במהלך חקירתו במשטרה אישר בימים האחרונים אליעזר ברלנד באוזני מאיר שטרית שאחיו, ניסים שטרית - נרצח, לאחר שגופתו מעולם לא נמצאה. ברלנד אף התנצל על כך שהוא לא הביא את הדבר לידיעתו כבר לפני 35 שנים ואמר לו: "אחיך לא חי. אתה יכול לשבת שבעה ולומר קדיש". אתמול (שלישי) הוארך מעצרו של ברלנד.

חוקרי המשטרה הביאו ביום שני את מאיר שטרית אל משרדי החקירות שבימ"ר ירושלים לבקשת ברלנד. לאחר שנודע לו מפי ברלנד על מות אחיו, ניסה שטרית לפתח שיחה על מנת להוציא מברלנד פרטים על מקום הימצאותה של הגופה.

אחיו של מאיר, ניסים שטרית, הגיב להתפתחות ואמר בריאיון ל-103FM כי "זו ההזדמנות האחרונה, לדעתי, אם אפשר, לגמור את הפרשה הזו ולצאת עם התוצאות הכי טובות שיכולות להיות, שזה אחת, לדעת שניסים נרצח ומתי הוא נרצח; לא איך הוא נרצח, זה לא מעניין, ולמצוא את איפה הוא נקבר בפעם הראשונה ולמצוא שם את ה-DNA שלו ולעשות לו קבר, ואז אני נרגע. מבחינתי, הגעתי למוצא שלי, אני יכול לבוא להורים שלי, לקבר שלהם, לומר להם - 'עשיתי את משימת חיי'".

במקביל, הפגישו החוקרים את ברלנד עם חשוד נוסף שנמנה על שלושת העצורים הראשונים בפרשה ושלהבנתם יודע היכן קבורה גופתו של הנער ניסים שטרית. ברלנד ניסה לשכנע אותו בפגישה כי יעביר את המידע לחוקרים, אך החשוד סירב לשתף פעולה ולא השיב על שאלות החוקרים בעצת פרקליטו.

 

אליעזר ברלנד מוכנס למשרדי ימ"ר ירושלים לחקירה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ברלנד מוכנס למשרדי החקירות | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת

אתמול הוארך מעצרו של ברלנד, החשוד בגרימת מוות בכוונה תחילה, חטיפת לכוונת רצח וקשירת קשר לבצע פשע, עד ליום רביעי הבא. ההחלטה התקבלה בבית המשפט השלום בירושלים לאחר שנעצר ונלקח לחקירה בחשד למעורבות בשתי פרשות רצח שאירעו בירושלים לפני יותר מ-30 שנה. בבית המשפט נקבע כי קיים חשד סביר לביצוע העבירות ושבמהלך החקירה קשר את עצמו ברלנד לחשדות.

ברלנד מרצה 5 חודשי מאסר בגין עבירות של עושק ומרמה שבהם הורשע. גם אשתו תהילה עוכבה לחקירה, וחסידי קהילת "שובו בנים" שהוא עומד בראשה התעמתו עם שוטרים במחאה. להתפתחות בחקירה אחראי אחד החשודים, שחתם לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם המשטרה.

 

ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו (צילום: רשות השידור)
ניסים שטרית, נרצח לפני יותר מ-30 שנה | צילום: רשות השידור

הפרשה המדוברת, בה הועלו החשודות החמורים נגד ברלנד וחשודים נוספים, היא רציחתם של אבי אדרי וניסים שטרית בירושלים לפני יותר מ-30 שנה. על פי החשד, חברי קהילת "שובו בנים" הקיצונית, שבראשה עומד ברלנד, רצחו את שטרית, שהיה בן 17 באותה תקופה, לאחר שהתלונן על אברכים שתקפו אותו באשדוד, ולאחר שסירב להסתייג מהתלונה.

במשטרה חושדים שאדרי ז"ל נרצח על ידי חסידי הקהילה שפעלו במסגרת משמרות הצניעות. הם חשדו שהוא ניהל רומן עם אישה חרדית נשואה ולכן רצחו אותו והשאירו את גופתו ביער רמות.