עד המדינה שלמה פילבר ממשיך היום (שני) בעדותו במסגרת משפטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, והחקירה הנגדית מולו מתמקדת בתיק 1000. תיק זה, המכונה גם "פרשת המתנות", עוסק במערכת היחסים בין נתניהו לבין אנשי העסקים ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ן. גם במסגרת החקירה הראשית נשאל פילבר על התיק הזה, ובין היתר סיפר על פגישה עם מילצ'ן ונתניהו, שעסקה לדבריו באפשרות למיזוג קשת-רשת ושילוב שלו בעניין.

"נתניהו אמר לי שמילצ'ן רוצה לשאול כמה שאלות בנושאי תקשורת והשאיר אותנו לבד", אמר פילבר במהלך החקירה הראשית. עו"ד חדד: "לך כמנכ"ל לא הייתה סמכות לאשר מיזוג של קשת-רשת". פילבר: "נכון". עו"ד חדד הציג שיחה של פילבר עם רביב דרוקר, שבה פילבר לא ידע שיש האזנת סתר. לדברי הפרקליטות, פילבר ויתר על החיסיון בדיעבד.

משפט נתניהו – סיקור נרחב ב-N12

בשיחה נאמר: "עכשיו, אני מראש אמרתי לו: ארנון, תדע לך, אני אין לי סמכויות, כי הסמכויות הן של המועצות, אני יכול להגיד לך מה ו... ואני אומר לך גם אנחנו לא הולכים לשנות שום רגולציה, הרגולציה הקיימת – תסתדר איתה, זהו". פילבר הסביר: "אני כן נמצא שם כפונקציה רגולטורית, כי הם רוצים לדעת מה המשרד חושב".

עו"ד חדד: "הם לא פונים אליך כפונקציה רגולטורית. הם פונים אליך כמי שמכיר את החוק". פילבר: "נכון, רק אדייק – הם לא פונים אליי כמי שאמור לאשר, זה נכון". השופט בר-עם: "אולי אדוני יסביר מה הסמכות של משרד התקשורת? (לגבי מיזוג קשת-רשת)". פילבר: "כלום".

ארנון מילצ'ן (צילום: חדשות 12)
"לא זוכר הרבה חברויות כאלו לאורך זמן ואינטנסיביות". מילצ'ן | צילום: חדשות 12

עו"ד חדד דיבר על החברות שהייתה בין נתניהו לבין מילצ'ן, וציין: "זו החברות הכי קרובה שיכולה להיות, משחקים כדורגל עם הילדים". הוא שאל את פילבר: "אתה מכיר עוד דוגמה כזאת שנתניהו קופץ באופן ספונטני למישהו?" פילבר: "בארץ לא, רק יואב הורוביץ. בהחלט יש שם פן חברותי".

פילבר הוסיף: "כשיש ארוחות ערב אתה יכול להבחין אם מדובר בארוחת ערב חברתית או ארוחת ערב פורמלית. זה לא היה פורמלי". לדבריו, "נתניהו לא יותר מדי מבלה, עובד כל היום, אבל אלו האנשים שאיתם הוא עושה אתנחתות קלות".

"על כל דבר הייתה לי מחלוקת עם החוקרים"

"לא זוכר הרבה אנשים כאלו לאורך זמן ואינטנסיביות כאלו", הוסיף פילבר על דוכן העדים. "ראש ממשלה לא יכול לצאת למסעדה ספונטנית. כל בן אדם צריך לנקות את הראש. שמתי לב שבגלל המיקום, היה מאוד נוח להיבלע שם בתוך בית ינאי".

עו"ד חדד שואל את פילבר על כך שבאחת החקירות הוא ציין משהו על יחסי נתניהו ומילצ'ן, ואחד החוקרים שאל אותו למה הוא אומר את זה. "את זה פגשתי הרבה מאוד פעמים", הבהיר פילבר. "אני לא חושב שהייתה כמעט סוגיה אחת שהייתה לי מחלוקת עובדתית עם החוקרים. כמעט תמיד הייתי ב'מוד' שיש לי מחלוקת על הפרשנות עם החוקרים".

עו"ד חדד: "זה לא רק פרשנות. ותמיד זה נגד נתניהו, נכון?". פילבר: "הייתי בחקירות שבהן מר נתניהו היה חשוד, אז באופן טבעי...". עו"ד חדד: "גם לחפש את האמת זו אופציה". עו"ד חדד: "אתה אומר 'הוא (נתניהו) הבוס שלהם', זה כמובן לא נכון. 'הוא בא ליו"ר הרשות השנייה ואומר המדיניות שלנו היא לא לאשר את המיזוג, ואז תוך רגע היא מתיישרת'. זו רק השערה שלך, נכון?" פילבר: "כן". השופטת פרידמן-פלדמן שאלה אם זה לא קרה באמת. פילבר משיב שלא.

