ראש בראש: ניר חפץ, בעבר יועץ התקשורת של נתניהו ומשפחתו וכיום עד מדינה נגדו, יחל להעיד מחר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. בהנחה שלא יחול שינוי מפתיע ברגע האחרון, חפץ צפוי לפגוש את נתניהו בבית המשפט, ולתת מולו את העדות החשובה ביותר בתיק 4000. נוסף על כך, חפץ יהיה העד הראשון שיעיד גם בשני התיקים האחרים – 1000 ו-2000.

בשונה מהעדים הקודמים, הקשר בין חפץ לנתניהו בתקופה הרלוונטית לכתב האישום בתיק 4000 היה קשר קרוב והדוק. לכן, לשיטת הפרקליטות, הוא העד הראשון שיוכל להצביע על מעורבותו של ראש הממשלה לשעבר ביחסי השוחד עם בני הזוג איריס ושאול אלוביץ'.

הקלטות ניר חפץ (עיבוד: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
ניר חפץ ובני הזוג נתניהו | עיבוד: מארק ישראל סלם, פלאש/90

4 העדים הראשונים העידו על הנעשה ב"וואלה!", ואילו 3 העדים שאחריהם החלו לתאר את הצד השני, הרגולציה. חפץ, לעומתם, אמור לספק תמונה רחבה יותר, כזו שתצביע על כך שנתניהו קשר בין הסיקור והפעולות השלטוניות. הקשירה בין נושאים אלה נדרשת כדי להוכיח שנתניהו אכן קיבל שוחד.

חפץ צפוי להעיד על מסרים שהעביר משאול אלוביץ' ויספר גם על תלונות ששמע לכאורה משרה ויאיר נתניהו על כך שבני הזוג אלוביץ' "לא מספקים את הסחורה". בריענון שנערך לו לאחרונה בפרקליטות, טען חפץ כי נושא התקשורת העסיק את ראש הממשלה לשעבר יותר מכל נושא אחר. כמו כן, הוא סיפר שמדי שבוע "הניהול של המדינה נפסק עד כדי חצי יממה", בגלל כתבות בעלות פוטנציאל נפיץ. עוד מסר חפץ שאלוביץ' יצא מגדרו כדי למלא כל דרישה שהעביר לו.

ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ (צילום: פלאש 90)
ניר חפץ בבית המשפט | צילום: פלאש 90

בתביעה ובהגנה מבינים שמדובר ב"מאני טיים", מכיוון ששני הצדדים יאבקו גם על הפרטים הקטנים ביותר. החקירה הנגדית של חפץ תהיה וודאי מאתגרת. הסנגורים יתמקדו בתרגילי החקירה ובאמינותו של העד, כפי שנפרט בהמשך.

פנים מול פנים

עד כה נתניהו קיבל פטור מהתייצבות בכל העדויות הקודמות במשפטו, מפני שכל אותם עדים לא היו בקשר הדוק עמו. במקרה של חפץ, כאמור, המצב שונה. התייצבות במשפט היא אמנם זכותו של הנאשם ולא חובתו, אך אם נדרש, לבית המשפט יש סמכות לחייב אותו להתייצב. עד לרגע זה לא הוגשה בקשה להיעדר ונראה שחפץ יפגוש מחר את בנימין נתניהו בבית המשפט.

קשה לצפות כיצד תשפיע הנוכחות של נתניהו על העדות. יש שיטענו שהיא תרתיע את חפץ, לעומת אחרים שמעריכים שהיא תדרבן אותו "ללכלך" על הבוס לשעבר. כך או אחרת, בשל ההיכרות המוקדמת בין השניים, נוכחותו של נתניהו תסייע לשופטים להיחשף להשפעה שלו על חפץ ולתגובות שלהם אחד להשני.

