פרסום ראשון: אחרי שאתמול (רביעי) פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי נמשכים המגעים בין ראש האופוזיציה בנימין נתניהו והפרקליטות לגבי עסקת טיעון, נראה שהסיפור הזה עדיין לא גמור וערוץ התקשורת בין הצדדים עוד קיים. שבועיים וחצי לסיום כהונתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובפרקליטות מוסיפים לפנות למשא מתן עם נתניהו את סגירתו של תיק 2000.

במסגרת המשא ומתן נודע היום כי הפרקליטות מוכנה ללכת לכיוון נתניהו בכל התיקים. בתיק 4000 היא מוכנה לחזור ובעצם לתקן את כתב האישום. בנוסף, בהסדר טיעון מתוקן שיוגש לבית המשפט, מוכנה הפרקליטות למחוק את סעיף השוחד ותחתיו יופיע סעיף של הפרת אמונים.

בתיק 2000 לפרקליטות נכונות לסגור את התיק לגמרי. בתיק 1000 מדברים על סעיף של מרמה והפרת אמונים, ובניסוח של העבירה - הפרקליטות מוכנה שיוסרו הסעיפים של המרמה.

מועד ההתפטרות האפשרי ועננת הקלון

הפרקליטות מוכנה ללכת מרחק גדול בעבור נתניהו, כך שאם יגובש הסדר הוא לא יכלול מרכיב של מאסר בפועל. הפערים הם הרבה יותר קטנים מכפי שהערכנו רק אתמול. למעשה, הפערים צומצמו, כשהשאלה המרכזית ואולי היחידה היא אם נתניהו, כמו במקרה של אריה דרעי, יתפטר מיד מהכנסת, או שיתפטר רק אחרי גזר הדין. למועד ההתפטרות שלו יש משמעות באשר לסעיף הקלון.

אם מדובר יהיה בהתפטרות אחרי גזר הדין, הפרקליטות תודיע לבית המשפט שהיא מבקשת קלון ובית משפט יקבע שיש קלון. במקרה כזה, העונש של נתניהו יהיה לפחות 3 חודשי עבודות שירות.

חתימה על הסדר טיעון כבר בימים הקרובים?

ההחלטה על המועד היא החלטה פוליטית של נתניהו. אם הוא מעריך שסיכוייו לחזור לשלטון הינם גבוהים מאוד, הוא כנראה ידחה את ההסדר. יש התקרבות והפערים מצומצמים: ההערכות הן שיש סבירות וייתכן שייחתם הסדר טיעון עם נתניהו בימים הקרובים. הסיבה לכך היא שההסכמות המתגבשות הללו הן בין פרקליטי נתניהו לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שפורש בסוף החודש. לאחר מכן לא ניתן לדעת מה תהיה עמדת מחליפו בנושא.