עד המדינה במשפט נתניהו ניר חפץ פתח הבוקר (רביעי) את היום השלישי לעדותו, שמתמקדת בשלב הזה בתיק 4000. במהלך רוב היום יוצגו בבית המשפט התכתבויות בין הצדדים המעורבים, ובאחת מהן מופיעה בקשה של חפץ מאילן ישועה. על כך הסביר עד המדינה: "נתניהו עסק עשרות שעות באייטמים". על בחירות 2015, אמר חפץ: "ישועה ואלוביץ' היו מגויסים לניצחון נתניהו".

סיקור נרחב ב-N12:

אמש, פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" שחפץ היה מוטרד מהאיומים עליו מצד תומכי נתניהו שהמתינו מחוץ לבית המשפט, והוא ביצע בעצמו "תחקיר" להשגת פרטים על האדם שאיים עליו. את המידע העביר לגורם האחראי על בדיקת האיומים בפרקליטות, אך התבקש במקום זאת להגיש תלונה במשטרה, שטוענת שעיכבה לחקירה חשוד במעשה. עם זאת, חפץ אינו מתכוון להתלונן בינתיים.

היום השלישי לעדות חפץ - עדכונים שוטפים

14:59: חפץ: בוואלה הייתה השליטה הכי גבוהה באיך ייראו הכותרות ומה יהיה בעמוד הבית. המגדלור בנושא הזה היה וואלה.

עו"ד טבנקין: אנחנו רוצים לעשות סדר וחושבים שנוכל לקצר את החקירה הראשית, לכן חושבים שאפשר לסיים כעת את הדיון. מעריכים שביום שני נסיים את החקירה באישום הראשון (תיק 4000) וכנראה שביום שלישי נסיים את כל החקירה הראשית.

כלומר, כנראה שהחקירה הנגדית תחל ביום שלישי. השופטת פרידמן-פלדמן מבקשת מההגנה להיות ערוכה להתחיל גם ביום שני למקרה הצורך.

14:46: חפץ על הפרסומים בכלי התקשורת בעניין העובדת שטענה כי הוטרדה על ידי מני נפתלי - ככל שאני יודע זה לא היה מהלך שבושל על ידינו, אבל ברגע שהוא פרץ אנחנו רצינו שהוא יהיה בתקשורת.

ג'יימס פאקר. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר | צילום: רויטרס, חדשות

14:25: חפץ נשאל על כך שהעביר לישועה "בקשה אישית של הבוס" לאחר ששקד לקחה לטענתו קרדיט על חשבונו. חפץ משיב בביהמ"ש שלדעתו זו טעות של נתניהו להיכנס למלחמות קרדיטים עם שרת המשפטים: "אתה ראש הממשלה, אתה מתעסק במלחמת קרדיטים עם איילת שקד? מבחינה מקצועית זה אירוע שחשבתי שלא היה צריך לבוא אל העולם. כעומק המבוכה כך הצטמצמה רשימה התפוצה. העברתי לוואלה כי לא יכולות להיות הפתעות שליליות. זו חרב שיכולה להתהפך עליך".

13:39: חפץ כתב לישועה על הסתה נגד ריבלין ונתניהו בהתכתבות שהוצגה בביהמ"ש: לידיעתך, בכיר בליכוד אמר הערב - "קשה להבין על מה מתבכיין. לא שמענו ממנו אף מילה על מסע השיסוי נגד ראש הממשלה, לא שמענו אותו מגנה את התמונות שבהן הוצג נתניהו במדי נאצים".

חפץ בביהמ"ש: כמעט תמיד היוזמים של זה היו שרה ויאיר נתניהו וזה עבר את האישור של בנימין נתניהו (הכוונה היא בהקשר של ההתנגשויות עם ריבלין). חפץ הוסיף כי מה שכתוב "בכיר בליכוד" זה ציטוט של בנימין נתניהו. חפץ לשאלת עו"ד טבנקין: יש סיכוי סביר שזה היה נכנס גם לכלי תקשורת לא ידידותיים.

13:31: ההודעה שנוגעת למריה קארי והוצגה כעת בביהמ"ש: "ראש הממשלה ורעייתו אירחו אמש בביתם בירושלים את מריה קארי ובן זוגה איש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר לארוחת ערב באווירה חמה ומשפחתית".

