החקירה הנגדית של עד המדינה ניר חפץ נמשכת היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. העדות נפתחה עם הקלטה מתוך החקירה של חפץ בלהב 433, ובמהלכה נשמע החוקר מטיל איומים קשים על עד המדינה: "תתחיל לענות לעניין כי התוצאות של מה שיקרה פה ישנו את חייך. המצב המנטלי שלך יקרוס לחלוטין, אתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך".

בתוך כך, תרגיל החקירה שהופנה נגד חפץ הוסתר באופן פסול מההגנה ומעולם לא תועד על-ידי החוקרים, ובתמלילי החקירה הושמטו האיומים שהשמיעו החוקרים על עד המדינה. אמש נפתחה החקירה, ובמהלכה סיפר חפץ על ההתנהלות מול ראש הממשלה לשעבר בנוגע לכמות העותקים שידפיס "ישראל היום": "כל היום מתעסקים בזה".

סיקור נרחב ב-N12:

היום השישי לעדות חפץ: דקה אחר דקה

13:15: חפץ ממשיך לספר על הקשיים בחקירה: "בכל ערב, אחרי שגמרו לחקור איתי, הייתי יושב שעה נוספת בחדר החקירות ושותק. לא שאלו אותי אף שאלה. אני מעריך שהשאירו אותי בחדר כדי למנוע שעות שינה ורק לאחר מכן היו באים לקחת אותי". עו"ד בן-צור פסק: "זה כדי לעייף אותך", בתגובה השיבה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן: "אלה השערות שלו".

13:02: חפץ טוען שהקימו אותו לחקירה בשעה 06:00 בבוקר ושלא אכלתי עד ליום שאחרי. "כל מה שאכלתי בלהב 433 זה רק סנדוויצ'ים משולשים ממכונה", אמר. "במעצר שמו לי 5 פרוסות לחם עם ריבה ושוקולד - ככה במשך שבוע. לא אכלתי שום דבר פרט למה שתיארתי. תזונה בלתי מתקבלת על הדעת".

12:47: חפץ מספר על אירוע חריג שקרה לו במהלך המאסר - עצירים ביטחוניים זיהו אותו והחלו לצעוק לכיוונו "נתניהו נתניהו". לדבריו, הוא הרגיש בסכנת חיים.

חפץ: "זה הפתיע אותי שהאסירים זיהו אותי. עד שהובאתי בפני שופט לא היה אפשר לפרסם את התמונה והשם שלי. אבל זו עובדה: כשהגעתי לכלא שקמה, פגשתי את קצין המודיעין של הכלא ואת החובש. שמו אותי ברחבה, כמו בכלוב של קופים. מלוכלך ומטונף בצורה בלתי רגילה. מסביב היו מכלאות ומרפסת מוקפת גדרות תיל. בתחילה הכניסו עצירים בכתום ואחר כך הגיעו גם עזתים. ואז הם התחילו לצעוק: 'נתניהו, נתניהו' ושקשקו. כולם צורחים 'נתניהו, נתניהו'. כתוצאה מהאירוע הזה ומאירועים נוספים – הרגשתי שיש סכנה שאני לא אגמור את זה בחיים".

12:42: עו"ד בן-צור מתאר מצב שבו ניר חפץ "הורעב" בחקירתו. הוא מקרין קטע וידאו מתוך החקירה וחפץ עונה: "הוציאו אותי בשש בבוקר מהבית מהמיטה, וחקרו אותי עד סמוך לחצות. הגעתי לבית המעצר שקמה בסביבות השעה אחת בלילה. גם שם יש תהליך לא קצר של קליטה ובשעה כזו בבית-מעצר אין אוכל. לכן למעשה לא אכלתי עד למוחרת בבוקר".

12:39: ניר חפץ: "בבוקר שבו נעצרנו, שמו אותי בפטיו במשרדי להב 433. עמדתי במרחק של 8 מטרים ביני לבין שלמה פילבר ואיתן צפריר. שלושתנו במצב רוח רע, בלי שרוכים בנעליים ובלי חגורות, ואז מראה שלא אשכח עד יום מותי. מולי יש דלתות, אני משפשף את עיניי כי לא האמנתי למה שראיתי. אני רואה את אילן ישועה עומד שם, שותה אספרסו עם החוקרים והם צוחקים. הוא מסתכל עלינו בשמחה לאיד. זה היה מחזה שהדהים אותי. עד היום אני מתרגש כשאני נזכר בתמונה הזאת: מבחינתי לא תפסתי את אילן ישועה כנחקר".

11:52: חפץ מספר שבעיצומן של החקירות, ראש צוות החקירה טס לסקי בשוויץ: "אני כבר הרגשתי שהתייאשו ממני".

עו"ד בעז בן-צור: "הבן שלך עמד על סף גיוס ליחידה מובחרת, הוא היה אמור להתגייס כשלושה שבועות לאחר המעצר. החוקרים מפעם לפעם מנגנים על כך שלא תגיע לגיוס של הבן שלך". חפץ השיב: "נכון".

עו"ד בן-צור: "החוקר אומר: כשהבן שלך יקבל תואר ראשון אתה אולי לא תהיה שם. זה מוטיב חוזר". חפץ ענה: "אמרו לי שהילדים שלי לא ידברו איתי ולא ירצו להסתכל עליי. אלה הדברים היחידים שבאמת טלטלו אותי".

גם תרגיל החקירה שעשו לחפץ - שבו נערכה שיחת הטלפון של החוקר למשפחתו של ניר לידו, כשהטעה אותם שניר עומד להשתחרר - הוסתר באופן פסול מההגנה ומעולם לא תועד על-ידי החוקרים.

