מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר הוא עד יוצא דופן. ביד אחת חתם על הסכם עד מדינה נגד הבוס לשעבר, ובשנייה - ממשיך לצייץ ללא הרף נגד הפרקליטות שעמה חתם על ההסכם. אם לא יהיו עיכובים נוספים, ביום רביעי הבא תחל עדותו החשובה במשפט נתניהו.

"תזה הזויה"

רק אתמול צייץ פילבר ש"תזה הזויה חלחלה כמו תולעת רעילה לגופי החקירה", כלשונו. לאחר מכן ניסה להבהיר וכתב שהתכוון באופן ספיציפי ביחס לכתבות בדה-מרקר.

התובעת במשפט נתניהו, עו"ד ליאת בן ארי, הבינה מראש שעלולים להיות אתגרים שכאלה עם חלק מהעדים. בנאום הפתיחה שלה אמרה בן ארי: "חלק מעדי התביעה שיעלו על דוכן העדים אינם עדי תביעה קלאסיים; חלקם בעלי קרבה בדרגות שונות לנאשמים – קרובי משפחה, חברים או עובדים של הנאשמים. נוסף לכך, הסערה הציבורית האופפת את ניהול התיק בוודאי אינה פוסחת על העדים במשפט. הללו יודעים היטב שכל מילה שלהם על הדוכן מסוקרת באופן מסיבי".

אמנם אין ספק שזה מצב חריג - עד מדינה שטוען בתוקף שהתזה של המדינה היא "הזויה", אבל גם צריך לזכור שתפקיד העדות של פילבר הוא לתאר את העובדות כהוויתן. הוא לא מעיד בתור משפטן או בתור עד מומחה, אלא בתור מי שהיה מעורב באירועי כתב האישום. מי שיכריעו אם התזה היא "הזויה" יהיו שלושת שופטי ההרכב.

פילבר לא חזר בו עד כה מהתיאורים העובדתיים המרכזיים - לא במשטרה, לא ברענון בפרקליטות ואפילו לא בטוויטר. לכן, השאלה המרכזית היא אם ימשיך לחזור על אותם תיאורים גם בבית המשפט.

אחד הנושאים החשובים בעדותו של פילבר יהיה "פגישת ההנחיה". לפי כתב האישום, נתניהו זימן את פילבר ללשכתו זמן קצר לאחר שמינה אותו למנכ"ל. בפגישה הזו הנחה נתניהו את פילבר להיטיב עם אלוביץ', להביא לאישור עסקת בזק-יס בהקדם ולמתן את ירידת המחירים במסגרת הרפורמה בשוק הסיטונאי - כך לפי כתב האישום.

פילבר (ארכיון) (צילום: פלאש 90 / Yonatan Sindel, חדשות)
עד יוצא דופן. שלמה פילבר | צילום: פלאש 90 / Yonatan Sindel, חדשות
בנימין נתניהו כועס 2 (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
פילבר יוצא נגד הבוס לשעבר. נתניהו | צילום: רויטרס, שי פרנקו

אם פילבר יחזור בו מהתיאורים הללו, ויטען למשל שנתניהו מעולם לא דיבר איתו על ענייניו של אלוביץ', כמובן שתהיה לכך משמעות אחרת. אבל, במקרה כזה יסתכן פילבר בביטול הסכם עד המדינה על כל המשמעויות הכרוכות בכך. סביר יותר שפילבר ינסה "ללכת עם ולהרגיש בלי". כלומר - מצד אחד יחזור על התיאורים העובדתיים שסיפר עד כה, אבל גם ימשיך לטעון שמדובר ב"תזה מופרכת".

אמנם עמדתו של פילבר על האישומים פחות חשובה מהעובדות שהוא מתאר, אבל בהחלט יתכן שהסנגורים ישתמשו באמירות של פילבר, חפץ, ישועה ואחרים, שסיפרו כי סברו בזמן אמת שהם לא נמצאים באיזורים פליליים. אם אף אחד מהמעורבים לא חשש שמדובר במעשים פליליים, יטענו הסנגורים, כנראה שלא מדובר במעשים פליליים. בפרקליטות יאמרו מנגד שבאופן טבעי רוב האנשים יעדיפו לומר על עצמם שהם לא ביצעו עבירה פלילית.

עו"ד ליאת בן ארי (צילום: נועם רבקין, פלאש 90)
"חלק מעדי התביעה שיעלו על דוכן העדים אינם עדי תביעה קלאסיים", עו"ד בן ארי | צילום: נועם רבקין, פלאש 90

התחומים האפורים

עמדתו האישית של פילבר יכולה לבוא לידי ביטוי ביתר שאת ב"שטחים האפורים", אלה שנתונים יותר לפרשנות. יהיה קשה לפילבר לשנות פתאום עובדות מהותיות שהזכיר במשטרה, אבל יתכן שהוא יוכל להאיר דברים מסויימים באור שונה.

בנוסף, כשם שעד המדינה הקודם ניר חפץ התמסר לחלוטין לקווי ההגנה בנושאים מסויימים, כך גם יכול להיות שפילבר יבחר להתמסר בחלקים מהחקירה הנגדית שלו.