שאול אלוביץ' ושלמה פילבר (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90 )
אלוביץ' לישועה ביום הבחירות: "תשאל את ניר איזו כותרת הוא רוצה" | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש/90

חפץ מסביר בביהמ"ש: הדברים האלה חשובים מאד למשפחת נתניהו, וגם לראש הממשלה להיות מצולם עם כוכבת בסדר הגודל הזה מדובר באייטם חיובי, אבל לא בעל חשיבות אדירה. זה Nice to have ולמשפחה, במקרה הזה רעיית רה"מ, זה חשוב מאוד.

13:22: מושמעת הקלטה שבה נתניהו פונה לחפץ בנוגע לידיעה שפורסמה בוואלה שיוחסה על ידי גורמים שונים לבנו יאיר: איך אתה משאיר דבר כזה, אלוהים אדירים. הייתי בטוח שוהרדת את זה. אתה יודע מה, זה לא מספיק להוריד, הוא עכשיו צריך להגיד שזה לא הוא. יאיר מגיב: את הכתבה עצמה בוואלה אי אפשר להוריד זה לא קשור אלינו.

נתניהו: הוא צריך להבהיר שזה לא אנחנו זה הכל. יאיר מוסיף: ולכתוב בעקבות גל השמועות. לאחר שהושמעה ההקלטה אמר השופט ברעם באולם: "מדובר בנושא אישי, טבעי שמר נתניהו יתערב בפרסום שלילי של הבן שלו".

12:48: חפץ בביהמ"ש: אני הקלטתי גורמים שונים, יש סיבות לכך ואני אסביר, לא את ראש הממשלה. אני חשבתי שזה לא נכון להקליט מישהו שיושב במוסד הזה, אם יש שיחות כאלה כנראה שזה היה בשוגג. יש על זה חגיגה מחוץ לאולם, זה לא צריך להיות גם כאן.

עו"ד טבנקין שואל את חפץ למה אמר "דה-מרקר זה לא שאול, הם לא מפחדים ממך". חפץ השיב: אני לא ידעתי שהשיחה הזאת הוקלטה. אני אומר לו שהאתר הספיציפי הזה, דה-מרקר, מבחינתי הלך כברת דרך לטובתנו ואין סיכוי שהם יילכו עוד. וואלה, מבחינתו של יאיר, היא ביד היוצר - הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה שם, אז אני אומר שדה-מרקר זו סיטואציה שונה. לא סופרים אותו שם.

_OBJ

בשלב זה הושמעה שיחה נוספת עם נתניהו ובנו בנושא. חפץ בביהמ"ש: הדפוס הזה שנתניהו עולה לשיחה מולי לאחר שיחות עם שרה ויאיר - בוצע מאות פעמים. לעיתים אפילו רק בשישי-שבת היו עשרים-שלושים פעמים.

12:35 - מוצגת בביהמ"ש שיחת טלפון מוקלטת בין חפץ ליאיר נתניהו:

יאיר: כל המדינה מדברת על זה ולוקחים את הסיפור הזה בוואלה בתור הוכחה. הם לא יגידו לי מה טוב בשבילי. שלא יבלבל את המוח, שיגיד 'אני רוצה לדפוק אתכם'. אין בעיה, ואז אנחנו נכנסים למלחמה עם וואלה, ושאול אלוביץ' יודע... אוקיי, פתחת איתנו חזית ואתה נוני מוזס מבחינתנו אתה.... (תוכן לא ברור)... זה מה שרוצה - סבבה, זה מה שיהיה. אבל שלא יבלבלו את המוח 'אני רוצה בטובתכם' וזה, אני יודע יותר טוב בטובתי מאשר האנשים בוואלה. אוקיי?

חפץ השיב: אני רק יכול להגיד להם, יותר מזה אני לא יכול לעשות... אני לא יכול לירות להם כדור לרקה. אני יכול להגיד לשאול שאמרתי, ולהגיד למנכ"ל שלו.

השיחה התקיימה בעקבות פרסום ידיעה בוואלה סלבס על אשת פוליטיקאי שצעקה על בן הזוג של הבן שלה. זה לא היה קשור ליאיר נתניהו אבל היו מי שחשבו שמדובר בו, ולכן יאיר דרש שוואלה יבהירו שלא מדובר בו.

11:45 - חפץ: "המדיניות שלי הייתה לא לסמוך על אילן ישועה יותר מדי. אם אלוביץ' לא היה דורש, לא הייתי עובד בכלל מול ישועה".

