הוועדה לבחירת שופטים אישרה היום (שני) את הצעתו של שר המשפטים גדעון סער, לפיה מועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון יעמדו לשימוע פומבי. כמו כן, הוועדה בחרה בשופט פוגלמן לתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון.

שימוע פומבי - מה זה אומר?

מעתה המועמדים שיגיעו לשלב הריאיונות בפני ועדת המשנה יקיימו שיחה שתועבר בשידור ישיר לכלל הציבור. "הוועדה לבחירת שופטים מחליטה כי הופעת מועמד לכהונה בבית המשפט העליון לפני ועדת המשנה, תצולם ותשודר לציבור בשידור ישיר", נכתב בנוסח ההחלטה.

בפתח הישיבה אמר שר המשפטים סער: "אני מבקש להודות במיוחד ולבטא את הערכתי לנשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. את ההצעה אני מביא היום מתוך ראייה משותפת בדבר חשיבות השקיפות. זה לא מובן מאליו. כל מערכת ציבורית צריכה לדעת לעשות שינויים מושכלים".

גדעון סער (צילום: AP / FLASH 90, תומר נויברג / פלאש 90)
גדעון סער: "מביא את ההצעה מתוך ראייה משותפת של חשיבות השקיפות" | צילום: AP / FLASH 90, תומר נויברג / פלאש 90

עוד הוסיף סער כי הוא משוכנע שהמרכיב הפומבי בהליך הבחירה והשקיפות שלו יתרמו להגברת אמון הציבור בהליך הבחירה. "במשך שנים רבות פעלתי לקדם השינוי. עתה בשלה העת לביצוע המהלך בדרך המלך, שהיא באמצעות החלטת הוועדה לבחירת שופטים עצמה - על פי סמכותה כחוק".

כאמור, הוועדה אישרה היום גם את מינויו של השופט עוזי פוגלמן לתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון. השופט פוגלמן יחליף בתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון את שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, שצפוי לפרוש בסוף חודש אפריל.