תיעוד נדיר שפרסמנו ב"מהדורה המרכזית" אמש (שלישי) מתוך המעבדה הביולוגית לזיהוי פלילי של משטרת ישראל במטה הארצי שבירושלים, מראה כיצד נעלי ה"סלמנדר" של רומן זדורוב נבדקות בבדיקת מז"פ חדשנית.

סיקור המשפט החוזר של רומן זדורוב ב-N12:

על פי כתב האישום, זדורוב נעל את הנעליים בעת הרצח של תאיר ראדה, והנעליים נשלחו לבדיקה בפעם השלישית בתקווה למצוא ראיה פורנזית שתקשר בינה לבין זדורוב.

בדיקה בניסיון לקבוע אם נותר דם בנעלי זדורוב (צילום: חדשות 12)
בדיקה שתקבע אם נותר דם בנעליו של זדורוב | צילום: חדשות 12

לפני 15 שנה, רב-פקד בדימוס ירון שור היה עד מומחה לטביעות נעליים במשטרת ישראל. הוא קבע שסימני הדם שנמצאו על מכנסי הג'ינס של תאיר ראדה ז"ל, שייכים לנעליים של זדורוב – קביעה שהייתה בסופו של דבר בין הסיבות המרכזיות שהביאו להרשעתו של זדורוב.

לפני שלושה חודשים עם פתיחת המשפט החוזר, שור לא הצליח לשכנע את השופטים שקבעו כי לא ניתן להוכיח בצורה חד-משמעית שכתמי הדם תואמים לנעליים של זדורוב. הפרקליטות ובית המשפט התעקשו לשלוח בפעם השלישית את הנעליים לבדיקה. סנגורו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, זעם על הדרישה אך בסוף הסכים לה.

רומן זדורוב ועורך דינו ירום הלוי בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
רומן זדורוב ועו"ד ירום הלוי | צילום: פלאש 90

הבדיקה המחודשת מתבצעת במסגרת חומר חדשני שנקרא "בלוסטאר" - חומר שמזהה גם כתמי דם וגם סימני דם סמויים. חוקרי המשטרה פירקו לחלקים את הנעליים של זדורוב בתקווה למצוא ראיה כלשהי שתחזק את טענתו של רב-פקד שור, אך תוצאות בדיקות המעבדה הוכיחו שכתמי הדם וסימני הדם האלה לא תואמים את טביעות הנעליים של זדורוב. "סוף-סוף בית המשפט רואה את הדברים, מה שאנחנו צועקים 15 שנה. כי עד כה, הכול היה שקרים", אמרה אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל.

בעוד כשבועיים, המשפט שלא מפסיק להסעיר מדינה שלמה יגיע לשיא נוסף כאשר יתייצב על דוכן העדים ד"ר חן קוגל, ראש המכון לרפואה משפטית, שההרצאה שנשא בעבר מול קבוצת סטודנטים הובילה לקיום המשפט החוזר. קוגל יאמר בפני השופטים שמבחינתו, רומן זדורוב הוא לא הרוצח של תאיר ראדה ז"ל.

חן קוגל, 59, ראש ההמכון לרפואה משפטית. צילום רונן אקרמן (צילום: רונן אקרמן)
יטען בפני השופטים שזדורוב לא הרוצח. ד"ר חן קוגל | צילום: רונן אקרמן

תגובת הפרקליטות: "הוחלט לשלוח את הבגדים והנעליים לבדיקת DNA וזאת על אף הידיעה כי הסיכוי שימצאו שאריות דם או ממצאי DNA לאחר חמש עשרה שנה הוא נמוך. לא נמצאו שאריות DNA של אדם כלשהו על הנעליים או על בגדי המנוחה. תוצאות הבדיקות ייבחנו במסגרת ההליך המשפטי".