"שוטפים את המוח לילדים שאין להם הרבה כסף": אם יש לכם כמה אלפי שקלים ותיתקלו באיש שעומד מאחורי "פינדרלה" ו"טודובום", סביר להניח שתתפתו להשקיע אצלו. בעזרת הכריזמה, שגיב קורן מציע להיות חלק מחברת ענק גלובלית שתכבוש את העולם. הבטחות ליצירת הכנסות פסיביות גבוהות והחזר השקעה בזמן קצר סוחפות אחריו כבר שנים צעירים בישראל, חלקם מאוכלוסיות מוחלשות שהשקיעו אצלו עשרות מיליונים. אבל מה עומד מאחורי ההבטחות האלה? במשך כמעט שנה, קיימנו חקירה סמויה כדי  לחדור לתוך הארגון - עד שהגענו לראש. 

אחרי שורה של חברות ומיזמים כושלים שקורן היה מעורב בהם, בשנים האחרונות הוא עומל יחד עם אנשיו על "פינדרלה", מהמילה "פיינד". מדובר באפליקציה שמטרתה לחבר בין נותני שירות ללקוחות. על הרעיון הזה עובדים מתכנתים בבולגריה כבר שנים ובינתיים - אין אפליקציה, יש אתר שלא ממש עובד.

צחי קנבסקי, נפגע לאחר שהשקיע ב"טודובום" (צילום: חדשות 12)
צחי קנבסקי, נפגע לאחר שהשקיע ב"טודובום" | צילום: חדשות 12

צחי קנבסקי הוא סטודנט לרפואה סינית, נכה 100%, שהיה טרף קל. לאחר שהשתחרר מהצבא, קיבל הצעה ממכרה להשקיע את כספו בחברת "טודובום". "זה היה באזור ה-25,000 שקלים, אני כמובן מאוד נבהל. התחושה בגישה הזאת הייתה שאם אתה לא מצטרף לשם, אתה מפספס את הזדמנות חייך". כדי למתן את ההוצאה הכספית הכבדה, הוצע לו להשתמש בכספי הפיקדון הצבאי. "אני באמת זוכר שאותו בכיר לקח אותי יד ביד באוטו מהבית למע"מ ולמס הכנסה, לתהליך מלא של פתיחת עסק", הכול כדי שיוכל להשתמש בפיקדון. רק לאחר זמן רב, הוא הבין כי להשקעה שלו לא יהיה רווח. הבנתי שעשיתי טעות ענקית".

התחושה הייתה שאם אתה לא מצטרף לשם - אתה מפספס את הזדמנות חייך

צחי קנבסקי, השקיע במיזם "טודובום"

שלמה אלקסלסי הצטרף למיזם "טודובום" ב-2020. "הייתי בן 17 וחצי, לא חשבתי יותר מדי והשקעתי 18 אלף שקלים. בתור ילד, זה היה נשמע אמין". עם הזמן, הוא הבין כי הפער בין מה שהובטח לו לבין המציאות רחוק. "החלום יפה מאוד, אבל זה לא קרוב למציאות. שוטפים לאנשים את המוח, לילדים שאין להם הרבה כסף", הבנתי שמשהו הוא אמר. "הבנתי שמשהו פה מסריח, ניסיתי לצאת מהחברה והם אמרו לי שאי אפשר ומה שאני יכול לעשות זה אולי למכור את זה לבן אדם אחר".

שלמה אלקסלסי, השקיע 18 אלף ש"ח ב"טודובום" (צילום: חדשות 12)
שלמה אלקסלסי, השקיע 18 אלף ש"ח ב"טודובום" | צילום: חדשות 12

ניסיתי לצאת מהחברה, הם אמרו לי שאי אפשר

שלמה אלקסלסי, הפסיד את כספו ב"טודובום"

קנבסקי ואלקסלסי אינם בודדים. רבים השקיעו את מיטב כספם בשני המיזמים ולא זכו לתמורה כלל. בתחקיר שלנו גילינו שמאחורי ה"תוכנית העסקית", גם הבכירים בחברה מודים - מדובר ב"מבנה ארגוני של פירמידה". בפרק הבא של "הנוכלים" נתעמת עם קורן ונחשוף בפניו את הממצאים ואת כלל ההאשמות.

שגיב קורן, יזם "פינדרלה" , מנכ"ל "טודובום" (צילום: מצלמה נסתרת, חדשות 12)
שגיב קורן, יזם "פינדרלה" , מנכ"ל "טודובום" | צילום: מצלמה נסתרת, חדשות 12

תגובת טודובום, מיי סמארטי, ומר שגיב קורן: "מדובר בכתבה שקרית וחסרת בסיס, שמתעלמת במופגן מקביעות שיפוטיות ומעובדות שהובאו בפני המערכת, בין היתר ממניעים עסקיים ומשיקולי תחרות".

תגובת משטרת ישראל: "בתום פעולות אופרטיביות ובחינה מקצועית של חומרי החקירה בשני המקרים, קצין החקירות סגר את התיקים בהתאם לממצאים".

תגובת רשות המיסים: "החקירה הסתיימה והממצאים בתיק נמצאים בבחינה משפטית".

נעקצתם? נפגעתם מנוכלים? כתבו לנו הודעת ווטסאפ – 052-3074799

הראל נצר ואייל רבי ספרן השתתפו בהכנת הכתבה.