לאחר החשיפה בחדשות 12 - הסדר הטיעון עם דרעי נחתם: הערב (רביעי) נחתם הסדר הטיעון עם יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, במסגרתו הוא ישלם 180 אלף שקלים קנס, יורשע בשתי עבירות מס ללא כוונה - ויתפטר מחברותו בכנסת. בפרקליטות לא התחייבו שלא לבקש להטיל עליו קלון - אך מסתמן שלא תוגש בקשה כזו. 

ביום שני האחרון, חשפנו כי שר הפנים לשעבר יודה במסגרת עסקת טיעון בביצוע עבירות מס ויתפטר מהכנסת. ההתפטרות של דרעי תייתר בעצם את שאלת הקלון בעבירות, והוא יוכל להתמודד שוב בבחירות לכנסת הבאה. על פי העסקה, הניסוח של עבירות המס שבהן הואשם דרעי ירוככו, והוא לא ירצה עונש מאסר או עבודות שירות.

כעת, משהושגה העסקה, דרעי מתכוון להתפטר מהכנסת. זו אמנם לא דרישה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אך זהו מהלך נבון מבחינתו של דרעי: אם יישאר חבר כנסת, צריך להתקיים דיון משפטי בשאלה אם יש קלון בעבירות שלו. מנגד, אם הוא יתפטר ולא ירצה עבודות שירות – הדיון על הקלון מתבטל וכך דרעי יוכל להיבחר לכנסת הבאה וגם להמשיך לעמוד בראשות ש"ס. 

מנדלבליט על תיק דרעי: "לא נולד ממנו אפילו עכברון"

החקירה בעניינו של דרעי נפתחה לפני כשש שנים, ועסקה תחילה בחשדות לעבירות שוחד. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להעמיד את דרעי לדין בגין עבירות מס בלבד, בכפוף לשימוע. בהקלטות שפרסמנו, נשמע מנדלבליט אומר ש"מהתיק הזה לא נולד אפילו עכברון".

העבירות המיוחסות לדרעי נוגעות לשלושה מקרים שונים. הראשון הוא עסקת נדל"ן משנת 2013, שבמסגרתה מכר דרעי לאחיו, שלמה, נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים. על פי כתב האישום, במסגרת העסקה הועברו דיווחים כוזבים לרשויות מיסוי המקרקעין.

עבירה נוספת נוגעת להכנסות מקרן ההשקעות האמריקנית "גרין אושן", ששילמה לשר לשעבר דרעי עמלה בגין גיוס משקיע לקרן. על פי כתב האישום, מאז ינואר 2013, כאשר חזר לחיים הפוליטיים, הורה דרעי לקרן ההשקעות להעביר את העמלות לאחיו שלמה. כך שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקלים כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות לכאורה שהפיק משרדו של דרעי האח.

המקרה השלישי עוסק בהכנסות מחברת בת של "אגד" ומאיש העסקים משה הבא. דרעי העניק למיזם משותף של הבא ואגד שירותי ייעוץ ושיווק בשנת 2012, כאשר על פי החשד ביקש לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף שקלים שתשולם לעמותת כרמי העיר. העמותה שייכת למקורבו של דרעי, יהודה אזרד.