"אני אגיד לך שהגברת מדז'יבוז' היא לא אחת מ-340 עדי התביעה בינתיים, ושאף אחד לא טרח לזמן אותה. זה דבר מוזר נכון?" תהה עו"ד חדד באוזני השופטים. השופטת פרידמן-פלדמן: "זה לא דבר מוזר שמבקשים ממנכ"ל משרד לתת ייעוץ לגוף פרטי?" פילבר: "זה לא גוף פרטי, זה פגישה עם איש עסקים שהשר נפגש איתו. הייתי מקור הידע בתחומים האלה". עו"ד חדד: "אנחנו נראה שזה לא דבר חריג".

עו"ד חדד מקריא דברים שפילבר אמר בחקירה: "כל פעם שמגיע מישהו שרוצה לגוון את שוק התקשורת, התפקיד שלי היה להיפגש איתו". פילבר השיב: "כל הפגישות האלה היו אותו דבר – מציג את התמונה העובדתית ואת הסטטוס החוקי". באשר לגיוון בשוק התקשורת שיזם נתניהו, אמר פילבר: "הוא רצה סופרמרקט של דעות. המעורבות של נתניהו בשוק התקשורת – זו הייתה מטרתה".

עו"ד חדד: "תאשר לי שזה התפקיד שלך כאיש אמון". פילבר מאשר. בחקירה הראשית אמר פילבר: "אני קראתי לזה יחס VIP". עו"ד חדד: "זה לא יחס VIP, אבל אני אגיד לך קודם – שזה לא מתוך מסירות למילצ'ן". פילבר: "זו חד-משמעית מסירות לנתניהו". עו"ד חדד: "ומסירות לרעיון של הגיוון בשוק התקשורת?" פילבר מאשר.

בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן (צילום: חדשות)
"בהחלט יש שם פן חברותי". נתניהו ומילצ'ן | צילום: חדשות

עו"ד חדד: "כל איש עסקים שהיה שואל אותך היה מקבל את אותה התשובה?" פילבר: "כן". עו"ד חדד: "לא בישמת, לא ייפית את המציאות?". פילבר: "שיקפתי את המציאות. ברגע שרה"מ מבקש, זה עולה בסדר העדיפות". עו"ד חדד: "אין ליווי VIP כי אתה לא הרגולטור, אלא רק עוקב בשביל נתניהו". פילבר: "נכון. גם האמנתי בזה אישית (בגיוון), אבל עשיתי קודם כול כי נתניהו ביקש".

עו"ד חדד: "היה חשוב לתביעה לציין שנסעת לפגישה וחזרת כלעומת שבאת. אין בזה שום חוסר כבוד, זה לא שהפכו אותך לסוג של אסופה נרמסת בשביל מילצ'ן". פילבר: "אלה דברים שקורים בעבודה עם ראש ממשלה". עו"ד חדד: "זה שקראו לך לשתי דקות, זה לא משהו מיוחד בשביל מילצ'ן?" פילבר: "נכון".

עו"ד חדד: כשיאיר לפיד מגיע לבית של מילצ'ן, זה בסדר, אבל כשאתה מגיע זה חריג. אני אומר שזה לא חריג שאתה מגיע לבית של מילצ'ן (נותן דוגמאות לפגישות של פילבר בבתים של אנשי עסקים אחרים או בבתי מלון וקפה). פילבר מאשר, ומפרט במענה לשאלת השופטת פרידמן-פלדמן: "הייתי אצל אלוביץ' בבית, אצל פאקר. (מציין גם את האחים אדרי – י"א). לא ראיתי הבדל, מטעמי נוחות".

בנימין נתניהו בכניסה לאולם בית המשפט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
"מטרת העל של נתניהו - לגוון את שוק הדעות". נתניהו בכניסה לאולם בית המשפט | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

עו"ד חדד: "אמרת שנתניהו היה כמעט נוצרי בדבר הזה (פתיחת השוק לתחרות)". פילבר: "זה היה כמעט כמו דת בשבילו, לא רק בשוק התקשורת, אבל גם בשוק התקשורת". עו"ד חדד: "בלי קשר למילצ'ן ולקשת ורשת". פילבר מאשר. עו"ד חדד: "לא רק שהחתן והכלה, אנג'ל וורטהיים, לא רוצים להתחתן – גם מילצ'ן לא יכול להיות השושבין כי יש לו מניות בערוץ 10". פילבר: "כל עוד הוא לא מצליח למכור את המניות למישהו אחר". עו"ד חדד: ולא היה מישהו שרצה לקנות את המניות. פילבר מאשר.

