היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר היום (רביעי) עמדה שלפיה על ראש האופויזציה בנימין נתניהו להחזיר מענק שקיבל מבן דודו נתן מילקובסקי ז"ל. את הדברים הוא מסר בכתב תשובה לצו על תנאי בעתירות שהגיעו התנועה לטוהר המידות והתנועה לאיכות השלטון. העתירות עוסקות במענק בגובה 300,000 דולר שקיבל נתניהו ממיליקובסקי ז"ל, ובהלוואה בגובה שני מיליון שקל שקיבל מספנסר פרטרידג'. בכתב התשובה התייחס היועמ"ש לסוגיות שהועלו בעתירה וקיבל למעשה את טענות התנועה לטוהר המידות.

בתשובתו קבע היועמ"ש כי המענק בגובה 300,000 דולר שקיבל נתניהו ממיליקובסקי ז"ל הינו מתנה אסורה, ושעל נתניהו להשיבה. מנדלבליט הוסיף כי אם ייקבע על ידי בג"ץ שלא מדובר במתנה אסורה, ניתן לחילופין לכנס את ועדת ההיתרים שוב כדי לדון מחדש בשאלה אם לא מדובר בטובת הנאה. זאת, בניגוד להחלטת הוועדה מחודש יולי 2020, שנגדה הוגשה העתירה.

לקריאת המכתב המלא של היועמ"ש

עוד קבע היועמ"ש כי גם ההלוואה לכאורה שקיבל נתניהו מפרטרידג' בגובה של שני מיליון שקל מהווה מתנה אסורה, שכן יש בה פוטנציאל ברור להפוך למתנה. יחד עם זאת, מכיוון שנתניהו הסתמך על היתר שניתן בעניין זה, הציע היועמ"ש מנגנון של השבה מדורגת של ההלוואה.

אביחי מנדלבליט (צילום: החדשות12)
היועמ"ש מנדלבליט: על נתניהו להחזיר 2 מיליון שקל שקיבל למימון הגנתו | צילום: החדשות12

מנכ"ל התנועה לטוהר המידות, עוה"ד עומר מקייס, מסר כי "אנו מברכים על תשובת היועמ"ש שאימצה רבות מטענותינו, והצביעה על הפגמים בהחלטת ועדת ההיתרים החדשה שמינה המבקר אנגלמן ובאישור שניתן להלוואה לכאורה מפרטרידג', אשר ברור לכל שנועדה לעקוף את הכללים ולהפוך למענק. אנו מקווים שבג"ץ יקבל גם את עמדתנו ויקבע הלכה ברורה בעניין זה, אשר חשיבותו ברורה לכל, במיוחד על רקע המידע שנחשף בדבר מתנות נוספות שקיבל נתניהו מבעלי הון נוספים".