הפרקליטות החליטה היום (חמישי) לערער על שחרורו המוקדם של עבריין המין אלון קסטיאל שנידון ל-4 שנות מאסר ו-9 חודשים בגין עבירות מין שביצע ב-4 נשים. העתירה צפויה להיות מוגשת ביום ראשון, והודעה על כך נמסרה לנשים שקסטיאל פגע בהן.

ביום שני החליטה ועדת השחרורים לקבל את בקשתו של קסטיאל להשתחרר מהכלא 10 חודשים לפני תום תקופת מאסרו חרף התנגדות הפרקליטות. במהלך הדיון העידה גם שרי גולן, אחת מנפגעותיו של קסטיאל שהתנגדה להחלטה וביקשה לדחות אותה. לאחר ההחלטה, ביקשה וקיבלה הפרקליטות עיכוב ביצוע של 7 ימים והיום כאמור החליטה להגיש את הערעור.

החלטת הפרקליטות הגיעה לאחר מחאה נרחבת שעוררו הקורבנות של קסטיאל וקולות בציבור שהתנגדו להקלה על עברייו המין. הנשים נפגעו על ידו העלו לאחר ההחלטה פוסטים ברשתות החברתיות בדרישה מהפרקליטות לערער על ההחלטה - ולו רק בגלל הדרך הפסולה בה ההליך התקיים, שבו שוב הנפגעות נשארו שקופות בתהליך.

"אני מפחדת"

גולן, שדיברה מול חברי הוועדה, גילתה במקרה כי הדיון הוקדם בשבוע, והיא זו שבישרה על כך לשאר הנפגעות: "פתחתי את הדברים שלי בוועדה בכך שהצבעתי על זה שאני ואף אחת מהנפגעות האחרות לא ידענו שהוועדה הוקדמה בלי שתהיה לנו יכולת להגיש עמדת התנגדות מסודרת. במערכת לנפגעות עבירות מין עד הרגע הזה עדיין כתוב שהוועדה היא בעוד שבוע".

"אני מפחדת", סיפרה גולן לחדשות 12 לאחר ששמעה על ההחלטה. "אני מפחדת והנפגעות הנוספות מפחדות ואני מחר צריכה להמשיך להיות אימא ולעבוד. להגיד את האמת - אני לא יודעת איך לעשות את זה. אני שונאת את הביטוי אונס שני, אבל אם יש משהו שמתקרב לזה - זה זה", ביקרה גולן את התנהלות הוועדה אל מול הנפגעות. 

קסטיאל הורשע ב-2018 בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים, זאת לאחר ש-17 נשים הגישו תלונות במשטרה. לפני 9 חודשים נדחתה בקשתו הקודמת לשחרור מוקדם בטענה כי "טרם הגיעה השעה להורות על שחרורו", אך שופטי הוועדה שינו כאמור את החלטתם וכעת צפויה הפרקליטות לערער על כך.

"טוב שהפרקליטות החליטה לערער אך חבל שהדבר נעשה רק לאחר מחאה ציבורית רחבה ושזה לא היה המובן מאליו", מסרה בתגובה על ההחלטה יו"ר נעמת חגית פאר. "ודעת השחרורים הפכה לוועדת 'חופשי חודשי' שמקצרת עונשים לעברייני מין באופן סדרתי מבלי לשמוע את הקורבנות ולתת משקל לעמדתן. איך ניתן לקבל החלטה שכזו מבלי לשמוע את עמדת הקורבנות מפיהן ולהסתכל להן בעינים?".