עד המדינה ניר חפץ העיד היום (שני) כי במסגרת החקירה המשטרתית דיווח על אירוע ביטחוני שלא נחשף. "יש פרשה שלא נחשפה", אמר. "אלפים יכלו למות והכול מתגמד לעומת זה". כעת ניתן לדווח כי הפרשה הביטחונית שעליה העיד חפץ היא החלטתו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו להציב מגנומטרים בהר הבית. החלטה שהתקבלה על רקע שורה של פיגועים שהתרחשו בירושלים וככל הנראה כתוצאה מלחץ שהפעיל יאיר נתניהו על אביו - למרות התנגדותם של גורמים בכירים במערכת הביטחון. נדגיש 

יהודים בהר הבית (צילום: ap)
ההחלטה על הצבת המגנומטרים התקבלה כתוצאה מלחת של יאיר נתניהו | צילום: ap

במהלך עדותו של חפץ ניסו סנגוריו של נתניהו לטעון כי הופעלו על עד המדינה לחצים פסולים - לרבות פרטים מעברו בקורס קצינים. לקראת סוף הדיון עברו הסנגורים לשלב חדש וניסו לערער את אמינותו של חפץ, שטען כי עזב את תפקידו בספטמבר 2017 על רקע תפקודו של נתניהו.

עו"ד בעז בן צור טען בפני חפץ שלא נכח בדיונים הביטחוניים עם ראשי זרועות הביטחון, אולם חפץ ענה לו תגובה שאותה כנראה לא ציפה לשמוע. "אכן אמרתי לחוקרים שיש פרשה ביטחונית בסגנון של עסק הביש, זה מדהים שעד היום זה לא יצא. כל הפרשות שנחקרות מתגמדות ליד זה".

נדגיש כי למרות שעזב את התפקיד, חפץ המשיך לייעץ לנתניהו גם אחרי התפטרותו. כמו כן, חשוב לציין כי חפץ סיפר לחוקרים על האירוע הביטחוני במהלך משא ומתן שקיים בשנת 2018 לקראת עדותו, אולם אז דבריו לא הובילו את המשטרה לפתוח בחקירה.

עד המדינה ניר חפץ בבית המשפט (צילום: שלו שלום, TPS)
עד המדינה ניר חפץ בבית המשפט | צילום: שלו שלום, TPS

מהליכוד נמסר בתגובה: "הדברים של ניר חפץ אבסורדיים ולא בכדי אפילו חוקרי המשטרה דחו את טענתו על הסף בזמן אמת. חפץ לא השתתף בשום פורום ביטחוני בשנת 2017 וגם ב-2009 הוא לא השתתף בשום ישיבה ביטחונית עם ראש המוסד, ראש השב"כ, ראש אמ"ן, הרמטכ"ל, המפכ"ל, המזכיר הצבאי וראש המל"ל. ההחלטות בעניין המגנומטרים התקבלו על ידי אנשי ביטחון בפורומים ביטחוניים שחפץ לא היה שותף בהם".  

עוד הוסיפו בליכוד כי "דווקא תחת ראש הממשלה נתניהו היו הכי פחות הרוגים מטרור ומלחמות מאז קום המדינה. אין ראש ממשלה שהשכיל יותר מנתניהו להימנע ממלחמות מיותרות ולשמור על חייהם וביטחונם של אזרחי ישראל".

ניר חפץ ובנימין נתניהו (צילום: פלאש/90 )
ניר חפץ נגד נתניהו | צילום: פלאש/90

עדות נוספת: פרשיית המאבטח בשגרירות עמאן

מדובר באירוע שהתרחש בשנת 2017, ובמהלכו אחד המאבטחים בשגרירות שבעמאן הרג שני אזרחים ירדנים - ככל הנראה כתוצאה מירי בשוגג. האירוע גרם למתיחות גדולה בין ישראל לירדן, שנפתרה הודות למאמצים דיפלומטיים רבים. על דעת כל גורמי הביטחון, המאבטח היה צריך לחזור לישראל בשקט ובצנעה כדי לא להעמיק את מלך ירדן בסיטואציה קשה מול תושביו. למרות הלחצים, נתניהו קיבל את המאבטח בטקס חגיגי. מסתמן כי גם החלטה זו התקבלה כתוצאה מלחץ רב של יאיר נתניהו על אביו.   

מהלך החקירה 

עו"ד בן צור פנה לחפץ במהלך החקירה הנגדית וטען: "אמרת לחוקרים שיש עניין ביטחוני שאפשר לפתוח בחקירה ושיש ראיות. אמרת שזה עניין שעד היום לא יצא ושכל הפרשיות קטנות לעומת זה. אמרת פרשה ברמת עסק ביש. אמרת שראש הממשלה לא כשיר לקבל החלטות בנושאים מדיניים-ביטחוניים". 

חפץ אישר את הדברים ואמר: "נכון, זה לא תרגיל. באמת חשבתי את זה. בספטמבר 2017 עזבתי את התפקיד עם נתניהו, כי חשבתי שהוא לא כשיר וזה בגלל סיטואציה שסבבה אותו. אגב, אני חושב את זה גם היום". 

"בספטמבר 2017 עזבתי את התפקיד עם נתניהו, כי חשבתי שהוא לא כשיר"

ניר חפץ

עוד הוסיף חפץ: "אני אומר פה את כל האמת, אני עומד על זה שהוא לא כשיר. חשבתי שזה פלילי, כנראה שזה לא עובר את הרף הפלילי. לדעתי, זה חמור מפלילי, כי זה משהו שיכול היה לגרום להרג של אלפי אנשים. אם תרצה אני גם אפרט פה במה בדיוק".

הדיון הקודם, שנערך בשבוע שעבר, עסק בין היתר בלחצים שהופעלו על חפץ במהלך חקירתו ועד שהחליט לחתום על הסכם עד המדינה. היום הדיון התקיים בדלתיים סגורות מכיוון שעסק בנושאים החוסים תחת צו איסור פרסום, וקשורים לפרטים אישיים מתוך תרגילי החקירה שנעשו לחפץ. המשך הדיון עסק שוב בחלקים רבים ממנו בלחצים שהופעלו על חפץ במהלך החקירה, ועל הנסיונות לגרום לו להעיד נגד נתניהו.