עו"ד חדד מקריא דברים שאמר פילבר לעמית סגל, בשיחה אחרת שיירטה המשטרה. "התמורה למילצ'ן זה חומר מאוד חלש. הם לקחו אוסף של דברים, לייפות אותם, לשים עליהם מייק אפ, להציג אותם כאיזה מן דרמה". עמית סגל משיב: "אוי טאטע". הפרקליטות השחירה את התשובות של עמית בשיחה, אבל עו"ד חדד הקריא אותן ואמר: "אם אתם רוצים להגן על עיתונאי, עדיף שלא תאזינו לעיתונאי".

עו"ד חדד: "האם גם היום התחושה שלך היא אותה תחושה?" פילבר: "ככל שמבקשים ממני פרשנות בתיק 1000, גם אמרתי להם – אם היו יודעים על מה אתם חוקרים היו הורגים אתכם. זה היה נראה לי שטויות במיץ עגבניות". עו"ד חדד: "וגם היום?" פילבר: "כן".

לאחר הפסקה, הדיונים נמשכו, והוקרא תמלול מתוך חקירת פילבר, בה אמר, בין היתר, לחוקרים כי "שרפתם את הכסף של אזרחי המדינה. כן סיגריות, לא סיגריות, כמה מתנות, חברים... כל עם ישראל יודע את זה - מעבר לזה, אין כלום".

שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים
שלמה פילבר בבית המשפט

עו"ד חדד: "כל הטקסט של נתניהו בפגישה הראשונה עם מילצ'ן הוא 'יש למילצ'ן כמה שאלות בענייני תקשורת', והוא משאיר אתכם לבד והולך". פילבר: "נכון". עו"ד חדד: "הוא מבקש ממך לבצע איזו פעולה שלטונית?" פילבר: "לא, להקשיב". עו"ד חדד: "תאשר שגם מילצ'ן לא מבקש לבצע פעולה שלטונית כזו או אחרת". פילבר: "לא:.

עו"ד חדד: "בחקירה אמרת שהוא ביקש לדעת מה אפשרי ומה לא אפשרי, אם הרגולציה מאפשרת לשתי חברות תקשורת להתמזג לחברה אחת". פילבר: "נכון, אמרתי שאני אברר ואחזור אליו". עו"ד חדד: "ונתניהו לא אמר לך להיפגש איתו". פילבר: "לא היה". עו"ד חדד: "ואתה לא עידכנת את נתניהו לגבי פגישת ההמשך". פילבר: "נכון".

על הפגישה עם פאקר ומילצ'ן אמר פילבר: "הייתה הרגשה שנתניהו מנסה לגייס אותם". עו"ד חדד: "כלומר זה לא בא מהם". פילבר: "נכון". עו"ד חדד: "ואתה הבנת שהוא אזרח זר ויש בעיה. ואתם רציתם לתקן את זה?" פילבר: "לא, פאקר בקושי הוציא מילה, הוא היה נראה שהוא לא איתנו בשיחה". עו"ד חדד: "הוא לא היה נלהב כי זה היה רצון של נתניהו, הוא רצה לעניין אותו להיכנס לשוק הזה". פילבר: "זה מה שהבנתי, שהוא מתעניין בהשקעה, אני לא יודע בדיוק מה".

נתניהו בבית המשפט (צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו בבית המשפט | צילום: ראובן קסטרו

לאחר מכן עלתה השיחה של פילבר עם מילצ'ן ופאקר, שבה עלתה האפשרות לגיור של פאקר. עו"ד חדד: "למנכ"ל משרד התקשורת אין סמכויות בנושא גיור?" פילבר: "נכון. נכנס ראש יאח"ה, התחושה הייתה כאילו הבאתי גביע קדוש". עו"ד חדד: "הוא לא מוכן לקבל את זה שניהלתם שיחה סתמים בקשר לגיור". פילבר: " זו הייתה שיחה אקראית למשך 2 דקות, כל מיני דברים שעשיתי בצורה הכי פשוטה, סבירה ונורמלית, הופכים בפרשנות של החוקרים לפשעים נגד האומה".

 על הפטור לתושב חוזר אמר פילבר: "על בסיס זה הגיע לא מעט הון, וחלק היו מאוד מעוניינים להאריך את הפטור". עו"ד חדד: "אתה אומר לעמית סגל שאתה ייצגת מישהו, בלי קשר למילצ'ן. רק שיהיה ברור - ההארכה הזו היא לא אוטומטית". פילבר: צריך את אישור ועדת הכספים". עו"ד חדד: אמרת לעמית סגל ששרי הקליטה לשעבר תמכו" פילבר: "לא מעט גורמים, גם משפטיים, בכירים, קידמו את הדבר הזה - בלי קשר למילצ'ן". עו"ד חדד: אתה דיברת עם חברי כנסת בעניין הזה בזמן אמת, כשלא עבדת עם נתניהו. פילבר: "כן, הייתה תמיכה מקיר לקיר - גם המחוקקים וגם הרגולטור, עד שמישהו ברשות המיסים עצר את זה".