האסיר זכריא זביידי, ששוהה בכלא אשל בבאר שבע, עתר היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע - בדרישה שיוחזרו לו כל התנאים שנשללו ממנו לאחר שברח ונתפס. בין היתר, דרש זביידי שיותרו לו ביקורי משפחות, אפשרות לרכוש בקנטינת הכלא, להשתמש במוצרים חשמליים ועוד. הנימוק לעתירה: לא יזם את הבריחה ו"התנהג ללא דופי".

עוד דורש זביידי שיותר לו להכניס ביגוד חם לקראת החורף, שמיכת פוך, כריות וכן משקפי ראייה "הנחוצים לו מאוד". בעתירה נטען כי "כל המאמצים בנושא עד כה עלו בתוהו, כולל פנייה אל הצלב האדום בעניין, ומשכך דרושה התערבותו של בית המשפט הנכבד". בהתייחסות לדרישות הנוספות, הדגיש באמצעות עו"ד כי "מתבקש בית המשפט להורות כי גישה לקנטינה תתאפשר לעותר, ויוחזרו לו ביקורי המשפחות החד חודשיים שנשללו ממנו בשל הקורונה".

לכידת זכריה זביידי (צילום: דוברות המשטרה)
זביידי לאחר שנתפס | צילום: דוברות המשטרה

"מאז מעצרו והעברתו לבית הסוהר אשל מבלה העותר בהפרדה ובבידוד לסירוגין, כך שהוא שוהה שבעה ימים בבידוד ומיד לאחר מכן שבעה ימים בהפרדה, וחוזר חלילה", צוין בעתירה. 

"התנהגותו של העותר בין כותלי בית הסוהר, לכל אורך תקופת מעצרו, הייתה ללא דופי. אל האסירים התייחס בכבוד וכך נהגו בו גם הסוהרים. אין לו כל עבירת משמעת ונראה כי הענשתו המוגזמת נובעת מתסכול הסוהרים בשל אוזלת ידם לגלות את נתיב הבריחה התת קרקעי וסדרת מחדלים רשלניים שהקלו על הבריחה", נכתב בנימוק לעתירה.

"מחומר החקירה עולה כי העותר לא יזם את הבריחה, לא היה שותף לתכנון, לא חפר את המנהרה אל מחוץ לכותלי הכלא, ונלווה אל הבורחים לאחר שעבר לתא הבורחים יומיים לפני הבריחה", כך לדבריו. 

בתחילת החודש, הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בנצרת נגד ששת האסירים הביטחוניים - מחמוד עראדה, יעקב קאדרי, זכריא זביידי, מוחמד עראדה, איהם קממג'י ומונאדל אינפיעאת - שמייחס להם עבירות של בריחה ממתקן כליאה ובריחה ממשמורת. 

תיעוד שהגיע לידי N12 ממצלמות האבטחה חשף כיצד העבירו השישה את הזמן במסגד בכפר נאעורה שליד נצרת מיד אחרי ההימלטות ולפני שהתפצלו. כתב האישום חשף גם שמלאכת החפירה נמשכה מדי יום ולאורך חודשים ארוכים.

האסירים שנתפסו בהארכת מעצר בבית המשפט‎ (עיבוד: דויד כהן, פלאש 90)
האסירים שנתפסו בהארכת המעצר. תמונת ארכיון | עיבוד: דויד כהן, פלאש 90

לפני כחודש פרצו עימותים בכמה מוקדים בגדה, בעיקר בג'נין ובשכם - בעקבות דיווחים כוזבים בתקשורת הפלסטינית, שלפיהם חלה הידרדרות במצבו של זביידי. פלסטינים רבים יצאו לכיוון מעבר גלבוע (ג'למה), שחוצץ בין שטחי הגדה לגלבוע, כדי להתעמת עם כוחות צה"ל בעקבות הדיווחים.