11:46: מוקרן קטע מהחקירה שבו ניר חפץ מתייפח בבכי. "פשוט בתום לב נתנו לי להבין שיש סיכוי שאני משתחרר והתקשרו למשפחה שלי..." (המשך דבריו אינם מובנים בעקבות הבכי).

חפץ בבית המשפט: "אני רוצה להבהיר שזה האירוע היחיד שבו בכיתי. כמה לחצים שלא הפעילו, קיבלתי את זה כמו שצריך. תרגיל החקירה שנעשה עליי - היה לא עליי אלא על משפחתי".

עד המדינה הוסיף: "אחרי שבעה ימים במעצר הודיעו לי שאני הולך להשתחרר. נכנס חוקר שלא ראיתי מעולם - התקשר לאשתי והודיע לה שמחר אני בבית. אמרתי לו: 'למה אתם משחקים ברגשות של המשפחה? זה בסדר שתפעילו עליי, אבל תעזבו את המשפחה'. זה מה ששבר אותי. זה היה מהלך מנוול". לאחר אותו אירוע, חפץ נשאר במעצר שמונה ימים נוספים.

אחרי שפרץ בבכי החוקר מתקרב לחפץ ואומר לו: "אתה חייב - בשבילם - לשנות גישה". חפץ: "הוא זיהה הזדמנות שהתרגיל עבד וניסה לחלץ ממני גרסה".

הקרע בין מילצ'ן לבן צור (צילום: החדשות)
עורך הדין בעז בן צור על שיטת החקירה: "זה אסור מה שנעשה פה" | צילום: החדשות

10:07: ניר חפץ: "בתיק 1270 (התיק שנסגר בעניינה של השופטת הילה גרסטל) אני טלית שכולה תכלת. אני לא אומר לך את זה על 4000. באחת החקירות זה עלה לדציבלים איומים. החוקרת צורחת עליי ברמה כזו שאני מרגיש את היריקות שלה על הפנים שלי. שעה וחצי של השתוללות וצעקות. החוקרים לא שואלים אותי שום דבר – פשוט משתוללים עליי במשך שעה וחצי".

בשלב זה קטע נוסף בדלתיים סגורות.

09:55: עו"ד בעז בן צור מציין שבתמלילי החקירה השמיטו את האיומים שהשמיעו החוקרים על ניר חפץ.

חפץ על האיומים נגדו בחקירה: "אני בטבע שלי בן אדם שמגיב ולא כנוע. אבל עורך הדין שלי נתן לי הוראה להיות מאופק. הוא חשב שהמעצר יהיה קצר יותר ואמר לי להחזיק מעמד - אז זה מה שעשיתי, אחרת הייתי מתנגד. הבנתי בזמן אמת שזה בלתי מידתי ובלתי חוקי. הייתי עושה שביתת רעב. אבל לא עשיתי את זה כי עורך הדין אמר לי להיות מרוסן ואני סמכתי עליו".

09:32: מוצג סרטון נוסף עם איומים של החוקר על חפץ: "תראה איך אתה שומר על עצמך ורק על עצמך ולא על אנשים אחרים. תתחיל לענות לעניין כי התוצאות של מה שיקרה פה ישנו את חייך לא רק בפן הפלילי אלא גם המשפחתי - והמצב המנטלי שלך יקרוס לחלוטין. תהיה בלי המשפחה שלך, אתה כלום ושום דבר. כל הכסף, ה'כסתוחים', התחבולות שעשית – לא היו שוות את השנייה האחת שבה הכול קורס. וזה יקרה. אתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך".

בשלב זה יש קטע קצר בדלתיים סגורות.

ניר חפץ מעיד בבית המשפט (צילום: N12)
חפץ: האיום היה ברור שאם לא אשתף פעולה - יחריבו את משפחתי | צילום: N12

09:22: עו"ד בן צור על שיטת החקירה: "זה אסור מה שנעשה פה".

כעת משמיעים בבית המשפט הקלטה נוספת של החוקר: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר, להחביא, במהלך חייך – אנחנו הפכנו את הפינה הזו וגילינו. כל אותם מסתורין, אנחנו נגיש אותם על השולחן. כל סרט שעובר לך עכשיו בראש יהיה. כל סרט בכל מצב ובכל דבר. קח את זה בחשבון כי ברגע שהפצצה תיפול לא תעזור לך. אני לא צוחק איתך, ניר, ואני לא מרמה אותך".

חוקר: "התא המשפחתי שלך נמצא כרגע בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בקרוב מאוד. אלו דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

עו"ד בן צור: "על מי הדברים האלה אמורים להשפיע להבנתך?"

חפץ: "על המשפחה שלי. האיום היה ברור שאם אני לא אשתף פעולה יחריבו את משפחתי".

09:18: עו"ד בועז בן צור משמיע הקלטה מתוך החקירה של ניר חפץ בלהב 433:

החוקר בהקלטה: "ביום-יומיים הקרובים תנחת פצצה שתזעזע את עולמך. אני לא ציני ולא צוחק. אני אומר לך שכדאי לשקול את דרכך מחדש. עד עכשיו לא שיקרתי לך ואני לא משקר לך. הפצצה שאתה עומד לחטוף בשעות או ביום-יומיים הקרובים, תאמין לי שזה יזעזע את עולמך מהיסוד. אני לא חושב שאתה לוקח בחשבון את הידע שלנו, את היכולת שלנו ומה שאנחנו מסוגלים לעשות. עם כל הכבוד לתחנת המשטרה שנמצאת בעירך, שאני מאוד מכבד את עבודתה – אנחנו לא תחנת משטרה, אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מאוד דומות לשב"כ. יש לנו את אותן היכולות".