"מכונת הקלטה" אנושית

במסגרת הסכם עד המדינה שנערך עמו, העביר חפץ לחוקרים הקלטות רבות שהוא הקליט במשך קרוב לעשור. בהקלטות הללו ניתן לשמוע את ראש הממשלה לשעבר נתניהו, רעייתו וגורמים נוספים. מטרת ההקלטות, בין היתר, היא ללמד על הקשר של חפץ עם נתניהו ומשפחתו ולהראות כמה היה חשוב להם מה ייכתב בתקשורת. כמה דוגמאות לכך ניתן לשמוע בהקלטות שפרסם אמש גיא פלג ב"מהדורה המרכזית".

"ניר, צריך לספר שיאיר הוא זה שהביא את קאיה לאשפוז", נשמע נתניהו אומר באחת ההקלטות לאחר מותה של הכלבה קאיה. "צריך לספר שהוא דאג לה ובא לבקר אותה בכל יום, ועמד בקשר עם הרופאים, וגם עם אבנר וכשאבנר חזר אז הם מחלקים ביניהם את המשמרות".

מלבד זאת, חפץ סיפק הקלטות בעלות חשיבות בנוגע לתיקים 1000 ו-2000. בתיק 2000 הוא הקליט את שיחותיו עם ארנון מילצ'ן, שעסקו בתיווך בין נתניהו למוציא לאור של "ידיעות אחרונות", נוני מוזס. עם פרוץ החקירה בתיק 1000, שוחחה שרה נתניהו עם חפץ. משיחתם ניתן ללמוד על האופן שבו תכננה להתמודד עם הטענות.

חפץ ונתניהו (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
ניר חפץ ושרה נתניהו | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

עד המדינה הראשון

בשלב זה הפרקליטות בחרה שלא לפתוח את שלב ההוכחות עם עדי המדינה בתיק 4000 חפץ ופילבר, ולא בכדי. הסיבה לכך היא שבפרקליטות קיוו להניח קודם את התשתית שעליה תיבנה עדותם. מעמדו של עד מדינה שונה ממעמד של עד תביעה רגיל.

עד מדינה הוא מי שהיה שותף לביצוע עבירות וחתם על הסכם עם הפרקליטות כדי להימנע מהעמדתו לדין, או לחלופין לעמוד לדין בגין סעיפים מקלים יותר. במהלך חקירתו הנגדית של חפץ, הסנגורים ינסו לערער את אמינותו ולהוכיח שהיה לו אינטרס לשקר.

החקירה הנגדית

בשלב זה צפויים לעלות בין היתר תרגילי החקירה שנעשו לניר חפץ והתנאים הקשים שבהם היה נתון במהלך מעצרו. חפץ התלונן בפני החוקרים על עקיצות הפשפשים במעצר, והחוקרים הפעילו עליו שלל לחצים כדי שיסכים לחתום על הסכם עד מדינה. השיא הגיע כאשר דמות המקורבת לחפץ נחקרה במשטרה ופגשה אותו ב"מקרה" במסדרון.

ניר חפץ (צילום: רוני שוצר פלאש 90, פלאש/90 )
ניר חפץ ייעמוד לחקירה נגדית קשוחה | צילום: רוני שוצר פלאש 90, פלאש/90

גם עד המדינה עצמו סובר כי הופעל עליו לחץ בלתי מידתי ובלתי חוקי. בריענון שנערך לו בפרקליטות, הוא הצהיר שבכוונתו לתבוע את המדינה לאחר סיום עדותו. עם זאת, חפץ טוען שהחשש שלו מחשיפת פרטים אישיים לא הייתה שיקול שהשפיע על החלטתו לחתום על הסכם עד מדינה.

מבחינת לוחות הזמנים, עדותו של ניר חפץ צפויה להיות ארוכה. החקירה הראשית תימשך ככל נראה כשבוע ותעסוק ברובה המוחלט בתיק 4000. לאחר מכן תיערך חקירה נגדית שעשויה להיפרס על פני כמה שבועות נוספים. מיד אחרי חפץ, יעידו חוקריו במשטרה ניר שוורץ ויניב פלג.