הייתה ב-2005, שימוש בטלפון נייד". בנוסף, כשנשאל על כך טען פילבר שהוא הרגיש שהחוקרים רוצים את הראש של נתניהו.

במסגרת החקירה הנגדית אתמול, אישר פילבר כי עמדת משרד התקשורת הייתה שאין מניעה לאשר את מיזוג בזק-יס לפני שהוא נכנס לתפקיד. עו"ד ז'ק חן: התנאים שנשקלו היו תנאים טקטיים. הם הוסרו משיקולים עניינים? פילבר: "אנשי המקצוע עצמם גיבשו את התנאים. הרן לבאות (סמנכ"ל הכלכלה לשעבר במשרד התקשורת) הסיר את דרישתו מטעמים ענייניים".

יהודית תירוש (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עו"ד יהודית תירוש מהפרקליטות, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על היחסים מול שאר הבכירים במשרד התקשורת, אמר פילבר: "גם אכלתי את הדגים המסריחים וגם גורשתי מהעיר". הוא הוסיף כי "מאוד קשה להסביר למישהו שבא לדקלם לך. אני חושב שחוקרי הרשות לניירות ערך פספסו בהבנה של מה היה נכון לשוק התקשורת, מבחינת המהות של ההחלטות".

חקירתו של פילבר אתמול מגיע 3 שבועות אחרי החקירה הראשית שאותה ביצעה הפרקליטות. במהלך החקירה הראשית, איימה התובעת עו"ד יהודית תירוש להכריז על פילבר כעל עד עוין, משום ש"העד מאשר את הדברים - אבל מוסיף תוספות שיש בהן כדי לצבוע את הדברים בצורה שונה". אחרי דין ודברים הוחלט לאפשר לתביעה לחקור את פילבר בחקירה נגדית, והוחלט שלא להכריז עליו כעוין.