11:25 - חפץ על מאחורי הקלעים של סרטון "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי": "לא ראיתי אף פעם דבר כזה, שהשפעה של סרטון אחד כל כך דרמטית. זה פשוט הופץ בשדה קוצים. בערב היו תורים ארוכים בקלפיות הליכוד. זה משהו שלא סיפרתי עליו כי נתניהו ביקש, אבל פה זה בית משפט, מספרים הכול".

עו"ד טבנקין: "לאיזה כלי תקשורת הפצת?", חפץ: "לכל העולם, אשתו ואחותו. צילמנו 3 טייקים של הסרטון ונתניהו בחר. זה היה רגע דרמטי".

"בבוקר זה הופך להיות האישיו המרכזי אצל נתניהו", הוסיף חפץ. "הוא מקבל נתונים מהשטח של הליכוד שאחוזי ההצבעה במזגר הערבי גבוהים יותר. הוא מודאג, זה הופך להיות כל עולמנו. טופז לוק מצלם באייפון שלושה טייקים של הסרטון הזה. אני עומד על דלת ההזזה, זה היה רגע דרמטי, אני שומר שאף אחד לא ייכנס. נתניהו בוחר את הסרטון שנראה לו הכי טוב, ופילבר שנמצא על הקו דואג. רוכשים מראש מקום בחברות הסלולר כדי שהודעות ה-SMS ירוצו לפני ההודעות הרגילות. משהו כמו 20 דקות אחרי שאני משגר לפילבר את הסרטון הוא מדווח ש-700 אלף ניידים קיבלו כבר".

11:18 - אלוביץ' לישועה ביום הבחירות: "תשאל את ניר מה הכותרת שהוא רוצה". אחרי כמה דקות ישועה כותב: "נתניהו: חייבים לסגור את הפער ולהצביע ליכוד. לא אקים ממשלת אחדות בשום אופן. הטלפון הראשון שלי יהיה לבנט".

חפץ בבימה"ש: "אני ליד נתניהו. אלה מסרים שהוא מנסח, הוא מכתיב לי ואני מקליד. יכול להיות שאני נותן כותרת, אבל שום דבר לא יוצא בלי שנתניהו ראה ואישר. אני די בטוח שהעברתי את זה לכולם, אבל הייחוד של וואלה היה שזה הועבר לאלוביץ'. וואלה בימים האלה היה פשוט מגויס לניצחון של נתניהו בבחירות. אני לא רוצה להגיד וואלה, אבל אלוביץ' וישועה".

11:14 - ביום הבחירות (2015), הכותרת הראשית בוואלה הייתה: "נתניהו לוואלה חדשות: ציפי מחזיקה את הרצוג בגרון". חפץ כותב לישועה: "הראיתי לביבי מה יש בראשית - מבסוט". עו"ד טבנקין שואל את חפץ בביהמ"ש: "אתה זוכר שהראת לנתניהו?", וחפץ משיב: "חד משמעית כן".

10:56 - אלוביץ' לישועה בהתכתבות שהוצגה בביהמ"ש: "ניר יצלצל אליך, הם רוצים ריאיון מלטף ומפנק עם מראיין אוהד". עם זאת, חפץ מסייג: "מלטף ומפנק זה לא מילים שלי, אולי של מישהו אחר או של שאול. מה שחריג פה הוא העובדה שמראש מסכימים שלא יהיו בקבוקים ויוקר דיור (נושאים שהובטח שלא יעלו)".

10:37 - חפץ טען שישב עם נתניהו על הריאיון המלא שישועה שלח מיוזמתו, כדי שיציינו מה מפריע בו. לאחר מכן ישועה כתב לחפץ: "אל תפיל אותי". חפץ מסביר בביהמ"ש: "זה קו אדום אתי לאשר עם פוליטיקאי כותרות מריאיון. ישועה יודע שהוא עושה משהו חמור, מפחד שאנשים בחברה יידעו מה עשה. הוא גם עובר על תקנון האתיקה העיתונאית ותקנון החברה". חפץ נשאל אם זה קרה עם כלי תקשורת אחרים ומשיב: "אף כלי תקשורת לא עשה זאת, גם לא כלי תקשורת ידידותיים. זה מערער את היסוד שעליו בנוי כלי תקשורת".

