הרצון להרוויח כסף בקלות מוביל רבים להשקיע בחברות המבטיחות הכנסה פאסיבית, במיוחד שההבטחה כוללת סכומים עצומים. זו בדיוק ההבטחה שהבטיח שגיב קורן לצעירים רבים, כפי שנחשף אתמול. כעת נחשפים פרטים נוספים על השיטה שיותר מכל נועדה לשרת את אלו שבראש החברה, ועלולה להסתיים במפח נפש עבור צעירים רבים שהשקיעו עשרות אלפי שקלים.

חברותיו של קורן מפזרות הבטחות מפתות למשקיעים, שכוללות הכנסה בלי עבודה ופנסיה מוקדמת. אבל המוצר של החברות לא עובד באופן מלא, ותאריך השקתו נדחה פעם אחר פעם. מסמכים שהגיעו לידינו מעידים על כך שהסיכוי להחזיר את ההשקעה מהכנסה פסיבית לא קיים. מול מצלמות נסתרות בכירים בחברה חושפים שהדרך האמיתית להתעשר במיזם הזה היא באמצעות גיוס עוד ועוד משקיעים.

שגיב קורן, יזם "פינדרלה" , מנכ"ל "טודובום" (צילום: מצלמה נסתרת, חדשות 12)
שגיב קורן, מפתה צעירים להשקיע בחברותיו | צילום: מצלמה נסתרת, חדשות 12

עברו של קורן עשיר בחברות דומות, שנטען לגביהן כי נהגו לפתות צעירים מאוכלוסיות חלשות וחיילים משוחררים להשקיע בהן את כספם תוך הבטחות חסרות כיסוי לתשואה גבוהה ולהתעשרות מהירה. החברה הנוכחית היא המשך רעיוני של החברות האלה. נגד חברת "שיא מקסימום" שבבעלותו יש פסקי דין רבים המעידים על שירות לקוחות בעייתי והטעיה, ורק לאחרונה קורן נחשד ונחקר על כך שרכש מוצרים בדיוטי פרי בשווי של כמאה אלף דולר מבלי להצהיר על כך ובניגוד לחוק לכאורה. 

תום שביט הוא ראש צוות לשעבר "בסמארט וואי קלאב" ו"במיי סמארטי ישראל", והוא מספר על השיטה המפוקפקת בה השתמשו בחברות: "שיווקתי חלום ורוד, שאמור להתקיים, ולתת לי הכנסה לכל החיים. בתכל'ס שיווקתי אפליקציה שלא באמת נתנה שום אותות של עומדת להתקיים ולהצליח. כל התפקיד שלי בפועל היה להכניס עוד ועוד אנשים לצוות".

אדווה דדון מתעמתת עם נוכל (צילום: חדשות 12)
"מי שמרוויח זה בעיקר המייסים וברמות הגבוהות של הארגון" | צילום: חדשות 12

גם המומחים סבורים שההשקעה בחברותיו של קורן אינה כדאית, ומסבירים על המודל העסקי אותו חברות אלו וחברות דומות אחרות מנסות לקיים. "יש חברות שמוכרות לאנשים חלומות ומספרות להם שהם יכולים להרוויח מאות אלפי שקלים, אבל כשבוחנים את זה מול המספרים הפער עצום", מספר רואה החשבון יניב בוכניק מ"מגידו". ד"ר יניב ריינגוורץ, מומחה לשיווק רב שכבתי, מוסיף: "הסיכוי להרוויח הכנסות שיכסו את ההשקעה ואת זמן העבודה מאוד נמוך. מי שמרוויח זה בעיקר המייסדים, בעלי העסק, וכמה ברמות הגבוהות של הארגון. ההכנסות הן לא מהמוצר אלא מגיוס משקיעים, וזו השקעה מאוד מאוד מסוכנת".

תגובת טודובום, מיי סמארטי ומר שגיב קורן: "מדובר בכתבה שקרית וחסרת בסיס, שמתעלמת במופגן מקביעות שיפוטיות ומעובדות שהובאו בפני המערכת, בין היתר ממניעים עסקיים ומשיקולי תחרות".