התפתחות דרמטית במשפט נתניהו: התובעת מטעם הפרקליטות, עו"ד יהודית תירוש, ביקשה הבוקר (שלישי) להכריז על עד המדינה שלמה פילבר כעד עוין - ולחקור אותו בחקירה נגדית. הבקשה של תירוש הגיעה אחרי שהן התביעה והן השופטת רבקה פרידמן-פלדמן מתחו ביקורת על כך שפילבר אומר בבית המשפט דברים שונים ממה שאמר בחקירתו במשטרה. אחרי דין ודברים הוחלט לאפשר לתביעה לחקור את פילבר בחקירה נגדית - אך הוא לא הוכרז בינתיים כעד עוין.

זהו היום השלישי לעדותו של פילבר, שנחשב לעד החשוב בתיק. התובעת תירוש שאלה את פילבר בתחילת הדיון על הודעה ששלח לו ניר חפץ, לשעבר מקורבו של נתניהו, בנושא אחד המינויים הצפויים לאתר וואלה - ועל כך שהוטל וטו על המינוי. "בכל סוגיית וואלה והתקשורת העדפתי לא לגעת. לא ראיתי בזה חשיבות מיוחדת. באופן כללי, כשנקראתי לסיטואציות שהיה לי מגע עם אנשי וואלה עשיתי את החובה ההכרחית וניתקתי מגע בסוף".

שלמה פילבר נכנס לדיון בביהמ"ש המחוזי (צילום: n12)
פילבר בכניסה לבית המשפט, ארכיון | צילום: n12

במהלך הדיון מתחה השופטת פרידמן-פלדמן ביקורת על העד, וטענה ש"יש דברים שהעד אומר בחקירה שהוא לא בדיוק אומר כאן". הדברים נאמרו אחרי שפילבר קצת "עידן" דברים שאמר בחקירות, גם בימי העדות האחרים. לדוגמה, במשטרה השתמש במילה "מוטה" על שיקול הדעת שלו, ובמשפט אמר שזה היה שילוב של עמדה מקצועית וההנחיה של נתניהו. זוהי לא הפעם הראשונה שבה נשמעת במשפט הטענה שפילבר מציג בעדותו דברים בצורה שונה ממה שאמר במשטרה.

הקש ששבר את גב הגמל מבחינת התביעה היה הרגע שבו נשאל פילבר מדוע לא סיפר על קשריו עם בזק. "כי זה לא תקין, זה היה מקרין על חוות הדעת", התגונן עד המדינה. כשפילבר יצא החוצה בזמן התנגדות של הסנגורים, אמרה פרידמן פלדמן: "הוא כל הזמן אומר 'מה שאמרתי נכון, אבל...'" - בביקורת על שינויי הנוסח התכופים.

עו"ד תירוש טענה: "אני רוצה שהעד יעיד עדות אמת ושבית המשפט יזכה לברר את גרסתו. אני חושבת שעל מנת לעשות את זה, ובגלל תשובתו ותשובות קודמות בימים קודמים, הכלי הנכון לברר את עמדתו של העד היא החקירה הנגדית".

כשפילבר חזר לאולם, הוא התגונן: "לא רואה את עצמי עד עוין. ניסיתי בסך הכול לדייק. זה טיפה יצא מפרופורציה. מתכוון להמשיך להיצמד לגרסתי. זה גם קשה לי נפשית וגם נושא מורכב. מבקש למשוך את תשובתי הקודמת". הסנגור של נתניהו, עו"ד בעז בן צור, לא התרשם מתשובתו של פילבר ותקף: "הוא בדה סיפור שלם, נמצא בהתמסרות כמעט מוחלטת לתביעה ובחוסר התמסרות כמעט מוחלטת לאמת".

עימות חפץ ופילבר: "סמרטוט"

כשנשאל מדוע לדעתו ניר חפץ בחר להעביר דרכו מסר, השיב פילבר: "אין לי מושג, אולי רצה להפעיל כוח דרכי כרגולטור. כשאתה נכנס למטבח לפעמים נדבק בך הריח. סביבה פוליטית זה לא סטרילי. חפץ היה פוטנציאל נזק מבחינתי, ידעתי שהוא אגרסיבי". חפץ, עד מדינה בעצמו במשפט נתניהו, מיהר להגיב בטוויטר במקביל לדיון - ותקף בחריפות את פילבר: "סמרטוט חדל אישים".

בהמשך נשאל פילבר על התנהלותו מול חברת בזק, והתבדח: "אני מחזיק בשיא העולם בהטלת קנסות על בזק". בהמשך הרחיב: "ברור שאני כמנכ"ל צריך לקיים את המדיניות של השר שלי. הבנתי את המדיניות של השר מאותה שיחה (ההנחיה). הבנתי שגבולות הגזרה הם להגיע עם בזק להסכמות. זה השתלב גם באופי שלי, באישיות שלי, באסטרטגיה שלי. ידעתי שאני לא הולך לפיצוצים איתם".