חפץ: "אני רוצה לסייג: כן מקובל לשלוח למרואיינים בפרינט בהתנייה מראש את הציטוטים שלו, אבל בריאיון משודר זה לא מקובל כי ניתן לראות מה נאמר".

10:26 - עוברים לדבר על הריאיון של נתניהו עם דב גיל-הר לפני בחירות 2015. חפץ: "כמו פעמים רבות בנושאים תקשורתיים, נתניהו צדק ודב גיל-הר קטע אותו בלי סוף. הוא (נתניהו) פשוט התפוצץ, בער, ואז החל מחול שדים ממש, שבמסגרתו הוא שוחח שיחות טלפון כעוסות מאוד עם שאול אלוביץ'. סערה אדירה".

הוא מסביר: "צריך להבין שזו תקופת בחירות ואנשים על הקצה, אפשר להתפוצץ בתקופה כזו. זה לא מעיד על תכונה כלשהי. נתניהו דרש שהריאיון הזה ייגנז, הוא לא רצה שזה יתפרסם. הכעס הזה היה לגמרי מוצדק, הייתה התחייבות מפורשת שלא קוימה. הוא רק ביקש שיאפשרו לו להשלים משפטים. אלוביץ' היה בעמדה שאולי צריך לתת לנתניהו לעשות ריאיון אחר, ישועה ואלקלעי חשבו שצריך למצוא פתרונות אחרים".

10:19 - ישועה כתב לחפץ על העצרת: "תסביר גם לבוס שלך.... כי שאול השתולל עליי עכשיו... ואני מסביר לו את מה שאתה יודע - בשביל לשים ידיעות תומכות צריך לשמור על אמינות. אי אפשר לא לשדר אירוע חדשותי. מסכים שאפשר לשים כותרות יותר ידידותיות ועשיתי זאת, אפשר לאזן עם תגובות ועובדים על זה עם שי חייק שלכם ובסופו של דבר גם הנחתי לקטוע את השידור החי לפני כולם, ממש בדקות אלו".

10:14 - חפץ מציג התכתבות נוספת ומסביר: "זו טרוניה של בנימין נתניהו על כך שוואלה משדר הפגנת נגד להפגנת הימין. עו"ד טבנקין: "אתה זוכר אם העברת את הטרוניה לאתרים אחרים ששידרו?" חפץ: "כרגע אני לא זוכר".

09:58 - עד המדינה ממשיך: "בוואלה, בכל הנושא הזה של דוח המעונות, ההיענות של האתר הייתה טוטאלית במובן הזה שאנחנו, מטה הליכוד, קבענו מה יהיו האייטמים. כל מה שביקשנו נעשה עד הסוף - ללא שום הסתייגות". בשלב הזה עו"ד בעז בן צור, סנגורו של נתניהו, קם ואמר: "אולי תשאלו את העד אם הדרישה קוימה בסוף".

09:52 - חפץ מסביר בביהמ"ש: "החבר - הכוונה לבנימין נתניהו. זה אייטם מאוד ייחודי לישועה ואלוביץ'. דה פקטו אין סיכוי שזה לא יעלה באתר ויקויים. העיסוק של נתניהו בזה היה מוחלט. בבלפור הוא עסק עשרות רבות של שעות באייטמים, עם לוח מחיק שהוא רשם, ישב על המחשב עם מצגות. הכול הוא. זה היה הדבר".

09:48 - חפץ כתב לישועה: "אמור לעלות אצלכם אייטם שמאוד חשוב לחבר שלי, מאת חגי אדורם. הוא עוסק בסטנדרט לבדיקת מעונות על ידי מבקר המדינה - מעון ראש הממשלה ומעון הנשיא".

09:32 - מתחילים להראות התכתבויות בין הצדדים. אלוביץ' כתב לאילן ישועה: "קיבלתי בקשה מיוחדת אם אפשר לתת בולטות באתר וואלה לפניית ראש הממשלה לציבור להציע לו מועמדים לשריון ברשימה".

חפץ מסביר: "בנימין נתניהו החליט לפנות לציבור ולקבל הצעות למשוריינים ברשימת הליכוד, וזו הפנייה בעצם לאלוביץ' כדי שהידיעה תתפרסם. בנימין נתניהו אישר את הרעיון הזה או אפילו הגה אותו, אבל בוודאי שראש הממשלה אישר את ההודעה הזאת לשאול".