בחודש הבא צפוי להישמע ערעורה של הישראלית פידאא כיוואן שנידונה למוות באיחוד האמירויות לאחר שהורשעה בסחר בסמים קשים, במסגרת רשת להברחת סמים. אמש (שני) חשפנו ב"מהדורה המרכזית" את הודאתה במשטרה ואת המכתב ששלחה מהכלא שבו היא טוענת כי הודתה במעשים לאחר מסע הפחדות ואיומים, ואת תקוותה כעת שהסיוט הזה ייגמר בקרוב.

בחקירתה, כיוואן תיארה מול השוטרים את תפקידה ברשת הברחת הסמים. ההודאה ברורה, חד-משמעית. היא סיפרה כי בראש הרשת עמד ירדני בשם יאסין וכי בעבור כל הברחה קיבלה כ-50 אלף דירהם. היא נעצרה בדובאי לפני יותר משנה, ובית המשפט גזר עליה עונש מוות, העונש המקובל באיחוד האמירויות על סחר בסמים.

"מכרתי המון פעמים לאנשים שצורכים סמים, בהוראתו של יאסין, כשהוא קובע את המחיר, המקום וסוג הסמים", הצהירה כיוואן בחקירתה במשטרה. "אני פונה לאותו מקום, פוגשת את האיש ומוכרת לו את הסם, עוזבת את המקום, מקבלת את הכספים ומעבירה". בכליה נתפסו חצי קילוגרם קוקאין שאותו ניסתה למכור לסוכן משטרתי, בביתה סמים רבים נוספים וסכום כסף גדול.

"מי שהביא לי את הסמים הם שני אלמונים שאני לא יודעת מה זהותם", אמרה כיוואן בחקירה. "הם סיפקו לי את הסמים וכדורי ההזייה, וזה נעשה בהתאם להראותיו של יאסין". המכתב ששלחה לאחרונה לעורכי דינה מספר סיפור שונה לחלוטין, ובו היא הסבירה את אותה הודאה מפורטת.

פידאא כיואן, נידונה למוות באיחוד האמירויות
"לא הודיתי או הסכמתי". פידאא כיוואן, הישראלית שנידונה למוות באיחוד האמירויות

"אני לא הודיתי או הסכמתי עם אף נרטיב עד שהוצגתי בפני אחד החוקרים שהבטיח לי שלא אשב בכלא", כתבה כיוואן לפרקליטיה. "חתמתי על הדברים כתוצאה מהפחדה והבטחות כוזבות. עצרו אותי במספרה ולא ברחוב, לא נתנו לי אף צו מעצר או חיפוש למרות בקשותיי החוזרות ונשנות", הסבירה. "ביצעו בי חיפוש בתוך המספרה לפני האנשים, ואז לקחו אותי לרכב המשטרה בכוח ובהפחדות".

"מצבה הנפשי לא פשוט, קשה מאוד", הסבירה עו"ד תמי אולמן, שמייצגת את כיוואן יחד עם עו"ד שאדי סרוג'י. "תחשוב שאדם הולך לישון בלילה וקם בבוקר, וחושב על עונש המוות שמחכה לו. אני לא חושבת שאפשר לשרוד את זה".

"זה לא אירוע מדיני", צוטטו גורמים במשרד החוץ אחרי שפורסם דבר מעצרה בחודש שעבר. אבל ישראל פועלת גם בערוצים דיפלומטיים כדי לסייע לישראלית מחיפה שנידונה למוות. "המצב לא פשוט", הוסיפה עו"ד אולמן. "שמו עליה כותונת אדומה של נידונים למוות. המשפחה לא ישנה, אין להם יום ואין להם לילה".