על רקע סערת NSO, הפרסום של גיא פלג על ההקלטות של חוקרי פילבר אמש עורר ביקורת קשה. בסביבת נתניהו כינו את הפרסומים "ווטרגייט הישראלי". היום (חמישי) פרקליטי בני הזוג הזוג אלוביץ' דורשים - לקיים דיון דחוף בעניין הפריצה לטלפונים הניידים או לעצור את המשפט.

לאחר הבקשה של שאול ואיריס אלוביץ', גם פרקליטי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו פנו לבית המשפט בדרישה: "הורה לפרקליטות לחשוף את כל החומרים שנאספו בחקירות באמצעות תוכנת פגסוס ותוכנות ריגול אחרות".

במקביל, בחדשות 13 דווח כי משרד המשפטים בודק שימוש שנעשה בתוכנת רוגלה נגד אחד המעורבים המרכזיים במשפט נתניהו. לפי הבדיקה הראשונית, הדבר נעשה ללא אישור ובלי צו מתאים.

NSO (עיבוד: 123rf)
פרקליטי נתניהו: לחשוף את כל החומרים שנאספו בחקירות באמצעות פגסוס | עיבוד: 123rf

לאחר קבלת ההבהרות מהפרקליטות, יש כמה אפשרויות להשפעה על ההליך המתנהל. ראשית, עדותו של פילבר צפויה להתחיל בעוד פחות משבועיים. בהתאם לתשובת הפרקליטות, ייתכן שתתבקש דחייה בעדותו.

אם יימצא שנעשה שימוש בתוכנות כאלו נגד מעורבים נוספים שכבר העידו, כמו למשל עד המדינה ניר חפץ, ייתכן שההגנה תבקש לזמן אותם פעם נוספת לבית המשפט.

נוסף על כך, הדבר עשוי להשפיע על טענות הסנגורים. בתחילת המשפט הם כבר הגישו טענות מקדמיות של הגנה מן הצדק. סוגיית השימוש באמצעים פסולים תצטרף לטענות הללו, אך הן תוכרענה רק בסוף ההליך.

כמו כן, בהמשך המשפט יוכלו הסנגורים לטעון שיש לפסול עדות כזאת או אחרת בשל אמצעים פסולים, או לכל הפחות להעניק לה משקל נמוך יותר.

הקלטות החוקרים בתיקי נתניהו - כל הפרטים

חוזרים אחורה ל-18 בפברואר 2018 - היום שבו התפוצצה פרשת 4000 הידועה כתיק הכבד ביותר נגד ראש הממשלה לשעבר נתניהו עם מעצרו של מומו פילבר, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת ובהמשך הפך עד מדינה. הוא הובא לחדר החקירות, שאנחנו יודעים שהם מצולמים ומוקלטים לפי הפרוטוקול.

פילבר (ארכיון) (צילום: פלאש 90 / Yonatan Sindel, חדשות)
מומו פילבר | צילום: פלאש 90 / Yonatan Sindel, חדשות

ההקלטה מתחילה בחדר החקירות 50 דקות לפני שפילבר נכנס. החומר הזה הועבר במסגרת החקירה לסנגורים ושם הקשיבו רוב קשב לא רק לחקירה של מומו פילבר אלא הלכו אחורה לאותם רגעים שבהם חדר החקירות לכאורה היה ריק. הם שמעו שם שיחה קרוב לוודאי בין חוקרים במשרדי להב 433. הם תמללו את ההקלטה הזו, טייבו אותה מבחינת טיב הסאונד ותמללו אותה בפי גורם חיצוני.

ההקלטה

חוקרת: "נכון, זה כאילו לא חוקי זה..."

חוקר: "כי ההצעה כדאית כאילו".

חוקרת: "לשים את האפליקציה..."

חוקר: "גם החיפוש הוא לא... את כאילו, פה אנחנו חצי בחוץ חצי בפנים".

חוקרת: "כן. זו פעם ראשונה שעושים כזה בתיק. אתה יודע, או צל"ש או צל"ש טר"ש".

מהמשטרה נמסר: "אין לנו כוונה להתייחס לפרסומים שבהם מושמעים כביכול אנשי משטרה שאינם מזוהים ואין דרך לזהות אותם".

עמית סגל השתתף בהכנת הכתבה.