נציב הביקורת על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, מתח היום (ראשון) ביקורת חריפה על הפרקליטות. רוזן קיבל את התלונה שהגיש ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה על ההתנהלות בפרשת "מין תמורת מינוי".

השופט בדימוס רוזן כתב: "במבט שלאחר מעשה, ראוי היה לפרט בבקשה לבית המשפט בצורה מפורשת כי החומר שלגביו מתבקש הצו הושג על פי החשד תוך פריצה בלתי חוקית לטלפונים הניידים". עוד צוין: "משנראה היה כי שטייף (העיתונאית הדס שטייף - י"א) חדרה לכאורה שלא כחוק לטלפונים הניידים באמצעות איש מטעמה, הרי שהמידע שהופק על ידיה הושג על פני הדברים בעבירה".

הדס שטייף, ארכיון (צילום: Yossi Zelige  \ פלאש 90, חדשות)
הדס שטייף, ארכיון | צילום: Yossi Zelige \ פלאש 90, חדשות

"לא ניתן 'להכשיר' חיפושים וחדירות לחומרי מחשב פרטיים, רק משום שהחדירה התבצעה שלא על ידי חוקרי המשטרה במישרין, אלא באמצעות צד שלישי", הוסיף הנציב רוזן. כמו כן, הוא ציין כי לו הפרקליטות הייתה מפרטת בפני בית המשפט כיצד החומר הופק - ייתכן שהבקשה לא הייתה מאושרת.

כל הפרטים על הפרשה

זמן קצר לאחר ריאיון של אפי נוה ל'עובדה', שבו אמר שהוא לא סבור שהוא ראוי להתקדם לתפקיד של שופט בבית המשפט העליון, ניצן אישר באופן חריג ושנוי במחלוקת חסינות לעיתונאית גל"צ שפרצה לטלפון הסלולרי של נוה. תוצרי הפריצה עומדים במרכז התיק 'מין תמורת מינוי'.

נוה וכץ בביהמ"ש, היום (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

בריאיון של נוה ל"חדשות סוף השבוע" לפני כשנה, הוא אמר: "היא מספרת שכשהיא נחשפת לחומרים שהושגו בעבירה קשה, בוטה, חסרת תקדים, היא מתקשרת באופן אישי לשי ניצן ומיידעת אותו. במדינה מתוקנת היו שולחים ניידת לעצור את הגברת שטייף. מצופה מפרקליט המדינה לפתוח את חוק האזנת סתר, את חוק המחשבים, את חוק הגנת הפרטיות ולומר - אפי נוה הוא אזרח כמו כל אזרח. כשגונבים לו את מכשירי הטלפון מהבית שלו ומנסים לפרוץ אותם, הם מוגנים בסיסמה ולא מצליחים לפרוץ אותם, והולכים לפורץ כדי לפרוץ אותם, כשלא יודעים בכלל מה יש בפנים".

"זה לא שבאו להציל את המולדת מאיזו פצצה מתקתקת שצריך לאתר אותה", הוסיף בלעג. "באים לשי ניצן ואומרים לו: תראה מה מצאנו. זה חומר שהושג בעבירה". נוה השווה את ההאזנה לשיחותיו המוקלטות לפרשת הרפז ומעורבות מנדלבליט: "אצלי, כשגונבים ופורצים ומפיצים - חוק האזנת הסתר לא חל? כמו שהוא חל על היועץ המשפטי לממשלה ועל שר החוץ אשכנזי, הוא חל גם עליי. אם ניקח את הטלפון שלך או את הטלפון של חברי כנסת או שרים ונפרוץ אותו אני בטוח שנמצא דברים מעניינים, אולי נמצא שם ראיות לעבירות כאלה ואחרות - נפרוץ אותו, נסתכל מה יש לך בטלפון ונראה, ואם נמצא משהו נתקשר לשי ניצן".

על התביעה נגד שטייף, בהיקף של שבעה מיליון שקלים, אמר: "שטייף מציגה את עצמה כעיתונאית, מה שהיא עשתה זה בטח לא מעשה עיתונאי. היא אומרת בעדות שלה במשטרה שהיא כמובן לא ידעה מה יש במכשירים, אבל היא הייתה בטוחה שיש שם דברים מעניינים. היא אומרת לגרושתי: 'אני מכירה בעלי מקצוע שיודעים לעשות את העבודה הזו. ואז גרושתי נותנת לה את ההסכמה שלה'".