ועדת השחרורים אישרה היום (שני) את בקשת השחרור המוקדם של אלון קסטיאל - איש חיי הלילה שעליו נגזרו 4 שנות מאסר ו-9 חודשים בגין עבירות מין שביצע ב-4 נשים לאחר שהודה והורשע בהסדר טיעון. הפרקליטות, שהתנגדה להחלטה, ביקשה וקיבלה עיכוב ביצוע של 7 ימים.

האישור היום מגיע 9 חודשים בלבד מאז הפעם האחרונה שבה דנה הוועדה בבקשת שחרורו ודחתה אותה בטענה ש"טרם הגיעה השעה להורות על שחרורו". במהלך הדיון העידה שרי גולן, אחת מנפגעותיו של קסטיאל שהתנגדה להחלטה וביקשה לדחות אותה.

יו"ר נעמת, חגית פאר, הגיבה בזעם על ההחלטה: "ועדת השחרורים הפכה לוועדת "כל הקודם זוכה" - יידע כל עבריין מין שגזר הדין הוא רק פתח להתמקחות שערורייתית. איזה מסר נוראי לקורבנות עבירה, איזה מסר מזעזע לנשים אמיצות שאזרו אומץ להתלונן -  ושה וחרפה".

אתמול פרסמנו ב-N12 כי הוועדה צפויה להתכנס ולדון בבקשת קסטיאל, בפרסום שעורר זעם רב. שרי גולן: "האיש שפגע בי וברבות מינית, יעלה בפעם השנייה לוועדת שחרורים מוקדמים בבית הסוהר. הוא ככל הנראה עומד להשתחרר כמעט שנה לפני הזמן שנקצב לו. בקיצור - יש מצב שתוך כמה ימים הוא יהיה בחוץ. תוכלו לראות אותו ואת משפחתו שוב בכל אירוע אמנות, עיצוב וכל מסיבה. אל תטעו הוא לא עומד להתחבא. זה לא הטיפוס. הוא יצא עם כתבת שער שרני רהב יארגן והכל יחזור לקדמותו".

"אני אדבר מול הוועדה כדי להביע התנגדות ולהשמיע את קולי", המשיכה. "בניגוד לפגיעה המינית המקורית ובניגוד להרבה רגעים בתהליך המשטרתי והמשפטי שבהם לא יכולתי להתנגד או להביע עמדה. אני אדבר כי כבר לא יאנסו לשתוק יותר בעולם. אני עדיין חותמת על כל מילה שכתבתי פה לפני חמש שנים".

שרי גולן, נפגעה מינית על ידי אלון קסטיאל‎ (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שרי גולן, נפגעה מינית על ידי אלון קסטיאל‎ | צילום: החדשות 12, החדשות12

עורכת דינו של קסטיאל, רותם טובול, מסרה בתגובה: "החלטה ראויה שעומדת בכל תנאי החוק".

עו"ד רותם טובול
עו"ד רותם טובול

 

מארגון מרכזי הסיוע נמסר: "הנשים שבהן פגע אלון קסטיאל סבלו מספיק, ואין שום סיבה שהן (או נפגעות עבירות מין אחרות) ימשיכו לסבול את הווייה דולורוזה שוועדת השחרורים מתעקשת להעביר אותן. איזו תועלת יש בלעמת נפגעת עם עבריין המין שפגע בה אחרי שהורשע? צריך לזכור שעבריין המין הסדרתי קסטיאל כבר זכה ל"הנחת כמות" על שובל הנפגעות שהותיר מאחוריו, והאפשרות לשחרורו מקוממת. מעבר למסר הציבורי הפגום, שחרורו המוקדם יפגע באופן אקטיבי בתהליך השיקום של הנשים שבהן פגע. אסור שקולן יושתק פעם נוספת".

עו"ד עינת פישר-לאלו, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מסרה: "ההחלטה של ועדת השחרורים לקצר את עונשו של קסטיאל מצטרפת לשורת החלטות על קיצור עונשם של עברייני מין בישראל. החלטות אלו מהוות פגיעה קשה במאבק נגד עברייני מין. חברה שמבקשת להילחם בתופעה צריכה להציב קווים אדומים. העונשים הקלים, לצד השחרורים התכופים, מהווים מסר קשה לנפגעות שמעיזות לקום ולהגיד עד כאן. אנו קוראות לפרקליטות להמשיך את התנגדותה על ידי ערעור על ההחלטה".