לולא המגעים על הסדר טיעון, החודשים הקרובים במשפט נתניהו היו אמורים להיות דרמטיים במיוחד. עד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, צפוי לעלות להעיד בתיק 4000 לקראת סוף החודש - ואחריו קבוצת העדים הראשונה בתיק 1000, שכוללת את ארנון מילצ'ן והדס קליין. מדובר בשלושה עדי מפתח במשפט נתניהו, אך אם ייחתם הסדר טיעון - הכול ישתנה. כך החתימה על הסדר הטיעון עם נתניהו תשנה את התמונה.

סיקור N12 - המו"מ להסדר טיעון עם נתניהו:

פילבר אומנם צפוי להעיד כך או אחרת, מפני שהנאשמים האחרים מלבד נתניהו בתיק 4000 הם בני הזוג איריס ושאול אלוביץ', היחידים שאינם מנהלים משא ומתן על הסדר הטיעון בשלב הזה. אולם, עדותו לא תכלול חקירה נגדית בידי סנגורו של נתניהו אלא באמצעות סנגוריהם של בני הזוג אלוביץ' בלבד. כמו כן, הדגשים בעדותו יהיו שונים משום שהפרקליטות כבר לא תידרש להוכיח את האשמה של נתניהו.

בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
בנימין נתניהו | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
שלמה פילבר בריאיון מיוחד. צפו בקטע (צילום: החדשות‎)
עדותו של פילבר עשויה להשתנות | צילום: החדשות‎

תיק 1000 (פרשת המתנות)

אם ייחתם הסדר טיעון עם נתניהו, כל קבוצת העדים שאחרי פילבר לא תעיד בסופו של דבר. מדובר בכ-15 עדים בתיק 1000, לרבות איש העסקים ארנון מילצ'ן והעוזרת האישית שלו הדס קליין - העדים החשובים ביותר בתיק 1000.

עדים נוספים בתיק 1000 הם איש העסקים ג'יימס פאקר וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שלא יהיה יותר צורך בעדותם לאחר הסדר טיעון עם נתניהו, וכך גם כל יתר העדים בתיק.

"לא אמרתי שאני לא חבר של מילצ'ן"
מילצ'ן ולפיד לא יעידו - אם ייחתם הסדר טיעון עם נתניהו | צילום:

תיק 2000 (נתניהו-מוזס)

בתיק 2000 יש לזכור כי במקביל לנתניהו, גם הנאשם השני, המוציא לאור של ידיעות אחרונות נוני מוזס, מנהל מגעים להסדר טיעון. אם רק אחד מהם יחתום, התיק ימשיך להתנהל, אך אם שניהם יחתמו על הסדר טיעון - גם העדים בתיק הזה לא יצטרכו לעשות את דרכם לבית המשפט המחוזי בירושלים.

כמו בתיק 1000, גם בתיק 2000 עוד לא ממש עסקו במשפט, למעט כמה אנקדוטות בשולי הדברים. הראיות החשובות ביותר בתיק הזה הן השיחות המוקלטות בין נתניהו למוזס. אם שני הסדרי הטיעון ייחתמו, השיחות הדרמטיות לא יושמעו באולם בית המשפט, וגם לא מי שהקליט אותן לבקשת נתניהו - עד המדינה ארי הרו, ראש הסגל של נתניהו לשעבר.

בנימין נתניהו נוני מוזס (עיבוד: רועי אלימה, פלאש/90 )
אם רק אחד מהם יחתום על הסדר - תיק 2000 ימשיך להתנהל | עיבוד: רועי אלימה, פלאש/90

בנוסף להרו, יש כמה עדים בפרופיל גבוה בתיק 2000 - כמו למשל, חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין וח"כ לשעבר איתן כבל.

תיק 4000 (בזק-וואלה)

התיק הכבד ביותר במשפט נתניהו, תיק 4000, צפוי להמשיך להתנהל בגלל הנאשמים האחרים, בני הזוג אלוביץ' - שכאמור אינם מנהלים מו"מ בשלב זה. בנוסף לפילבר, צפויים להופיע בהמשך המשפט שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, מנכ"לית בזק לשעבר סטלה הנדלר ועיתונאים כמו דב גיל-הר, אבי אלקלעי וינון מגל. האחרון כבר הביע אכזבה שלא יעיד בבית המשפט בגלל הסדר הטיעון, אך שכח שיש עוד נאשמים מלבד נתניהו.

משפט נתניהו: שאול אלוביץ' (צילום: החדשות 12, החדשות12)
תיק 4000 צפוי להמשיך להתנהל בגלל הזוג אלוביץ' | צילום: החדשות 12, החדשות12

לצד זאת, יכולים להתרחש שינויים בעדויות בתיק 4000 בעקבות הסדר הטיעון. ייתכן שבחלק מהעדים לא יהיה צורך כי הם פחות רלוונטים להוכחת אשמתם של בני הזוג אלוביץ', ייתכן שלחלקם ינתן משקל או דגשים שונים. עם זאת, עוד מוקדם לדעת מה יהיו השינויים המדויקים.

ומה עם נתניהו?

נכון לעכשיו, ללא הסדר טיעון, נתניהו אמור להעיד מיד בתחילת פרשת ההגנה. מדובר באחת העדויות החשובות ביותר לצורך ההכרעה בעניינו של נתניהו, אם לא החשובה שבהן, מפני שאף אחד לא יכול לשקף טוב יותר ממנו מה הייתה המודעות שלו ליחסי השוחד הנטענים עם אלוביץ'.

אם ייחתם הסדר טיעון, גם העדות של נתניהו עצמו תשתנה. ככלל, כאשר נאשם חותם על הסדר טיעון ויש עוד נאשמים - ניתן לזמן אותו כעד תביעה או הגנה, אם יש לכך חשיבות שיכולה להשפיע על הכרעת הדין בעניינם של הנאשמים האחרים.

במקרה של נתניהו, הדבר מן הסתם יוחלט רק לאחר החתימה על ההסדר. בכל אופן, העדות של נתניהו תהיה שונה לחלוטין אם ייחתם הסדר, מפני שהיא תתקיים לאחר הכרעת הדין בעניינו.