שבועיים וחצי לסיום כהונתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – נמשכים המגעים בין ראש האופוזיציה בנימין נתניהו והפרקליטות לגבי עסקת טיעון. למרות הפרסום של בן כספית, היום (רביעי) ב"מעריב", שנדמה כי נתן מכה למגעים – הסיפור הזה עדיין לא גמור וערוץ התקשורת בין הצדדים עדיין קיים.

ח"כ בנימין נתניהו עדיין לא הגיב לכל הפרסומים בעניין, כפי שהוא נוהג בחודשים האחרונים שלא להגיב לפרסומים מן הסוג הזה. הסיפור של עסקת הטיעון הוא לא רק משפטי, אלא גם פוליטי-ציבורי-אישי. אחרי העדויות הרבות ששמענו עד כה במהלך המשפט, נראה כי איש לא יופתע אם בסוף נתניהו לא יורשע בשוחד. מנגד, אם יש מישהו שאין לו אמון במערכת המשפט זה נתניהו – והוא צריך לקחת בחשבון שבסופו של דבר הוא אולי אכן יורשע.

מצד אחד, אם נתניהו אכן יורשע בסופו של דבר, הוא ייאלץ להתמודד גם מרכיב המאסר וגם עם מרכיב הקלון – ואז הוא לא יוכל לחזור יותר לחיים הפוליטיים. מנגד, אפשר להעריך שהמשפט ייקח עוד כמה שנים לפחות – מה שיכול להיות שווה בישראל עוד 2 או 3 מערכות בחירות – שבמהלכן יכול נתניהו לשוב לתפקיד ראש הממשלה. מהבחינה האישית – כיצד יוכל נתניהו להסכים לעסקת טיעון שבמסגרתה יודה בחלק מהאישומים המיוחסים לו, אחרי שהצהיר מעל לכל במה ש"אין כלום כי לא היה כלום"?

עסקת הטיעון המסתמנת

למרות הפרסום היום, כבר בשלבי חקירתו הראשונים של נתניהו היו מי שדיווחו שעורך דינו לשעבר, ד"ר יעקב ויינרוט ז"ל, יעץ לו להגיע להסדר. הסדר טיעון עם נתניהו יכול להתקיים רק במתווה הנוכחי – הפרקליטות תמחק את סעיף השוחד בתיק 4000 ותתחייב לוותר על הדרישה שהעונש שייגזר על נתניהו לא יכלול רכיב של עונש מאסר בפועל, אלא מאסר על-תנאי שיומר בעבודות שירות של 3 חודשים לפחות.

הפרקליטות, מצידה, תצטרך להתחייב לשכנע את בית המשפט כי חרף הודעה והרשעה בשלושה, או לכל הפחות בשני אישומים של מרמה והפרת אמונים מהרף הגבוה ביותר, היא תסתפק בהרשעה ובעונש של למעלה משלושה חודשי עבודות שירות, שיובילו בעצם להרחקתו של הנאשם נתניהו מהזירה הציבורית למשך 7 שנים. הנאשם נתניהו, מצידו, ייאלץ להודות בעבירות פליליות של מרמה והפרת אמונים, וייאלץ להסכים להכרזה כי במעשיו יש קלון, ולהרחקתו מהחיים הפוליטיים למשך 7 שנים. המשמעות היא סיומה של קריירה פוליטית מפוארת בנסיבות שכאלה.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו במשפט, עדות ניר חפץ

מנדלבליט אומנם מסיים את תפקידו בתחילת חודש פברואר, וכידוע נמצא בעיצומו של תהליך "ניקוי שולחן" ומבקש לצאת "בסדר עם כולם". יחד עם זאת, נראה כי אפילו יועץ רחמן כמוהו לא יוכל לתת לנתניהו עסקה שלא תהיה בה הרשעה בעבירות של מרמה והפרת אמונים.

נתניהו מחזר אחרי הפרקליטות

על היחסים בין נתניהו והפרקליטות בנוגע לעסקת טיעון אפשרית ניתן לומר כי הוא המחזר והיא המחוזרת. עם זאת, בפרקליטות אומרים כי הצעתו של נתניהו היא לא חיזור מעודן, ואפילו חצוף, ומוסיפים כי בשלב זה אין מה לדבר על משא ומתן.

נתניהו מעוניין להישען בעסקתו על מקרה אריה דרעי – ולהשיג עסקה ללא עונש מאסר בפועל וללא קלון. הוא מבקש להתפטר מהכנסת, להישאר יו"ר הליכוד ובבחירות הבאות להיות מועמד הליכוד לראשות הממשלה. בפרקליטות אומרים: נתניהו רוצה עסקה שבה מגיע לו עודף.