פרשת הסרסור בסוהרות – הקצין מדבר לראשונה: קצין המודיעין שנחשד בעבר כי הכריח סוהרות לעבור מאגף פלילי לאגף ביטחוני לבקשת אחד האסירים בכלא גלבוע טען בשיחה עם N12 שמפקד הכלא פרדי בן שטרית מנסה להסיט את האש לכיוונו על רקע ועדת החקירה לבריחת האסירים מהכלא. הקצין אמר שהכול "מצוץ מהאצבע והזוי", ותקף את מפקד הכלא: "הוא חושב שהוא עושה משהו חכם, אבל הוא יורה בנגמ"ש והוא לא יודע את זה". הקצין נחשד לפני 3 שנים כי הכריח סוהרות לעבור מאגף פלילי לאגף ביטחוני לבקשת אחד האסירים, אך התיק נגדו נסגר.

"כנראה היועצים של אמרו אמרו לו 'אם אתה להסיט את זה לכיוון של הפרשה הזו - זה הזמן'", טען הקצין נגד בן שטרית. על טענה נגדו ששידל סוהרת להיענות לצרכים מיניים של האסירים, השיב: "זה לא נכון. היו כאלה שהיו סוכנות. חבל, כל מה שנאמר הוא הבל. אני מוגבל, אני אזוק, יש דברים מודיעיניים שאני לא יכול לדבר עליהם". הקצין טען גם שיש גורמים ש"מחפשים" את השב"ס באמצעות פגיעה בו.

"הסוהרות המתלוננות המדוברות יודעות שאני לא שלחתי אף אחת מהן לאגף", הוסיף . "הסוהרות האלה טענו שהן התלוננו ואף אחד לא עשה עם זה כלום. להפך, האחרונה שהתלוננה ואמרה 'לפני שבועיים ליוויתי את אותו אסיר מאגף לאגף והוא נגע לי ברגל'. שאלנו אותה למה לפני שבועיים לא התלוננת, והיא ענתה 'עכשיו אני רוצה להתלונן, לא רוצה להכנס לאגף הזה'".

סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר

הוא הוסיף: "עשינו את כל הטיפול לעילא ולעילא, והגיע סוכן משטרתי, העברנו את האסיר אחרי שבועיים לכלא אחר, 8 חודשים הוא היה בהדרים, בגלל שהיא לכאורה קורבן". לשאלה אם יש שיטות חקירה שבמסגרתן סוהרות מדבבות אסירים, ענה: "כן, בין היתר, בהסכמת הסוהרת, לא עושים דבר כזה מבלי הסכמה. סוכנת לכל דבר ועניין, פשוטו כמשמעו".

לפני 4 ימים, נחשף ב"מהדורה המרכזית" הזימון לשימוע של קצין המודיעין שגילה איך הודה הקצין ששלח את הסוהרות, שביקש אותן ספציפית, ואיך למרות הביקורת שנמתחה עליו הוחזר לשירות. הפרשה, שחשף העיתונאי לירן לוי לפני 3 שנים, שבה כעת לשיח הציבורי בעקבות עדות חדשה של מפקד בית הכלא במסגרת ועדת חקירה של בריחת 6 האסירים הביטחוניים. לפני 3 שנים, הקצין נחשד שסרסר בסוהרות, אבל התיק נגדו נסגר בהמשלך.

עו"ד אייל בסרגליק (צילום: ליאת מנדל)
עו"ד אייל בסרגליק | צילום: ליאת מנדל

המפקד טען במסגרת חקירת הוועדה שעובדי הכלא "סרסרו חיילות חובה על מנת לספק צרכים כאלה ואחרים, לא לצרכים מקצועיים ולא לצרכים מבצעיים". בעקבות עדותו,  פנה השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בהמלצה לערוך בדיקה מחודשת של הפרשה.

מעו"ד אייל בסרגליק שמייצג את קצין המודיעין נמסר: "מדובר בהעלאת טענות עבר, שאין להן כל בסיס. הדברים נחקרו נבדקו והתיק נסגר. אנו פועלים אף לשינוי עילת הסגירה. כל נסיון להסיט את האש מחקירות אחרות שמתנהלות לכיוון מרשי הוא נסיון נלוז, נואל שקרי וכוזב. באשר לנזק".